Pod Šípom
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Osada
Malá osada, ležící vysoko nad obcí Stankovany (2 km na severozápad na loukách pod zadním Šípom). Dnes se Dřevěnice využívají na soukromé rekreační bydlení.
Fotogalerie
Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
Nadmořská výška:
760 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.146, 19.171)
Poslední aktualizace: 30.3.2011
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Pod Šípom
Šíp
Vrchol
Je nejsevernější vrchol Velké Fatry ve Fatransko-tatranské oblasti. Je vklíněný mezi řekami Orava a Váh těsně před jejich soutokem. Od jihu a jihozápadu je krásný pohled na strmé vápencové a dolomitové skály roz…
1.8km
více »
Šípská Fatra - vrchol Šíp
Hora
Tentokrát jsme se vydali na Slovensko do malebné Šípské Fatry, obce Stankovany. Máme v úmyslu si udělat okruh přes vrchol Šíp. Volíme variantu, kdy je náročnější výstup než sestup – tedy po zelené. Po průchodu mos…
1.8km
více »
Šíp
Tipy na výlet
Výstup na vrchol Šíp. Je to méně známý vrchol Šípské Fatry, která je pokračováním Malé Fatry. Nástup je v obci Stankovany. Na vrchol vás dovede žlutá turistická značka. Ze samotného Šípu se dá pokračovat na druhý …
1.9km
více »
KRALOVANY - ŠUTOVSKÉ JAZERO
Fotogalerie
LINK NA VIDEO: https://youtu.be/fQOLfaXM5aAPod vrcholmi Malej Fatry sa nachádza miesto, ktoré by ste pri najbližšej návšteve tejto lokality nemali vynechať. …
5km
více »
Motorest Rieka
Odpočinkové místo
Motorest Rieka – moderní, samoobslužný motorest při silnici č. 18, zhruba uprostřed vzdálenosti mezi Matinom a Ružomberkom, u Kraľovanského meadra, u odbočky k osadě Rieka a k Šútovskému vodopádu. Velký výběr jíde…
5.3km
více »
Rieka (Šútovo)
Osada
Rieka – malá osada patřící k obci Šútovo (okres Martin). Leží při ústí Šútovské doliny. Po silnici je přístupná z obce Šútovo, nebo přímo z hlavní silnice č. 18, po odbočce u „Motorestu Rieka“(mezi odbočkou na Šútovo a Kraľovany. Je zde autobusová zastávka: (Šútovo,,Rieka lom ). Na horním okraji osady je, při vstupu do lesa u chaty Fatranka, záchytné parkoviště. To je hojně v…
5.7km
více »
Salaš Krajinka pri Ružomberku
Ostatní
Pokiaľ by ste cestovali po hlavnej ceste E 50, tesne pred mestom Ružomberok smerom od Žiliny sa určite zastavte na saláši Krajinka. Tento rodinný salaš sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí dolného Liptova a v…
6.4km
více »
Šútovský vodopád (Malá Fatra)
Vodopád
Šútovský vodopád – nejvyšší, nejkrásnější a nejznámější vodopád Malé Fatry a možná i nejkrásnější vodopád celého Slovenska. Najdeme jej v Šútovské dolině na pravostranném přítoku, ústícím pod soutěskou Tesné do Šútovského potoka. Vodopád je asi 150 metrů od tohoto soutoku v nadmořské výšce 830 metrů (horní hrana). Potok, který jej napájí, pramení pod Sedlem za Úplazom, ale větš…
7.6km
více »
Slovensko - Malá Fatra (5): Osnica – Malý Rozsutec
Pohoří
Slovensko - Malá Fatra (5): Osnica – Malý Rozsutec (08/2020)
Po sedmi letech jsme se vrátili do kriváňské části Malé Fatry. Po rychlém rozhodnutí (počasí, volný víkend) bylo ubytování v…
7.9km
více »
Mojžíšove pramene (Malá Fatra)
Pramen
Mojžíšove pramene – místo vývěru několika vydatných pramenů v Kriváňské Malé Fatře. Vyvěrají zde v nadmořské výšce 1140 m, ve východních úbočích Južného vrcholu v Stenách, při modré tur. trase mezi Chatou pod Ch…
8.4km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Velký Choč 1611 m.n.m.
