Loading...
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Podluží je součást turistického regionu Slovácko a rozkládá se v jeho jižní části. Podluží můžeme popsat dvěma hledisky a to folklorním a turistickým. Celý region si zakládá na tradicích, folkloru a samozřejmě na víně. Jedná se významnou vinařskou oblast. Z Moravské Nové vsi pochází známá a v současnosti značně oblíbená odrůda červeného vína Cabernet Moravia. V oblasti nenajdeme sice hrady ani zámky, ale celou řadu krásně malovaných vinných sklepů, žůdra ( vstupy) u rodinných domů, spousta kapliček, křížků a kostelů. V Mikulčicích, které sice nejsou ve svazku, přesto bezesporu patří na Podluží, se nalézají pozůstatky známého Staroslovanského hradiště. Oblast je ideální pro cestování na kole je rovinatá s mírnými kopečky, které se vlní až na Poddvorovsku. Kdo se rád projede krajinou polí, lužních lesů a vinohradů nepřijde v Podluží zkrátka. V letním období se konají v řadě obcí hody se zpěvem a tancem.
Lužní les je sám o sobě unikátem, dokonce evropského významu. Les pozvolna lemuje jako zelená krajka celou nivu, stromy pozvolna přechází v louky a mokřady. Řekou, která zde určuje jeho charakter je Morava. Pouze na soutoku v Lanžhotě se připojuje Dyje. Na Podluží je několik chráněných území ? přírodní rezervace Skařiny ? k.ú. Mikulčice ? ochrana hnízdících volavek polykavých, čápů bílých, starého lužního lesa. Další rezervací jsou Stibůrkovská jezera, k.ú. Tvrdonice, k ochraně periodicky zaplavovaných luk, mrtvých ramen Moravy, ptačí oblast evropského významu Tvrdonicko-Soutok, pod ochranou NATURA 2000, NPR Ranšpurk a NPR Cahnov-Soutok v k.ú. Lanžhot, s lanžhotskými pralesy V Lanžhotském katastru se nachází snad největší obora v ČR ? Obora SOUTOK (1968), kde mimo jelení a srnčí zvěře chovají i zvěř daňčí a černou. Když se podíváte na mapu ČR, tak celý ten jižní cíp od Lanžhota k hranicím je obora. Protože biotop lužního lesa je založený na vodě, jsou Jarní záplavy uměle regulované, a voda je často do lesa přiváděna zcela záměrně, k tomu je zde poměrně vysoká hladina podzemní vody. Přesto se nenechte odradit. Je to ideální kraj.
- jižní (dolní Podluží): Lanžhot, Kostice, Tvrdonice, Týnec, Moravská Nová Ves, Hrušky - severní ( horní Podluží): Dolní Bojanovice, Lužice, Mikulčice, Josefov, Prušánky, Starý Poddvorov a Nový Poddvorov - západní ( charvátské): Hlohovec, Poštorná, Charvátská Nová Ves, Stará Břeclav, Ladná Ve všech výše uvedených obcích je stále živá lidová tradice. Lidé zde spontánně oblékají tradiční kroje, i když mezi jednotlivými oblastmi jsou mírné rozdíly. Dřívější částí folklorního Podluží byli i Rakouské obce např. Rabensburg (Ranšpurk), Bernhardstahl (Pernital), Přílety (Waltersdorf), Hohenau (Cahnov).
Turistický areál LVA, kam patří charvátská část Podluží a turistický region Slovácko, kam patří zbývající část obcí Podluží ( severní a jižní). Tyto obce vytvořili svazek 13- ti obcí ?Region Podluží?, který vznikl v roce 1999, tehdy ještě pod názvem ?mikroregion Podluží? (Lanžhot, Kostice, Tvrdonice, Týnec, Moravská Nová Ves, Hrušky + obec Moravský Žižkov, národopisná oblast moravské slovácko) Do svazku nevstoupila obec Mikulčice.