Loading...

Pivovar Holba Hanušovice

Turistické cíle Technické zajímavosti Technická památka

Pivovar Holba v Hanušovicích byl založen počátkem sedmdesátých let 19.století v době průmyslové revoluce v celém rakouském mocnářství. Ve stejné době, v roce 1873, byla postavena železniční trať Šternberk - Dolní Lipka a o 15 let později spojení se Slezskem umožnila trať Hanušovice - Dolní Lipová - Glucholazy. Výhodná poloha Hanušovic, města, které se stalo významnou železniční křižovatkou, společně s výhodnými podmínkami pro rozvoj potravinářského průmyslu, který výrazně nepostačoval rychle se rozvíjejícímu technickému průmyslu, a v neposlední řadě i skutečnost, že kolem roku 1870 byly téměř všechny existující pivovary v okolí Šumperka zastaralé, neschopné dalšího rozvoje a rozšíření, pak počátkem 70.let vyústily ve snahu postavit zde nový a moderní pivovar.

Postavit pivovar právě v Hanušovicích napadlo sládka a současně nájemce žerotínského pivovaru v nepříliš vzdálené Kopřivné Josefa Müllschitzkého (1827-1879). Mladý sládek velice rychle pochopil, že nový a moderní pivovar by mohl záhy ovládnout zdejší trh s pivem, ale byl si vědom, že velké finanční náklady nejsou v jeho možnostech. Oslovil proto nejprve svého přítele a ředitele tkalcovny v Hanušovicích Karla Flandorffera, a Eduarda a Karla Oberleithnerovy, členy významné šumperské podnikatelské rodiny a současně i majitele tkalcovny, jakož i rozsáhlých pozemků v okolí Hanušovic. Již v roce 1871 padlo rozhodnutí o výstavbě moderního parního pivovaru v Hanušovicích, resp. v sousední obci Holbě.

Teprve 25.srpna 1874 byla vytvořena veřejná společnost pro zřízení pivovaru a sladovny v Hanušovicích pod firmou Brauerei von Müllschitzký & Comp. zu Hannsdorf-Halbseit. Členy této společnosti bylo deset kapitálově silných podnikatelů. Sám Müllschitzký se stal sládkem a současně technickým ředitelem. Základní kámen stavby, kterou podle stavebních plánů ing.Karla Völknera z Vídně realizoval stavitel Josef Baier ze Šumperka, byl položen na jaře roku 1873 a již 8.září 1873 byla většina staveb pod střechou. Kapacita nového pivovaru, jehož strojní vybavení dodala smíchovská firma Ringhoffer, byla stanovena na 22 400 hl, resp. 40 000 věder. V nově dokončeném pivovaru byla již 28.prosince 1874 slavnostně uvařena první várka piva, kterou bezprostředně 29.a 30.prosince následovaly dvě další.

Přes počáteční úspěchy nastalo i pro tento nový moderní pivovar období stagnace. Během roku 1878 produkce poklesla dokonce na 7 440 hl z předchozích 15 900 hl. To zapříčinilo odchod Müllschitzkého nejprve z funkce ředitele pivovaru a posléze i ze samostatné společnosti. Jeho příkladu bezprostředně poté následovali i další podílníci. Jejich podíly roku 1881 převzali Oberleithenerové a dr.Karl Chiari. V roce 1879 do pivovaru přišel z pivovarské školy ve Vídni jako poradce Julius Thaussing, pod jehož vedením opět kvalita piva stoupala. V roce 1882 došlo k přejmenování firmy na Brauerei von Chiari & Co. zu Hannsdorf - Halbseit.

Již v roce 1886 bylo dosaženo původně plánované roční produkce pivovaru, což bylo 23 005 hl. Bylo nutné pivovar rozšířit, zejména o sklepní prostory, ale i spilky a Lednice. Proto byla v roce 1889 přestavěna již zcela nepostačující sladovna. V témže roce rovněž došlo k výraznému rozšíření obchodní sítě pivovaru, tentokrát až do Slezska. V roce 1890 došlo k zavedení železniční vlečky z nedalekého nádraží do pivovaru.

