Loading...
Turistické cíle • Příroda • Park
Letní sad (Letnij sad) je nejstarším a nejkrásnějším petrohradským parkem. Car Petr I. chtěl mít ve svém městě zahradu podobnou Versailles a zadal práci roku 1704 francouzskému architektovi Le Bondovi.
Park byl postavený na umělém ostrově o rozloze 10 hektarů a původně začínal u Něvy a končil u Něvského prospektu. Koncem 18. století dílo zničila povodeň. Rekonstrukce pod dohledem carevny Kateřiny II. vytvořila park v anglickém stylu. Současný Letní sad je ohraničený říčkami Fontankou, Mojkou a Labutím kanálem.
Byla jsem v parku v říjnu, kdy už fontány nebyly v provozu, takže se neplatilo vstupné. Sochy ještě nebyly pod zateplenými krabicemi.
Barokní sochy představují postavy z antické mytologie, dále tu najdeme postavy řeckých filozofů a vládců z různých evropských zemí ze 16. - 17. stolet,. je jich celkem asi 80. Nemají prý takovou hodnotu jako původní Le Blondovy. U Labutího příkopu je nejvíce ceněné sousoší Amor a Psyche.
Uprostřed parku v zeleni najdeme pomník spisovatele Ivana Krylova (1768-1844) od sochaře Petera Klodta von Jürgensburg. A protože se Krylov proslavil hlavně svými bajkami, kolem podstavce jsou umístěná zvířata.
Letní sad měli v oblibě takové osobnosti jako Alexandr Puškin, Nikolaj Gogol, Petr Čajkovskij, Taras Ševčenko. Ivan Gončarov(1812-1891) sem umístil část svého slavného románu Oblomov.
Vstupní bránou na něvské straně je kovaná železná mříž se zlacenými rozetami a sloupy z růžové žuly. Byla vytvořená roku 1784, navrhl ji Jurij Veldten.
V rozsáhlém parku najdeme Letní palác (článek), Dům čaje (Čajnyj domik), postavený roku 1827 a Dům kávy (Kofejnyj domik) Carla Rossiho, dnes obchod se suvenýry a kavárna.
V Labutím jezeře plavou labutě a u vchodu na jižní straně stojí obrovská váza v rudé barvě, dar caru Mikuláši I. od švédského krále Karla Johana.