Pohořelice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Pohořelice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od Brna. Západním směrem od města je oblast Bobravské vrchoviny a jižním směrem od města se rozkládá území Dyjsko-svrateckého úvalu. Severním, východním a jižním směrem od města jsou založeny vinohrady a nebo ovocné sady. Město se rozkládá na pravém břehu řeky Jihlavy a městem prochází vybudovaný Mlýnský náhon. Jižním směrem od města byly vybudovány rozlehlé rybníky, které jsou výše jmenovaným náhonem napájeny. Jihovýchodním směrem dále od města se rozkládá vodní plocha Věstonické vodní nádrže. Město je výchozím bodem cyklistické trasy směřující do oblasti Bobravské vrchoviny a kromě této trasy městem prochází dálková trasa nesoucí název Brněnská. Ve městě ani v jeho blízkém okolí nejsou značené turistické trasy.
Historie
Pohořelice byly založeny počátkem 13. století jako město, první písemná zmínka je z roku 1222. Město bylo postaveno na ostrově mezi dvěma říčními rameny z nichž jedno v pozdějších letech zaniklo. Do počátku 14. století byly Pohořelice věnným městem, které patřilo českým královnám a moravským markraběnkám. K rozvoji města přispělo prosperující zemědělství a křižovatka obchodních cest, které městem procházely. Tento rozkvět města zastavily války v 15. století, které poničily nejenom město, ale zpustošily i okolní pole. V roce 1514 byly Pohořelice poddanským městem a byly součástí židlochovického panství patřící Pernštejnům. V tomto období byla vybudována soustava rybníků jižně od města. V 16. století žila ve městě početná židovská komunita a bylo tu centrum jednoty bratrské. V období třicetileté války byla opuštěna třetina domů ve městě. Historické centrum města bylo postaveno na neobvyklém půdorysu ve tvaru srdce a mající tři náměstí. Na Horním náměstí stojí gotický kostel svatého Jakuba Většího. Domy ve městě prodělaly celou řadu přestaveb a tímto byla zničena jejich historická hodnota. Jižním směrem od kostela se dochovaly části židovské čtvrti, která byla až do roku 1919 samostatným celkem. Židovský hřbitov byl založen v 17. století.
Fotogalerie
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 83 C6
kostel sv. Jakuba Staršího (13. století)
kovový kříž na paměť 890 obětí z odsunu Němců roku 1945
Pohořelické rybníky (orel mořský)
zámek
šlechtické dvory
tvrziště u bývalých Bořanovic
První zmínka o objektu 1182
Pro absenci turistického značení je optimální příjezdová cesta po silnici od Mikulova, nebo od Brna. Archeologické nálezy prokázaly přítomnost osídlení katastru germánskými kmeny zhruba ve 2. století našeho letopočtu. Pravděpodobně byla obec založena kolem roku 1182, první písemnou zmínku však máme až z roku 1222, kdy zde již byla fara. První osídlení provedli patrně němci kolonizující zdejší krajinu. Obec se stává významnou pro svou polohu při cestě z Brna do Znojma a Mikulova. Původně byly Pohořelice vedeny jako věnné město českých královen a moravských markraběnek. Tyto skutečnosti zapříčinily, že Pohořelice se velmi brzy stávají městem. Svůj význam zvolna ztrácí až do okamžiku, kdy městské hradby jsou strženy a město se stává opět pouze vsí. Okolo roku 1515 se majitelem Pohořelic stávají Pernštejnové, tehdy se dostávají k židlochovickému panství, ve kterém zůstávají do roku 1848. Pohořelický zámeček byl vystavěn Františkem Forgáčem okolo roku 1690. Po roce 1740 se dostává do majetku Lichtenštejnům. Ti zde však vydrží pouze 60 let a později přenechávají zámeček Šternberkům, kteří zde sídlí do druhé světové války. Jistý vliv na obec měl i Josef z Herberšteina, který zde nechal vybudovat cukrovar. Dnes je zámek využíván jako školní družina. Kostel sv. Jakuba staršího byl původně vystavěn na přelomu 12. a 13. století. Později byl mnohokráte přestavován a to nejen díky požárům, ale i četným válečným poškozením. Poslední oprava byla dokončena roku 2000. Mezi další památky obce můžeme zařadit památník padlým z druhé světové války, kovový kříž vzniklý po roce 1950 na památku 890 obětem z odsunu německého obyvatelstva. V místech, nazývaných Klášterka bylo odkryto středověké kněžiště a zbytky zaniklé osady zvané Narvice, ty patřily mezi několik obcí, které zanikly rozvojem města. Tato lokalita se nalézá v těsné blízkosti tzv. Pohořelických rybníků na kterých byl zaznamenán i výskyt orla mořského. V místech, kde původně stávala obec Bořanovice (asi 2,5 km východním směrem) stávalo kruhové tvrziště, které zaniklo zřejmě již v první polovině 15. století patrně za husitských bouří. jižně od obce se v ose západ - východ táhne pás opevnění z roku 1937. Pro absenci turistického značení je nejsnadnější přístup do Pohořeliv veden po silnici z Mikulova do Dolních Kounic a ze Znojma do Židlochovic. Částečně lze využít rychlostní komunikace R52 od Brna.