Roku 1894 byl na sladovnu přeměněn i původně najatý arcibiskupský pivovar v Javorníku a o pět let později vystavil pivovar více než 30 000 hl piva, o čtyři roky později překročila produkce hranici 40 000 hl a ještě do konce století, v roce 1898, byla překonána i hranice 50 000 hl vystaveného piva. Trend pravidelného nárůstu roční produkce pivovaru pokračoval až do roku 1911, kdy pivovar vystavil (společně s pivovarem v Třemešku, který byl nedílnou součástí nedávno vytvořené akciové společnosti) do té doby nevídaných 110 580 hl, čímž bylo dosaženo téměř pětinásobku původně uvažované kapacity.

Na přelomu století přišla z Vizovic do Šumperka rodina Strassmannů, Ludwig začínal v pivovaru v Karviné, v roce 1907 přešel do Holby jako sládek a později se stal technickým ředitelem pivovaru.

V roce 1906 byla obchodní společnost Karla Chiariho načas rozpuštěna, nově konsolidována a její majetek byl převeden na nově vytvořenou akciovou společnost Nordmährische Brauerei und Malzfabrik, Aktiengesellschaft in M. Schönberg. Nová a.s. spojila tři nedávné konkurenty na místním trhu s pivem - firmu Brauerei von Chiari & Co. zu Hannsdorf - Halbseit, firmu Johrnsdorfer Bierbrauerei Dr. Ulrich & Co. v Třemešku, a rovněž firmu Ant. Wlach & Comp. in Mährische Schönberg ze Šumperka - a zároveň zaručila výsadní postavení hanušovického pivovaru. Správní sídlo akciové společnosti bylo zřízeno v nejvýhodněji položeném Šumperku, a to i přesto, že zde v roce 1907 byla zastavena výroba piva a nadále v provozu zůstala jen sladovna a rovněž stáčírna. V prvních letech 20.století společnost produkovala: Hannsdorfer Pils, Kaiser Märzen, Sudetenbräu, Johnsdorfer Bock, Porter.

Období rozkvětu pivovaru přerušila první světová válka. V roce 1916 došlo k zastavení výroby v Třemešku. Produkce pivovaru v Hanušovicích klesla až na 22 157 hl v roce 1917. Rok 1918 kromě vyhlášení ČR znamenal pro v té chvíli už jediný existující pivovar v oblasti Jeseniků i změnu německého názvu firmy na český Severomoravský pivovar a sladovna, akciová společnost v Šumperku.

S důsledky válečných let se pivovar vyrovnával jen pozvolna. Předválečné produkce bylo v Hanušovicích dosaženo až v roce 1924, kdy roční výstav dosáhl 86 492 hl, což bylo více než v roce 1913. Hranice 100 000 hl piva byla překonána o dva roky později, v roce 1926, kdy pivovar vystavil 104 703 hl. Pivovar tak byl v období 1.republiky, po Prvním brněnském akciovém pivovaru (dnešní Starobrno) a po akciovém pivovaru v Přerově, třetím největším na Moravě. Rekordní byl zejména rok 1939, kdy výstav dosáhl 170 064 hl piva. S tímto vývojem samozřejmě úzce souvisela i odpovídající modernizace stavebního i strojního vybavení - od roku 1930 byla v provozu nová varna, zvětšeny byly kapacity spilky a sklepů.

V průběhu 2.světové války fungoval pivovar v rámci možností bez větších obtíží. Jeho produkce, do té doby přesahující 100 000 hl piva ročně, radikálně klesla až v roce 1945, kdy celkový výstav činil pouhých 50 595 hl.

20.června 1945 bylo ze strany nového, byť dočasného vedení pivovaru rozhodnuto o převedení celé správy společnosti ze Šumperka přímo do Hanušovic a v roce 1948 došlo k zestátnění pivovaru. Byl vytvořen samostatný Hanušovický pivovar, národní podnik, Hanušovice. Ale již o dva měsíce později byl zestátněný závod sdružen s litovelským pivovarem v Severomoravské pivovary, národní podnik, Litovel.

Ovšem 1.ledna 1949 došlo k začlenění n.p. Severomoravské pivovary do Hanáckých pivovarů, národní podnik, Přerov. Ani toto však nebylo definitivním řešením. K 1.lednu 1953 došlo k opětovnému vytvoření podniku Severomoravské pivovary, národní podnik, Litovel, který vznikl rozdělením předchozí organizace na tři samostatné celky.

