Podivín
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Podivín je malé Jihomoravské město s 2880 obyvateli a najdeme je severním směrem od města Břeclav a nedaleko dálnice D2 spojující Brno a Bratislavu. Podivínem prochází železniční trať na trase Brno - Břeclav. Jižní částí města vede uměle vybudovaná Ladenská strouka a u severozápadního okraje města je nevelký rybník. Jihozápadním směrem od města je soutok říčky Trkmanky a řeky Dyje a kolem toku řeky Dyje je chráněné území přírodního parku Niva Dyje a na tento park navazuje oblast Lednicko-valtického areálu. Podivínem prochází značená Velkopavlovická cyklostezka a u místní železniční stanice je výchozí bod žluté turistické značky. Po žluté značce se vydáme do oblasti přírodního parku, přes Ladenský most k uměle vybudované zřícenině Janův hrad a odtud dále můžeme po žluté značce pokračovat do městečka Lednice do areálu zámku.
Historie
První písemná zmínka o Podivíně je z roku 1067. Původně stával v místech dnešního města vodní hrad a kolem něj vznikla osada. Hrad zanikl a osada byla již v roce 1222 povýšená na město. Podle archeologických nálezů ve městě a okolí bylo území osídleno od doby bronzové. Dominantou města je původně románský Kostel svatého Petra a Pavla, pocházející z první poloviny 13. století. Kostel prodělal několik přestaveb, můžeme na něm vidět gotické a barokní prvky. Nad kostelem se zvedá novogotická věž. Další památkou v Podivíně je kaple Cyrilka, chránící pramen vody, původně se jednalo a tak zvanou křtící kapli. Kaple byla postavena v roce 1845 na románských základech. V kapli najdeme kryptu a studnu. Ve středu města stojí mariánské sousoší zhotovené v roce 1750. U kostela stojí socha svaté Tekly. K historickým památkám v Podivíně také patří pozdně barokní budova fary pocházející z roku 1746 či budova radnice z roku 1852. V jižní části města je židovský hřbitov ze 17. století. V areálu hřbitova je 600 náhrobků a obřadní šíň vybudovaná v druhé polovině 19. století.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 88 B6
kostel sv. Petra a Pavla (1590)
kaple Cyrilka
barokní fara
zajímavé barokní sousoší
První zmínka o objektu 1012
Prapůvodní osídlení této lokality sahá do doby bronzové a jak dokazují archeologické nálezy bylo již od této doby trvale osídleno. V dalším období se zde nacházeli přinejmenším římští obchodníci, čemuž nasvědčují nálezy mincí z této doby. První písemnou známku o Podivíně zanechal Kosmas ve své kronice, kde se zmiňuje o místě zvaném Castrum Poduin. Dle této zprávy měl v nejbližším okolí Podivína stát vodní hrad po kterém však v dnešní době není žádných známek a neví se ani pravděpodobné místo, kde hrad stával. Některé prameny udávají lokalitu asi 1 km jihozápadním směrem u toku Dyje. Při založení náležela ves pražským biskupům. Za této doby bylo několikrát vypleněno a poničeno vojenskými vpády z rakouské strany hranice. Město samo bylo do roku 1400 v rukou moravského markrabího, který ve zmíněném roce dal panství pánům z Kunštátu. Jak dlouho zde tito majitelé pobývali přesně nevíme, ale již roku 1422 přechází do majetku Lichtenštejnů, kteří prodávají město pánům z Ludanic. Dalším majitelem, nevíme přesně kdy, se stává Jan mladší ze Žerotína. Žerotínové město a přilehlé pozemky prodávají Lichtenštejnům roku 1638. Do břeclavského panství se tedy Podivín dostává poněkud klikatou cestou a zůstává v něm až do roku 1848. Dominantou Podivína je kostel sv. Petra a Pavla, který byl vystavěn na základech budovy z období kolem roku 1225. Původní kostel byl několikrát přestavován a rozšiřován. Dnešní podoby se dočkal roku 1791. Roku 1927 při opravách byl objeven původní románský portál. Zajímavou se také jeví věž kostela, která byla dostavěna až v polovině 19. století a je zastřešena zcela atypickým způsobem. Další památkou na cestě historií této obce je podzemní kaple Cyrilka, která, tedy její původní stavba, zde měla státi již po příchodu Konstantina a Metoděje. Dnešní podoba však pochází ze 13. století. Z dalších památek uveďme např. barokní sousoší sv. Floriána, Panny Marie a sv. Vendelína z roku 1750 na náměstí, dále socha světce z roku 1751 u kostela a další drobné památky. V 17. století a dále do současnosti, v Podivíně byla patrně dosti silná židovská komunita, neboť se zde nalézají dva hřbitovy – židovský a křesťanský. Z Podivína vychází žlutá TZN přes Ladenský most do Lednice.