Loading...
Město Augustów vděčí za svůj vznik polskému králi a litevskému velkoknížeti Zikmundovi II. Augustovi (polsky Zygmunt II. August), který nechal město mezi jezery Sajno a Necko vystavět, a jehož jméno nese také v názvu. Proto není divu, že se hlavní Augustówské náměstí jmenuje Rynek Zygmunta Augusta a najdeme na něm i pomník zakladatele města. Socha krále stojí na kamenném sloupu od roku 2007, kdy si Augustów připomněl 450. výročí udělení městských práv. O vybudování pomníku se zasloužili sami obyvatelé města.
Vznik města popisují dvě legendy. První praví, že král byl na lovu v nedalekém pralese (nyní Augustovský prales čili Puszcza Augustowska), zabloudil a nalezl pomoc u pohostinných obyvatel této oblasti. Druhá pověst je poněkud romantičtější a vypráví, že se v augustovských lesích král poprvé setkal s Barbarou Radziwiłłównou, svojí pozdější druhou ženou. Každopádně se v tomto kraji Zikmundovi, poslednímu králi z dynastie Jagellonců, líbilo a nechal zde postavit město, kterému 7. 5. 1557 udělil Magdeburská městská práva (nejvyšší autoritou pro město byl městský soud v německém Magdeburgu, kam se město v případném sporu mohlo odvolat). Odkaz na zakladatele najdeme i v erbu Augustówa – na červeném poli propletená žlutá písmena SA - Sigismundus Augustus - pod královskou korunou.
Zikmund II. August (1520 – 1572) byl synem polského krále Zikmunda I. Starého a milánské vévodkyně Bony Sforzy. Jako první a jediný v polských dějinách převzal vládu v roce 1529 ještě za života svého otce – tzv. vivente rege. K jeho korunovaci došlo o rok později. O Zikmundových politických úspěších se jistě dočtete z jiných zdrojů, chtěla bych se proto spíše zaměřit na králův vztah k Barbaře Radziwiłłówně, k jejichž seznámení mohlo podle vyprávění dojít poblíž dnešního Augustówa.
V roce 1543 se Zikmund oženil s dcerou Ferdinanda I. Habsburského, Alžbětou. Krátce poté se seznámil s litevskou aristokratkou Barbarou Radziwiłłównou, což byla jeho největší životní láska. Románek krále s krásnou Litevkou začal prý ještě za života jeho první ženy. Po předčasné smrti královny Alžběty, která trpěla epilepsií, Zikmund v roce 1547 uzavřel tajně s Barbarou manželství. Tato skutečnost vyvolala po oznámení skandál, neboť král pojal Barbaru za ženu proti vůli svého otce, matky i polských šlechticů. Manželství však trvalo pouze čtyři roky. Královna byla nemocná a ve velkých bolestech umírala. Král ji tak miloval, že se prý o ni sám staral. Když zemřela a její rakev byla převážena z Krakowa do Vilniusu, kde byla pohřbena, jel král za pohřebním vozem na koni, města a vesnice procházel pěšky. Do rakve své milované ženě, která zemřela v 31 letech, vložil desku s nápisem: …zemřela předčasně, ale i kdyby zemřela starší, August by pravil, že zemřela předčasně… Vřelá láska krále a Barbary se stala také vděčným tématem mnoha umělců, zejména malířů. Za dva roky po Barbařině smrti si Zikmund vzal za ženu Kateřinu Habsburskou, sestru své první manželky.
Jelikož ani z jednoho manželství neměl Zikmund II. August děti a zemřel bez dědiců, jeho smrtí vymřel po meči rod Jagellonců.