1.září 1955, došlo k opětovnému sloučení tří samostatných celků ve staronové Hanácké pivovary, národní podnik, Přerov. Teprve 1.června 1960 byl hanušovický pivovar na dobu třiceti let začleněn do Severomoravských pivovarů, národní podnik, Přerov. Zde byly začleněny pivovary Přerov, Olomouc, Litovel, Opava, Ostrava, Vsetín a od roku 1971 i Nošovice.

V následujícím desetiletí bylo do investiční výstavby závodu investováno více než 7 000 000 Kčs. Roku 1961 byla zprovozněna nová spilka, v roce 1963 byly ve stáčírnách v Jeseníku i Šumperku instalovány přetlačné tanky, v roce 1965 došlo v Hanušovicích k úpravě ležáckých sklepů, byla zřízena filtrační stanice a zavedeno skleněné potrubí, v roce 1967 došlo i k nutné rekonstrukci sladovny. Významnou změnou byla i náhrada dřevěných přepravních sudů hliníkovými v roce 1970. A konečně 31.ledna 1973 byla zastavena výroba v dislokované stáčírně Jeseník, kterou převzala stáčírna Šumperk.

V 70.letech pivovar sice náležel do kategorie větších pivovarů, ale dle socialistického plánování pivovar prodával pivo jen ve svém okolí. Každý pivovar měl na základě svých kapacitních možností přiděleno území, ve kterém měl povinnost zajistit pravidelné zásobování obyvatelstva svými výrobky. Z hlediska sortimentu nabízel pivovar svým zákazníkům tři druhy piva, Hanušovické pivo 8 stupňů a 10 stupňů a Hanušovický ležák.

Až roku 1984 byla produkce obohacena o výrobu piva 11 stupňový Šerák. Potom v roce 1988 skončila osmička a hanušovický pivovar tak nadále produkoval opět pouze tři druhy piva.

V roce 1975 byla zahájena rekonstrukce strojovny, po dokončení prací nově vybavené moderním čpavkovým a solankovým chlazením. V roce 1979 byl z důvodu zastaralého strojního zařízení ukončen provoz vlastní sladovny. Dodávky sladu zpočátku zajišťovaly obchodní sladovny Prostějov a později i další dodavatelé. Počátkem 80.let byl ukončen proces hlavního kvašení v dřevěných kvasných kádích a po dokončení rekonstrukce spilky tyto dřevěné kádě nahradily nerezové kvasné kádě. V letech 1982 až 1983 byla provedena rekonstrukce varny. V roce 1984 došlo na varně k náhradě již zastaralého sladinkového filtru moderní měděnou scezovací kádí. V roce 1986 nahradily ocelové úponované tanky v průběhu rekonstrukce ležáckého sklepa dosud používané tradičné dřevěné dubové ležácké sudy.

Po roce 1990 bývalý n.p. Severomoravské pivovary Přerov, nahradila firma Moravskoslezské pivovary Přerov, a.s., sdružující pivovary Přerov, Olomouc, Litovel, Hanušovice, Opava a Vsetín. Roku 1996 došlo ke vzniku samostatné společnosti Pivovar Holba, a.s. která byla dceřinou společností holdingu Moravskoslezské pivovary Přerov, a.s.

Nástup kapitalismu donutil pivovar Hanušovice skončit s omezením distribuce do svého kraje a hledat nové odbytiště. Přibyla tedy oblast východních a středních Čech a rovněž jižní a střední Morava. V průběhu 90.let došlo v Hanušovicích k očekávanému poklesu výroby.

Až do roku 1993 produkce pravidelně stoupala, kdy bylo dosaženo rekordního výstavu 349 192 hl. Již v roce 1994 výroba klesla i kvůli ztrátě některých tradičních oblastí zásobování hanušovického pivovaru a pak také kvůli zahraniční konkurenci. Změny se v devadesátých letech nevyhnuly ani původnímu sortimentu vyráběných piv, resp. změnám jejich původních názvů. Názvy byly změněny na jméno Holba, který se postupně prosadil na nově zaváděné etikety.

