Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městská část
Bukovec je část města na severovýchodním okraji Plzně. Byl součástí panství Červený Hrádek. První písemná zpráva je z r. 1379, ve které se uvádí, že Heřman z Nečtin vlastnil celé toto panství.
První osídlení v této oblasti bylo dávno před tím - na břidlicovém kopci zvaném Holý nebo též Ovčí či Spálený vrch (373 m. n. m.) nad meandry řeky Berounky. Hradiště zde vzniklo snad již na rozhraní starší a mladší doby železné (5. – 4. stol. př.n.l.). Největší význam mělo v 8. - 9. století – byl to jeden z prvních opěrných bodů Plzeňska - chránil vstup do Plzeňské kotliny. K zániku došlo pravděpodobně při požáru v 9. až 10. století.
Tato přední archeologická památka západních Čech je nyní součástí naučné stezky Zábělá – stále jsou patrné dva valy (vysoké 0,5 m – 4 m), zachovaly se terasovité stopy opevnění. V roce 1836 zde archeologové poprvé v Evropě objevili tzv. spečení valu - při požáru dřevěné konstrukce a kamenno-hliněných hradeb se písek a kámen na povrchu tavily a získávaly jakoby sklovitý povrch nebo se dokonce slévaly v šedou či červenohnědou struskovitou hmotu.
Nálezy z hradiště Bukovec - především bronzové šperky a keramika - jsou k vidění v archeologické expozici Západočeského muzea v Plzni.
V obci Bukovec byly mlýny, cihelna, pěstoval se zde chmel pro pivovar v Červeném Hrádku. V r. 1550 zde bylo pouhých 6 usedlostí, v r. 1714 již 14 stavení. V r. 1724 celé panství koupilo město Plzeň, obyvatel přibývalo, většina obydlí byla tehdy dřevěných. Na náměstí koncem 19. století byly postaveny kamenné domy ve stylu lidového klasicismu. Tento střed Bukovce s lidovou architekturou a barokní šestibokou kapličkou se zvoničkou byl v r. 1995 prohlášen vesnickou památkovou zónou.
V r. 1862 byla dokončena železniční trať z Plzně do Prahy, která vedla v těsné blízkosti, ale zastávka zde nikdy nebyla. Nejbližší železniční stanice byla v Zábělé, kam jezdili z Plzně pravidelné výletní vlaky. Na druhou stranu řeky se výletníci dostávali na přívozu, který byl v Zábělé, ale i zde v Bukovci.
Jak to dopadlo s Bukoveckými mlýny? Jeden byl nedaleko náměstí u jezu – ten r. 1929 koupila firma Helmhacker a přebudovala ho na výrobnu chemických plynů. Dnes je budova v žalostném stavu, vedle je malá vodní elektrárna.
Druhý Slavíkův mlýn byl na Berounce blíž Plzni. Už v r. 1869 ho zakoupila pražská firma bratrů Weissových a přestavěli ho na papírnu. První papír vyrobili již v dubnu 1871. Až do r. 1892 ho vyráběli ze starých hadrů. Nový majitel Albert Emmrich si dokonce nechal r. 1925 do papírny postavit železniční vlečku. Výroba papíru v Bukovci zanikla v 90. letech 20. století. U bývalého papírenského náhonu má ČEZ od r. 2007 malou vodní elektrárnu.
V Bukovci je od r. 1936 koupaliště Na Halštýři, které je napájeno z místního pramene.
Nedaleký Chlumek patří k Bukovci, který je součástí města Plzeň (mimo roky 1964 – 1976, kdy byl samostatnou obcí). Vede sem z města naučná stezka Údolím Berounky. Samozřejmě sem zajíždí i linka MHD č. 28. Odtud je možno vyrazit i na nedaleký Chlum s vyhlídkovou věží.