Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
K nejznámějším židovským návštěvníkům Karlových Varů patřil určitě Karel Marx (1818-1883). Ve škole jsme se za doby minulé učili o tomto německém filozofovi, publicistovi a kritikovi klasické ekonomie různé věci, ale to, že pocházel z rodiny s dlouhou rabínskou tradicí, která měla v historii poměrně velký význam, se moc nezdůrazňovalo.
Jednalo se o dobu, kdy výraznou a nezaměnitelnou vousatou tvář Karla Marxe bylo možno spatřit nejenom na sjezdech komunistických stran, ale skoro na každém kroku. Byl známý především tím, že napsal spolu se svým celoživotním přítelem Bedřichem Engelsem „Manifest Komunistické strany“. Patřil tudíž ke klasikům revolučního učení a tak ho nepotkal osud Stalina nebo obdobných vůdcům světového proletariátu.
Karlovy Vary navštívil Karel Marx hned třikrát a to v letech 1874, 1875 a 1876. Když se toto přičte k jeho „zásluhám“, je s podivem, že se v lázeňském městě objevila jeho socha až v roce 1988. Stihnul to tudíž jen taktak. Monumentální bronzový pomník Karla Marxe, jehož autorem je karlovarský sochař Karel Kuneš, se nachází v parku na Zámeckém vrchu, naproti ruskému konzulátu v ulici Petra Velikého. Investorem bylo město Karlovy Vary a pamaátník, jehož slavnostní odhalení se konalo 5. května 1988, byl osazen za spolupráce s architektem Marcelem Šulcem.
Jedná se o monumentální pomník Karla Marxe v nadživotní velikosti. Sedící prostovlasý filozof s plnovousem má ruce složené v klíně a je oděný do obleku a dlouhého pláště. Plastika je umístěna na mohutném hranolovém podstavci z leštěné žuly a její celková výška je přes dva metry. Na přední straně podstavce je vyryt zlacený nápis:
KAREL
MARX
KARLOVY VARY
1874
1875
1876
V spodní části objektu je pak ještě vyryt další nápis: „K•KUNEŠ•86“.
Nedaleko odsud, v Lázeňské ulici, se ještě před pěti lety nacházelo Muzeum Zlatý klíč, které až do roku 1990 neslo název Muzeum Karla Marxe. Otevřeno bylo v roce 1960 jako tehdy první na světě. Majitel domu, Město Karlovy Vary, tento památkově chráněný objekt v roce 2011 prodalo a tudíž se muzeum muselo stěhovat.
Méně známou skutečností je to, že tento zakladatel vědeckého komunismu a teoretik dělnického hnutí strávil podstatnou část svého života v Londýně. A tak je logické, i když to mnoho lidí neví, že Karla Marxe pohřbili na místě, které má k socialismu hodně daleko. Jeho hrob se nachází v bohaté londýnské čtvrti Highgate. U hrobu německého nematerialistického filozofa se zastavují jak lidé, kteří ho bezmezně obdivují, tak návštěvníci, pro něž je atrakcí nebo ti, kteří nevědí vůbec, o koho se jedná.
Ale z Česka je to blíže než do Londýna na Zámecký vrch v Karlových Varech. Autem se do těchto míst může jenom na povolení (automat na Městské polici) a tak je nejlepší putovat po svých nebo na kole. Jedna z možných cest, dlouhá necelý kilometr, je z lázeňské části města, od Vřídla, ulicí Zámecký vrch okolo anglikánského kostela sv. Lukáše a dále do ulice Petra Velikého. Z obchodního centra je kromě chůze ulicí Krále Jiřího možné jet autobusem č. 4 na zastávku „U jezírka“, odkud je to k pomníku asi 100 metrů.
Některá další zajímavá místa, která jsem v okolí navštívil:
- kaple sv. Anny:https://www.turistika.cz/mista/kaple-sv-anny-v-karlovych-varech
- muzeum voskových figurín v kostele sv. Lukáše:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-lukase-v-karlovych-varech-museum-voskovych-figurin
- Zámecká věž:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-zamecka-vez
- Findlaterův obelisk:https://www.turistika.cz/mista/findlateruv-obelisk-v-karlovych-varech
- rozhledna Diana:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-rozhledna-diana-s-bezbarierovym-pristupem
- Morový sloup:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-sloup-se-sousosim-nejsvetejsi-trojice-morovy-sloup
- Skalníkovy sady:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-skalnikovy-sady-svaty-bernard-z-clairvaux-sloup-vevodu-cambridgeskych
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/