V letech 1990 až 1993 bylo investováno téměř 250 miliónů korun do technologického rozvoje pivovaru. Nejdůležitějším momentem bylo objevení a vystrojení vlastního vodního zdroje s mimořádně kvalitní vodou, která odpovídá požadavkům dětské kojenecké vody. Na území pivovaru se nacházejí dva vrty o celkové kapacitě 65 l/sec. V bývalé budově sladovny, zrušené v roce 1979, byla vystavena sladová sila o celkovém objemu 1 200 t sladu s automatickou Dopravou a šrotováním. V dislokované stáčírně lahvového piva v Šumperku byla provedena rekonstrukce celé stáčecí linky zabudováním moderní linky zahraniční výroby s kapacitou 24 000 l/hod. V únoru 1999 však byl její provoz definitivně ukončen a výroba pak přesunuta do stáčírny lahvového piva v Litovli.

V letech 1992 až 1993 byla realizována výstavba nové moderní počítačově řízené technologie kvašení a dokvašování v cylindrokonických tancích. V roce 1993 byla provedena i výměna filtračního zařízení za nový technicky velmi dokonalý horizontální křemelinový filtr od firmy Steinecker. Rovněž byla postavena nová propagační stanice na kvasničnou kulturu a zabudována moderní vířivá káď včetně chladiče. V roce 1995 pivovar zahájil výstavbu čistírny odpadních vod s kapacitou pokrývající i potřeby města Hanušovic. Její dokončení v roce 1997 zajistilo ochranu čistoty vody v řece Moravě.

V roce 1996 byl zahájen provoz nové linky na nerezové KEG sudy (s obsahem 50 a 30 l), které nahradily hliníkové sudy o obsahu 100 a 50 l. Rekonstrukce celého provozu sudového hospodářství včetně zabudování průtokové pasterace byla dokončena v roce 1998. Největší investiční akcí té doby byla rekonstrukce zastaralé uhelné kotelny, která byla převedena na plyn.

V roce 2000 byl změněn název holdingu Moravskoslezské pivovary a.s. Přerov na PMS a.s. Přerov. V roce 2000 pokračoval pivovar v růstovém trendu a zvýšil produkci pěnivého moku meziročně o 23 % na rekordních 443 tisíc hl. V roce 2000 pivovar vykázal ztrátu, jejímž důvodem byly odpisy související s vysokými investicemi v předcházejících letech a s dokončovanou restrukturalizací majetku, především stáčecích kapacit. Pivovar v roce 2000 investoval do modernizace zařízení přes 32 mil. Kč. Výrazný nárůst výroby piva v roce 2000 přiměl vedení pivovaru investovat do modernizace varny. Tento krok byl součástí první investiční etapy, která celkem obnášela 22 miliónů Kč. Díky ní mohla společnost vystavit o dalších 25 % více piva, což ročně představovalo 130 tisíc hl.

Pivovar pokračoval v roce 2001 v revitalizaci svých rybníků i když je už nevyužíval. Vodní plochy slouží totiž jako "porodnice" pro stovky skokanů a ropuch.

Od jara 2001 začal pivovar stáčet pivo Holba Classic i do plechovek. O čtvrtinu vyšší produkci umožnila pivovaru modernizace varny, která skončila v polovině srpna 2001. Pivovar zvýšil od ledna do září 2001 hrubý zisk na téměř 18 milionů Kč z 5,7 milionu Kč ve stejném období roku 2000. O 20 milionů korun vyšší tržby než v roce 2000 vykázalo hospodaření pivovaru, který ke třetímu čtvrtletí roku 2001 zaznamenal na tržbách 280 milionů korun. Vinou chladného léta zaznamenal pivovar slabší výstav, když prodal 320 tisíc hl piva. Mírné výpadky prodeje na tuzemském trhu však pivovar nahradil exportem do zahraničí. Nejvíce vyvezl do Izraele, Švédska a Řecka.

Hrubého zisku 12 miliónů Kč dosáhl pivovar v roce 2001. Pivovar v roce 2001 rovněž splatil úvěry 52 miliónů Kč a do roku 2002 vstoupil bez úvěrového zatížení. Z celkového obratu společnosti 580 milionů korun činily tržby 390 milionů korun, což v porovnání s rokem 2000 představovalo nárůst 11 %. Na něm se podílel zejména vyšší prodej prémiových piv Šeráku a ležáku Holba. Do modernizace podnik investoval 18,5 milionu korun.