Tipy na výlet
Datum v kalendáři ukazuje 4.6.2005, naším dalším místem určeným pro poznání krás Slovenska se stal nejvyšší vrchol Chočských Vrchů „Velký Choč“ – 1611 m.n.m. Je 4:15 hodin ráno a my se setkáváme na stanoveném m…
9km
více »
Zimní Malá Fatra
Cestopisy
To nejlepší na konec roku. Po vydařeném výstupu na Lysou jsme zvedli laťku výše. Dohodli jsme se na navštívení Malé Fatry během vánočního volna. Nic náročného, jen pár kilometrů po…
9.6km
více »
Sedlo Medziholie
Sedlo
Sedlo Medziholie - výrazné sedlo (1185 m n.m.) v hlavním hřebeni Kriváňské Malé Fatry. Leží mezi velice výraznými a povrchově rozdílnými vrcholy: hladce modelovaným kupovitým Stohem (1607,4 m) a skalnatým, rozek…
9.6km
více »
Poludňový grúň
Vrchol
- travnatý vrchol (1459,7 m n.m.) v hlavním hřebeni kriváňské Malé Fatry, jižně od osady Štefanová. Při pohledu od severu (od Štefanové) je výraznou horou, v hlavním hřebeni však jen vedlejším vrcholem na severním…
10.3km
více »
Slovensko - Malá Fatra (2): Výstup na Veľký Rozsutec
Pohoří
Malá Fatra (2): Výstup na Veľký Rozsutec (10/2013)
Dnes je v plánu výstup na Veľký Rozsutec, nádhernou horu v severovýchodní části Kriváňské Malé Fatry. Těsně před obcí Štefanová nechávám…
10.4km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Veľký Rozsutec
Vrchol
- charakteristický členitý vrchol (1609,7 m n.m.) v Národním parku Malá Fatra, v severovýchodní části hlavního hřebene Kriváňské Malé Fatry. Vrchol na severu sousedí s Malým Rozsutcom (1343,5 m), od kterého jej …
10.5km
více »
Snilovské sedlo
Sedlo
Snilovské sedlo – široké sedlo (1524 m n.m.) v hlavním hřebeni Kriváňské Malé Fatry. Leží mezi vrcholem Veľkého Kriváňa (1708,7 m) na západě a vrcholem Chlebu (1645,6 m) na východě. Severní úbočí klesají ze sedl…
10.6km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Jánošíkovy diery, Velký Rozsutec
Tipy na výlet
Pobyt v penzionu "Na Kopečku" ve Velkých Karlovicích jsme se rozhodli okořenit návštěvou relativně blízkého pohoří M…
10.6km
více »
Chleb - Hromové - Poludňový Grůň
Trasa
30.8.2012
Po včerejším namáhavém výstupu na Velký Rozsutec, jsme se rozhodli pro hřebenovku, na kterou jsme se nechali vyvézt lanovkou ve Vrátné (k lanovce autobusem) do Snilovského sedla, odtud jsme šli po červe…
10.7km
více »
Veľký Kriváň
Vrchol
- nejvyšší vrchol (1708,7 m) Kriváňské Fatry i celé Malé Fatry. Nalezneme jej v centrální části hlavního hřebene. Na severozápadě jsou sousedním vrcholem Koniarky (1535 m). Oba vrcholy odděluje vedlejší vrchol…
10.9km
více »
Ružomberok
Město
Okresní město, průmyslové a správní centrum Dolného Liptova ležícího na soutoku řek Váhu a Revúce. Dominantu tvoří okolní pohoří. V masívu Mních je soustava čtyř hradišť …
11.3km
více »
Malý Rozsutec
Vrchol
- skalnatý, dolomitový vrchol (1343,5 m n.m.) na severním okraji hlavního hřebene Kriváňské Malé Fatry. Vrchol je menším sousedem v hřebeni jižněji situovaného Veľkého Rozsutca (1609,7 m). Oba masívy rozděluje s…
11.8km
více »
Přes Dolní, Nové a Horní diery na Malý Rozsutec
Tipy na výlet
Východištěm pro tuto vycházku je Štefanová. Z rozcestí u parkoviště se vydáme po žluté značce směrem na Podžiar. Pěšina nejdříve stoupá loukami nad Štefanovou a poté lesním úsekem. Žlutá nás dovede až na louku u…
11.8km
více »
Pekelník
Vrchol
- vedlejší vrchol (1609,3 m) v západním hřebeni Veľkého Kriváňa a zároveň v hlavním hřebeni Kriváňské Malé Fatry. Od vlastního vrcholu Veľkého Kriváňa (na východě) je oddělen jen velmi nevýrazným, plytkým sedlem…
11.9km
více »
Kolem Veľkého Rozsutca
Trasa
pěkná trasa pro milovníky Malé Fatry Je ideální trasou pro ty, kteří nechtějí stoupat na V.Rozsutec, ale přitom chtějí objevit pěkné pohledy do pohoří M.Fatry. Trasa je zvládnutelná i pro rodiny s menšími dětm…
12km
více »
Ružomberok - Školské schody, balustrády a mauzoleum A. Hlinku
Památník
Z Námestia Andreja Hlinku pri kostole sv. Ondreja v Ružomberku vedú Školské schody zakončené terasou, ktoré sú zdobené balustrádami. Boli postavené v minulom storočí podľa architektov J. Uhlára a Š. Martonika. Na …
12.4km
více »
Výstup na Veľký Choč
Tipy na výlet
Na Veľký Choč (1.608 m n. m.) se dá vystoupat z Vyšného Kubína, Jasanové, Valaské Dubové, Likavky a z Lúček. Jako výchozí místo jsme si zvolili poslední jmenované, které bylo nejblíže našemu penzionu. Abychom nemu…
12.5km
více »
Velký Choč
Vrchol
Nejvyšší vrchol Chočských vrchů, výrazně se zvedající nad Oravskou vrchovinou a Liptovskou kotlinou, 17 km jihovýchodně od Dolného Kubína. Vrchol má tvar nepravidelné pyramidy s mno…
13.1km
více »
Malý Kriváň
Vrchol
- výrazný travnatý vrchol (1670,9 m n.m.) v hlavním hřebeni Kriváňské Malé Fatry. Druhý nejvyšší vrchol tohoto pohoří.…
13.3km
více »
Terchová
Městečko
Horská obec rozprostírající se na pomezí národního parku Malá Fatra a CHKO Kysuce. Skládá se z několika roztroušených osad. V minulosti jich TERCHOVá měla více jak 120. První zmínka o obci pochází z roku 1580, tehdy spadala pod Strečno-Gbeľanské panství.
Za druhé světové války fašisté obec vypálili. Byla poškozena značná část zdejších domů. V letech 1947-1950 se obec začala z…
14km
více »