Loading...
Dnes sotva kdo tuší že takové Hanušovice byl ještě v 19. století větší vesnicí (dnes malé město), v polovině toho věku bylo největším sídlem v bližším okolí Podlesí, dříve Krumperky či německy Grumberg. Městečko vzniklo na přelomu 16.–17. století a jeho zakladatel, Bernard ze Žerotína sídlo obdařil různými hospodářskými a politickými výsadami.
Vylidňování obce ani tak nezpůsobil poválečný odsun Němců, ale již výstavba železnice v předchozím století, kdy se z nejistého horského způsobu hospodaření řada lidí začala usazovat právě v Hanušovicích, kde se rozvíjel postupně i průmysl.
Jak bylo Podlesí původně významnou obcí dokládá i zdejší kostel sv. Máří Magdalény. Stavba započala vlastně již v době založení městečka, ale jednalo se spíš o nějakou modlitebnu.
Prapůvodní stavba má snad ještě gotické, spíše renesanční založení, ale dnešní podoba je ryze barokní, byť velmi prostá. Stavbu patrně prováděli místní stavaři po roce 1683. Pokud měl kostel nějaké vnější ozdoby, ty se v podstatě nedochovaly, ale podle podob kostelů v okolí (Vojtíškov, Červený Potok, Malá Morava) zřejmě nijak výrazně zdoben být nemusel. Výraznější úpravou prošel kostel v l. 1785–87, kdy plány vypracoval architekt Kryštof Halbich ve službách Lichtenštejnů. Poměrně mohutná stavba i ohradní zeď naznačují, že by kostel mohl sloužit jako určitá obrana před případnými nájezdníky, na druhé straně asi málo které vojsko by se trmácelo do kopce, na kterém Podlesí stojí (cca 630 m nadmořské výšky).
Orientovaný kostel je obklopen hřbitovem, do kterého se vstupuje bránou ze severní strany od městečka. Obdélníkový půdorys stavby je zakončen užším trojbokým presbytářem. Vnější omítky jsou hladké, jediný profil je korunní římsa.
Masivní předsunutá věž ukrývá schodiště na kruchtu. Hlavní loď je osvětlena vysokými okny s půlkruhovým zakončením. Strop tvoří valené klenby.
Jak už to bývá, vesnické kostely, na horách zvláště byly lákadlem různých pobertů, takže jsou dnes obtížně přístupné, tak ačkoliv do Podlesí občas zavítám, ještě se mi nepodařilo proniknout do interiérů, tak snad někdy…
Podle dostupné dokumentace je totiž interiér daleko zajímavější než naznačuje exteriér, klenba stropu je zdobená figurální freskou, nadokení oblouky tvoří lunety, výmalba je provedená šablonovými ornamenty. Kruchta s balustrádou spočívá na třech valených obloucích a jsou na ní poměrně velké varhany. Po stranách hlavní lodě jsou další boční oltáře aj.