Ocenění za vysokou kvalitu piva Holba Premium získal pivovar v jedné z nejprestižnějších degustačních soutěží Zlatý pohár Pivex - Pivo 2002, která se konala v březnu 2002 v Brně. Úspěch měla za sebou také jedenáctka Šerák, která bodovala v anketě časopisu Pivní kurýr vyhlášené v prosinci 2001. V kategorii Pivo roku, kde soutěží piva bez ohledu na stupně a druh, obsadila Holba čtvrté místo v konkurenci takových gigantů, jako je Prazdroj, Radegast či Budvar. V Pivní lize, kde se počet získaných hlasů přepočítává na počet vyrobených hektolitrů, Šerák dokonce zvítězil.

Pivovar vyrobil v první polovině roku 2002 přes 210 000 hl piva, což bylo o 7 % větší množství než ve stejném období minulého roku. Hrubý zisk hanušovické Holby, která společně s pivovary v Přerově a Litovli patřila do pivovarnické skupiny PMS Přerov, se meziročně zvýšil o 10,2 milionu korun na 17 milionů korun. Vlajkovou lodí pivovarského sortimentu byla jedenáctka Šerák. Pivovar postupně zvyšoval i exportní aktivity. V první polovině roku vyvezl do zahraničí 2 067 hl piva, což bylo třikrát víc než v roce 2001. Odběratele hanušovického piva našel zejména v Izraeli, Švédsku a Řecku.

Sdružení přátel piva zvolilo jako Dvanáctku roku 2002 pivo Holba Premium. Výsledky pivovaru za rok 2002 potvrdily úspěšné tažení v posledních letech. V uvedeném období prodal pivovar více než 433 000 hl piva, což představovalo 3 % nárůst oproti roku 2001. Tak si nejen udržel, ale dále upevnil své postavení v první desítce pivovarů v ČR. Zvýšenou poptávku v posledních letech zaznamenávala nejen vlajková loď pivovaru, kterou byla Holba Šerák, ale také prémiový ležák Holba Premium. Oblíbené jedenáctky se v roce 2002 prodalo 160 000 hl, což představovalo 32 miliónů piv.

Pivovar ukončil na počátku června 2003 další fázi modernizace varny, která zahrnovala instalaci nového zařízení scezovací kádě včetně kompletního řídicího systému. Ten zabezpečoval automatický provoz scezování i teplovodního hospodářství. Součástí systému byl také nový zásobník na mláto s automatickým transportem. Investice si vyžádala finanční částku vyšší než 10 miliónů korun. Od začátku roku 2003 do poloviny května prodal pivovar více než 150 000 hl piva, což odpovídalo prodeji předchozího roku.

Od června 2003 začal pivovar dodávat do maloobchodní sítě Lidl. Také v roce 2003 se pivovaru dařilo zvyšovat výstav. Pivovar prodal za deset měsíců roku 2003 celkem 388 000 hl zlatého moku. To představovalo více než pětiprocentní nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku uplynulého, kdy vyrobil necelých 370 000 hl. Kvalitu piva potvrdil výsledek prestižní soutěže Zlatý pohár PIVEX - Pivo 2003, který získala Holba Šerák. Speciální ocenění za kvalitu získal také ležák Premium.

Stříbrná pivní pečeť 2004 putovala do pivovaru z degustací v Táboře. Druhé nejvyšší ocenění ve známé degustační soutěži Česká pivní pečeť získala Holba Šerák v kategorii světlých výčepních piv. Poptávka po oblíbené jedenáctce se každoročně zvyšovala a v roce 2003 jí pivovar prodal více než 163 000 hl.

Pivovar pořádal dne 22.května 2004 tradiční turistický pochod Pivovarská čtvrtka 2004. Tentokrát se akce konala u příležitosti 130. výročí hanušovického pivovaru. Sportovní program nabídl zájemcům čtyři turistické trasy. Start byl od 8 do 10 hodin od KD v Šumperku (trasa 22 km), z pivovaru v Hanušovicích (2 trasy - 28 a 10 km) a z náměstí v Králíkách s trasou o délce 25 km.

