Portugalské pohoří Serra da Estrela
Portugalské hory nebývají příliš častým cílem českých turistů. Důvodem je zřejmě značná vzdálenost i poměrně slabá propagace. A v mimosezóně se zde neprochází ani moc človíčků z jiných zemí.
Torre je nejvyšší kontinentální portugalská hora. Celkově je to v Portugalsku druhá nejvyšší hora po sopečném masivu Ponta do Pico na Azorských ostrovech. Nejvyšší partie pohoří Serra da Estrela, ve volném překladu "Hvězdné hory nebo Pohoří hvězdy", byly v roce 1976 vyhlášeny regionálním přírodním parkem (Parque Natural da Serra da Estrela) o rozloze 1010 km². Pohoří má podobu vysoko položené náhorní plošiny rozčleněné řekami Mondego, Zezero a jejich přítoky. Kombinuje se tu mediteránní klima s alpínským, což umožňuje život mnoha specifickým druhům rostlin a živočichů. Svahy pohoří Serra da Estrela byly v minulosti a jsou i v dnešní době typickou pasteveckou oblastí zaměřenou na chov ovcí. Jejich vlna se zpracovává v textilním průmyslu a z mléka se dodnes vyrábí nejznámější portugalský sýr Serra.
Jaképak asi tak mohou být rozhledy z hory Torre, která se nachází v nadmořské výšce 1993 metrů? Údajně úžasné. Já však nevím, jelikož mne tam přivítala mlha a viditelnost sotva na pár metrů. Zkoušel jsem sice fotografovat, ale výsledek této činnosti je asi bez valného úspěchu. Zdejší mlhovno je opravdu na ….
Mělo by se jednat o nevýrazný, celkem plochý vrchol, který nese své jméno po Kamenné „torre“, což znamená v překladu věž. Za Salazarova režimu v 50. letech zde byly postaveny dva objekty radarové stanice, které stojí doposud, i když byly v letech sedmdesátých opuštěny. Dále v husté mlze objevujeme zavřené informační středisko umístěné v zajímavé kamenné věži, několik prodejen s kozími i ovčími sýry a upomínkovými předměty a naštěstí otevřenou Restauraci. Největší pozornost věnujeme stavbě, kterou je obelisk, jehož výška je 7 metrů. Tímto trikem dosahuje vrchol nadmořské výšky 2000 metrů. Jedná se o zděnou Kamennou mohylou, kterou je vyznačen vrcholový bod. Na masivní komolý jehlan navazuje užší válec z kvádrů a završen je malým komolým kuželem s křížem.
Jedním z možných důvodů návštěvy tohoto místa je lyžování. Portugalsko určitě není lyžařskou velmocí a místní svahy se nemohou těm alpským zdaleka vyrovnat, ale pokud člověk hledá něco nového a jiného, proč ne. Skipark, lyžařský areál Vodafone (Estância de Esqui Vodafone) na Torre nabízí devět sjezdovek s různou obtížností, čtyřsedačkovou lanovku a několik menších vleků. Sněhová pokrývka v nejvyšších partiích obvykle bývá od listopadu do května.
Také pro horskou turistiku je pohoří Serra da Estrela zajímavé. Chození pro radost však určitě nepatří k nejoblíbenějším portugalským radovánkám. Najít proto občas nějaké značení cest může být složitější. Standard, na jaký je člověk zvyklý z domova, tady čekat nemůže. Podrobnou a kvalitní mapu zdejší oblasti není ani v Čechách jednoduché sehnal. Není též úplně vhodné spoléhat se na informace z internetu, kde píší: „nespornou výhodou je, že mapa a průvodce jsou k dostání zdarma ve všech informačních centrech a také je možné si o ně požádat elektronickou poštou“. V mimosezónu jsme v informačních centrech úspěšní nebyli. Druhou možnost jsem vyzkoušel před odjezdem, nikdo se mi ani neozval. Určitě bych doporučoval před cestou pečlivou přípravu doma.
Příjezd na vrchol je možný ze několika směrů, od města Covilha, z Manteigas nebo z města Seia přes typicky horskou vesnici Sabugueiro, údajně nejvýše položenou obec v Portugalsku.
U příjezdových cest je možno vidět charakteristické kamenné pastýřské chýše, z nichž některé již možná ani lidé nepoužívají. Jiné objekty nemají už střechy původní doškové, jelikož je museli po každé tuhé zimě obnovovat. Některé domky s novou taškovou krytinou vypadají jako lepší chaty a patrně se jejich obyvatelé neživí zemědělstvím ani pastevectvím.
Za ploty může člověk pozorovat pejska, kterým je psí plemeno Estrelský pastevecký pes (Cão da Serra da Estrela nebo Estrela Mountain Dog), jež pochází z této oblasti.
Všude kolem (přibližně do nadmořské výšky 1.500 metrů) rostou stromy, nejčastěji se jedná o Portugalskou borovici. Bohužel celkem dost často jsou vidět kopce porostlé ohořelými pahýly stromů a zčernalými keři. Lesní požáry, které sužují Portugalsko, jsou bohužel častým námětem televizních a internetových zpráv, staly se neodmyslitelným úkazem v životě této země. Naštěstí to občas vypadá, že les byl zdravý a silný a má velikou regenerační schopnost. Požářiště se mění rok od roku k nepoznání. Nejprve vyroste šťavnatá tráva, poté ji zpestří květy, následně prázdná místa zaplní keře a mlází. Postupně přichází obnova lesa v plné kráse.
V prodejnách na samém vrcholu nebo v okolních vesnicích by si měl člověk určitě zakoupit místní specialitu, kterou je sýr Queijo da Serra Estrela. Údajně je to jeden z nejlepších portugalských sýrů. Vyrábí se z čerstvého mléka ovcí, které se pasou na horských loukách pohoří Serra da Estrela a ze syřidla bodláčí. Také tento sýr má chráněné označení původu v rámci Evropské unie. Já jsem ho ochutnal a mohu doporučit jeho konzumaci i návštěvu pohoří Serra da Estrela.
*
Další zajímavá místa, která jsem při putování po severním Španělsku a Portugalsku navštívil:
Guggenheimovo muzeum: https://www.turistika.cz/mista/guggenheimovo-muzeum-ve-spanelskem-meste-bilbao
trhy v Portugalsku: https://www.turistika.cz/cestopisy/trhy-v-portugalsku
městečko Manteigas: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-manteigas
vesnici Posada de Valdeon: https://www.turistika.cz/cestopisy/spanelsko-posada-de-valdeon
horskou vesnici Bulnes: https://www.turistika.cz/cestopisy/vesnice-bulnes-ve-spanelskem-pohori-picos-de-europa
zajímavý kaňon Garganta del Cares: https://www.turistika.cz/cestopisy/kanon-garganta-del-cares-v-pohori-picos-de-europa
město Porto: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-porto
procházel se okolo řeky Douro: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-reka-douro
městečko Vila do Conde: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-vila-do-conde
město Braga: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-braga
město Salamanca: https://www.turistika.cz/cestopisy/spanelsko-salamanca
pohoří Picos de Europa: https://www.turistika.cz/cestopisy/pohori-picos-de-europa-na-severu-spanelska
také krásného dekorativního umění si nelze nevšimnout: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-azulejos
město Porto a jeho mosty: https://www.turistika.cz/mista/mosty-v-portu
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/