Výstup na Veľký Choč
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Na Veľký Choč (1.608 m n. m.) se dá vystoupat z Vyšného Kubína, Jasanové, Valaské Dubové, Likavky a z Lúček. Jako výchozí místo jsme si zvolili poslední jmenované, které bylo nejblíže našemu penzionu.
Za čím jedeme?
Abychom nemuseli v hojně navštěvovaných Lúčkách hledat místo na parkování a hlavně se vyhnuli nezdravé a méně záživné chůzi po asfaltovém povrchu silnice, projeli jsme obcí i její lázeňskou částí a po dvou kilometrech zaparkovali na malé odstavné ploše ve stínu stromů v místě zvaném Odkaliště (645 m n. m.). Červená turistická značka z Lúček zde odbočuje vlevo ze silnice na zpevněnou lesní cestu. Ústí tu také Jastabia dolina, kterou se posléze vydáváme. Turistický ukazatel nám napovídá, že bychom výstup na Veľký Choč po červené značce mohli zvládnout za dvě a čtvrt hodiny.
Zpevněnou lesní cestou mírně stoupáme přibližně kilometr a čtvrt. Předpokládaných 20 minut podle ukazatele zdaleka nestíháme. Zdržíme se fotografováním motýlů, především okáčů, kterých je tu nejvíce. Udivuje mne, že tito krasavci s hnědými křídly s oky upřednostňují moje šedé kalhoty, šedočerný batoh, ba i moje tmavé vlasy před barevnou horskou květenou. Množství motýlů mne již dříve podnítilo k napsání článku Jak se létá motýlům v Jastrabí dolině.
Ani za rozcestím v Jastrabí dolině, v nadmořské výšce 757 metrů, kde cesta vede kolem potoka, aby ho po chvíli překročila, nás motýli neopouštějí. Pouze okáče vystřídají větší perleťovci stříbropáskoví.
Od potoka začíná poměrně strmé stoupání na Žimerovské louky. jejichž nejvyšší nadmořská výška dosahuje 1.100 metrů. Je tu zánovní dřevěný přístřešek, ohniště a tabule naučné stezky. Hlavně se ze Žimerovských luk otevírají pěkné pohledy na vápencová Bradla masivu Choče. Bílá skaliska kontrastují se zeleným lesním porostem a modrou oblohou.
Podívaná netrvá však dlouho, protože se opět noříme do lesa a zdoláváme výškové metry. Pod sedlem Vráca mezi Malým Chočem (1.465 m n. m.) a Veľkým Chočem je svah strmější, trochu podkluzují nohy. Začínají však pěkné výhledy na Chočské vrchy a do Liptovské kotliny. Vytahuji fotoaparát a pořizuji několik záběrů.
Ze sedla Vráca na vrchol Veľkého Choče zbývá půl kilometru. Poslední slabou půlhodinku stoupání nám usnadňuje těšení se na daleké výhledy z vrcholu. A skutečně, výhledy jsou impozantní, zvláště na oravskou stranu. Za Chočskými vrchy pokračují Západní Tatry, za nimi se dají tušit Vysoké Tatry. V Liptovské kotlině se zrcadlí hladina Liptovské Mary. Ve směru na západ se modrají hřebeny Malé Fatry. Pod námi se krčí několik vesnic.
Když popisuji výstup na Veľký Choč, připojím ještě několik informací o této hoře. Veľký Choč je nejvyšší horou Chočských vrchů. Dominuje pohoří při pohledech z Liptovské Kotliny, Nízkých Tater i Oravy. Má tvar nepravidelné pyramidy s početnými skalními útvary. Možná díky světlým vápencovým Bradlům je Veľký Choč považován za jednu nejkrásnější hor na Slovensku. Veľký Choč společně s Predným, Malým, Stredným a Zadným Chočem, Kýčerou, Sokolem a dalšími vrchy tvoří přírodní rezervaci Choč.
Po dostatečném vynadívání se kolem, odpočinku a občerstvení z vlastních zásob jsme se vydali zpět dolů. Sestupovali jsme stejnou cestou, tj. stále po červené turistické značce až do Odkaliště. Odtud jsme popojeli dva kilometry do Lúček, kde jsme strávili zbytek dne.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na popsané trase nekoupíte žádné občerstvení. Spolehnout se můžete pouze na obsah svého batohu. Cestou budete míjet dva prameny.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výhledy z vrcholu Veľkého Choče určitě stojí na námahu na něj vystoupat, tj. překonat při tom přibližně 1.000 metrů převýšení. Projdete se zdravou přírodou s množstvím motýlů. Turistů potkáte poměrně málo.
Ostatní informace
V Odkališti jsme parkovali asi čtyři auta. Místo je i naproti u křižovatky asfaltové silnice se zpevněnou lesní cestou. V Lúčkách se za pěkného dne hledá místo na zaparkování hůře vzhledem k velkému zájmu o termální koupaliště. Později odpoledne, po návratu z Veľkého Choče, zaparkovat už nebyl problém.
PS: Jsem si vědom špatného zařazení Veľkého Choče do Západních Tater (Roháčů), ale nabídka oblastí Chočské vrchy neobsahuje. Kdybych Veľký Choč zařadil do Malé Fatry, Velké Fatry, Oravských Beskyd, Nízkých Tater nebo Podtatranské kotliny, bylo by to rovněž špatně. A článek se bez zařazení do oblasti neuloží. Špatně zařazené mám proto i ostatní články z Chočských vrchů, nikoli z neznalosti slovenských pohoří, ale z nemožnosti je správně zařadit. Děkuji za pochopení. Redakci Turistiky.cz jsem již informoval.