Pivo Holba Premium zvítězilo v srpnu 2004 v degustační soutěži pořádané v rámci 47. žateckých slavností piva v kategorii světlých ležáků. Další úspěch pro hanušovický pivovar vybojoval v kategorii výčepních ležáků Šerák, který obsadil třetí místo. V roce 2004 pivovar vystavil 439 000 hl piva.

Vítězem soutěže Firma Olomouckého kraje v roce 2005 se stal Pivovar Holba a předstihl tak vítěze pivovar Zubr. Po dvou letech dokončil pivovar náročný proces automatizace a vizualizace varny, do kterého společnost investovala tři miliony korun. Světlé výčepní pivo Holba Classic ohodnotili odborníci jako nejlepší v příslušné kategorii degustační soutěže, která se každoročně koná u příležitosti tradiční Dočesné v Žatci. Oceněné desítky pivovar pivovar ročně prodal kolem 55 tisíc hektolitrů.

Hanušovičtí pivovarníci začali dne 24. listopadu 2005 stáčet do sudů vánoční Holbu Šerák Speciál. V pivovaru ho vařili pouze při výjimečných příležitostech a v omezeném množství. V roce 2005 si pozici mezi desítkou největších výrobců piva v ČR pivovar udržel. V Hanušovicích vyrobili 433 tisíc hektolitrů piva, což bylo o zhruba pět tisíc hektolitrů méně než v roce 2004. V tuzemsku prodal prodal 426 tisíc hektolitrů piva. Mezi zahraniční odběratele pivovaru patřilo především Slovensko.

Světlý ležák Holba Premium si z brněnského finále soutěže Zlatý pohár Pivex v březnu 2006 odvezl bronz. V roce 2006 pivovar začal zásobovat maloobchodní síť Kaufland nealkoholickým pivem Ambrosius Free. Nové zařízení na chlazení mladiny koupil pivovar na jaře 2006. Moderní nástupce nahradil chladič, který v pivovaru fungoval od roku 1981. Do chladiče pivovar investoval 3,8 milionu korun. Dvě medaile si v roce 2006 odvezl pivovar z žatecké Dočesné. Holba Šerák se stala v konkurenci osmnácti jedenáctistupňových piv třetím nejlépe hodnoceným pivem v příslušné kategorii podle stupňovitosti. Třetí místo získal v kategorii světlých ležáků Ambrosius Gold, který Holba prodávala v obchodních řetězcích pod privátní značkou.

Milovníci čepovaného piva si mohli dopřát další specialitu, kterou pro ně připravil hanušovický pivovar. Jednalo se o kvasnicový Šerák, což bylo nepasterizované nefiltrované pivo s přirozeným obsahem pivovarských kvasinek. V Hanušovicích v roce 2006 uvařili dvě stě hektolitrů nepasterizovaného piva. Pivovar v roce 2006 vystavil více než 435 tisíc hl a navýšil tak produkci o 2 tisíce hl. Nejvíce šla na odbyt oblíbená jedenáctka Holba Šerák. Celkem se jí prodalo 194 880 hl. Její kvalitu ocenili také odborníci, kteří ji v roce 2006 udělili hned několik medailí - bronz v prestižní soutěži České pivo, na žatecké Dočesné a medaili získala také v anketě Pivo roku 2007. V roce 2006 společnost investovala více než 30 milionů Kč. Na této částce se podílely nový chladič mladiny, modernizace vybavení pivovarské laboratoře, obnova vozového parku, nové KEG sudy a také výčepní technika.

Velkým úspěchem pro pivovar skončila degustační soutěž o Zlatý pohár Pivex Pivo roku 2007. Holba na jedné z nejvýznamnějších přehlídek piv u nás získala tři certifikáty kvality, a to hned ve dvou kategoriích, což se nepovedlo žádnému jinému pivovaru. V kategorii světlých výčepních piv uspěla mezi osmnácti značkami jak Holba Classic, tak Šerák. V kategorii světlých ležáků, kde soutěžilo devatenáct značek zlatavého moku, odborníci ocenili hanušovickou dvanáctku Premium. V květnu 2007 přišel pivovar na trh s pivem Holba Free. Pivovaru se v roce 2007 dařilo. Ležák Holba Premium obsadil třetí místo na prestižní evropské degustační soutěži European Beer Star 2007. Chuť a kvalitu piva posuzovali experti z celé Evropy. Obliba jedenáctistupňového piva Šerák stále rostla. Holba prodala 200 012 hl Šeráku a vůbec poprvé v historii nejoblíbenějšího piva z Hanušovic tak přesáhl prodej magickou hranici dvou set tisíc hektolitrů. V roce 2007 pivovar vyrobil celkem 437 tisíc hektolitrů piva, z toho 260 tisíc hl vyexpedoval v půllitrových lahvích.

Pivovar dokončil na jaře 2008 rekonstrukci horkovodního hospodářství. Investice přišla na téměř šest miliónů korun. Nová technologie umožnila efektivnější předávání tepla v různých fázích výroby, přinesla finanční úsporu a měla i pozitivní ekologický dopad. Pivovar v listopadu 2008 stáčel vánoční Holbu Šerák Speciál. Šlo o jedinečný sezonní produkt, který se od klasických piv Holba liší nejen svou chutí, vyšší stupňovitostí ale i speciální recepturou. V roce 2008 bylo polotmavého speciálu 1 000 hl se symbolickou stupňovitostí 13,51. Výjimečná byla u tohoto piva také délka zrání. V ležáckých sklepích dozrávalo a dokvašovalo dva měsíce, což bylo dvakrát déle než běžné pivo. Vánoční Holba se prodávala jako sudová a v roce 2008 poprvé byla na trhu také v lahvích ve vybraných prodejnách.

Titul Pivo České republiky 2009 za světlý prémiový ležák z 13. ročníku degustační soutěže v Českých Budějovicích odvezlo dvanáctistupňové pivo z hanušovického pivovaru. Polotmavý speciál Holba Šerák o symbolické stupňovitosti 13,51 uvařili v pivovaru v létě 2009. Jednalo se o sezónní pivo vyrobené při příležitosti Pivovarských slavností a 135 let pivovaru. Holbu Šerák ohodnotili pivní znalci jako třetí nejlepší pivo v republice. Stalo se tak v degustační soutěži, která se tradičně konala v rámci Dočesné v Žatci. Holba získala bronz v silné konkurenci světlých jedenáctek. V roce 2009 pivovar vyráběl pro maloobchodní sítě značku Pirát. Šlo o levné světlé pivo s 3,5 % alkoholu. Pro maloobchodní síť Ahold pivovar v roce 2009 vyráběl piva Bertold Světlé (alk.: 3,8 %) a Bertold Ležák (světlý; alk:: 5,0 % ).

Rok 2009 byl úspěšný. Nejlépe se prodával jedenáctistupňový Šerák, produkci doplnila desítka Klasik a odbornými kruhy ceněný dvanáctistupňový ležák Premium. Pivo již mohou ochutnat téměř na celém území Česka. Část produkce sice míří do zahraničí, například do Švédska, Finska, Itálie, Maďarska či zemí bývalé Jugoslávie, jde však řádově pouze o tisíce hektolitrů ročně.

Pivo Holba Šerák a Holba Kvasničák se staly v roce 2010 Pivy České republiky. Rozhodli o tom porotci na Slavnostech piva v Českých Budějovicích. Holba Šerák zvítězila v kategorii světlých jedenáctistupňových piv v konkurenci 28 piv. V soutěži kvasnicových piv z minipivovarů i velkovýrobců, zvítězila Holba Kvasničák před Chotěboř Premium kvasnicovým a kvasnicovým pivem Bernard.
Pivovar posiloval v létě 2010 výrobu i distribuci, reagoval tak na zvýšenou poptávku. Holba v horkých dnech července 2010 prodával v průměru 2100 hl piva denně, což bylo o 700 hl více ve srovnání se stejným obdobím roku 2009.

V Hanušovicích otevřeli dne 30.9.2010 první Pivovarnické muzeum na Moravě. Muzeum se nachází v budově bývalé, již několik let nevyužívané školy, kterou pivovar odkoupil od města. Objekt kromě pivovarnické expozice nabízel také školící a informační centrum, restauraci a venkovní prostory pro sportovní vyžití i relaxaci. Muzejní expozice návštěvníkům nabízí přehled vývoje pivovarnictví především na Hanušovicku i prohlídku historických exponátů, nástrojů a zařízení, které se kdysi při výrobě piva používaly. Nechybí ani dřevěné sudy, staré sladovnické lopaty, hoblíky nebo historická výčepní zařízení, připomínající atmosféru dřívějších hospod. Expozici navíc oživí voskové figuríny sládka i štamgasta v životní velikosti. K příjemnému posezení zve návštěvníky stylová hospoda s krbem, typickým trámovím a šenkem ze dřeva a kamene. Pozornost si jistě zaslouží síň sládků, navazující na restauraci, která připomíná generace pivovarníků od založení hanušovického pivovaru až do současnosti.

http://www.pivovary.info

http://www.holba.cz/

Exkurze v pivovaru Holba

Cena exkurze platná pro rok 2013:

  • 30.- Kč na osobu
  • děti do 6.let zdarma!

Objednávky a dotazy:

Lešingrová Alice
Pivovar Holba, a.s.
Pivovarská 261
788 33 Hanušovice

telefon: +420 724 776 384
e-mail: muzeum@holba.cz


Provozní doba pivovarského muzea

Otevírací doba muzea:

Otevírací doba: po zavřeno
út - so 10:00-16:00 hod

Součástí prohlídky muzea je i promítání filmu o výrobě piva v pivovaru.

Ceník prohlídky

děti 0-6 let zdarma
děti 6-15 let 15,- Kč
děti od 15 let, dospělí

30,- Kč

Poslední aktualizace: 6.9.2013
Nadmořská výška:
401 metrů nad mořem
Pivovar Holba Hanušovice na mapě
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pivovar Holba Hanušovice

Hanušovice – pivovarské rybníky
Hanušovice – pivovarské rybníky
Rybník
V druhé polovině 19. století začaly poměrně houfně vznikat nové, …
0.1km
více »
Hanušovice - pivovar Holba
Hanušovice - pivovar Holba
Ostatní
V prekrásnom prostredí Jeseníkov sa už viac ako sto rokov varí dobrota pod…
0.2km
více »
Do Hanušovic za ryzím pivem z hor (pivovar Holba Hanušovice 2010)
Do Hanušovic za ryzím pivem z hor (pivovar Holba Hanušovice 2010)
Cestopisy
Od poslední výpravy našeho pracovního kolektivu do sklípků jihomoravských…
0.2km
více »
Holbáci se vrátili do hanušovického pivovaru
Holbáci se vrátili do hanušovického pivovaru
Tipy a novinky
Letošní akce Holbáci Šeráci navázala na úspěšný první ročník a do…
0.2km
více »
Kouzelné Jeseníky – neokoukaný ráj turistů
Kouzelné Jeseníky – neokoukaný ráj turistů
Tipy a novinky
Toužebné myšlenky na letní dovolenou jsou stále silnější a…
0.2km
více »
Pivovarská čtvrtka 2014: tentokrát přes Zámeček (Hanušovice)
Pivovarská čtvrtka 2014: tentokrát přes Zámeček (Hanušovice)
Cestopisy
Trasu a způsob Dopravy jsme měli pro letošní rok hanušovického pochodu…
0.2km
více »
Pivovarská (Hanušovická) čtvrtka (Šumperk – Hanušovice, květen 2012)
Pivovarská (Hanušovická) čtvrtka (Šumperk – Hanušovice, květen 2012)
Tipy na výlet
Koncem května se pravidelně již několik let zúčastňujeme akce, pořádané…
0.2km
více »
Rozcestník Hanušovice U pivovaru
Rozcestník Hanušovice U pivovaru
Rozcestí
Rozcestník se nachází na křižovatce silnic směrem do centra Hanušovic, do Šumperka a do Rudy nad Moravou nedaleko Pivovarského muzea…
0.2km
více »
Na kole z Hanušovic pod sjezdovky Ski areálu v Hynčicích pod Sušinou
Na kole z Hanušovic pod sjezdovky Ski areálu v Hynčicích pod Sušinou
Trasa
Start trasy můžeme zvolit u symbolu Hanušovic, místního pivovaru …
0.3km
více »
Pivovarské muzeum Hanušovice
Pivovarské muzeum Hanušovice
Technická památka
Pivovarské muzeum V budově bývalé školy nedaleko vstupu do…
0.3km
více »
zavřít reklamu