Loading...

Pozořice - kostel Nanebevzetí P. Marie

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

Dominantní barokní kostel Nanebevzetí P. Marie v Pozořicích byl vystavěn s přestávkami v letech 1704-1724. Je 37 m dlouhý, 20 m široký a 21 m vysoký. Průčelí kostela zdobí dvě věže 40 m vysoké. Na stavbu kostela bylo údajně použito kamene ze zříceniny hradu Vildenberk. V kostele jsou čtyři oltáře. Hlavní z roku 1785 s obrazem Nanebevzetí P. Marie je od Ignáce Bayera se sochařskými pracemi Tomáše Schweigla. Vedlejší oltáře jsou zasvěceny sv. Antonínu Paduánskému. Pod kostelem je krypta, do níž se pochovávali kněží. Je zde pohřben i významný farář Josef Xaverius Leffler. Byli zde pochováni i někteří poustevníci z bývalé poustevny, která stála na blízkém kopci Poustce.

V těsné blízkosti kostela začíná modrá značka, která pak vede pozořickými lesy na hrad Vildenberk a dále až k chatě Jelenici.

Turistická mapa KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras

Podobné příspěvky
Pozořice - kostel Nanebevzetí Panny Marie

V obci pozořice nedaleko Brna stojí krásný barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je výraznou dominantou obce. Byl vystavěn s přestávkami v letech 1704 -1724. Na stavbu kostela bylo údajně použito kamene ze zříceniny hradu Vildenberk.

Předchůdcem nynějšího kostela byl dřevěný kostel, který měl tři vedlejší oltáře a tával na místě farní stodoly. Starý kostel roku 1704 vyhořel. Kníže Jan Adam z Lichtenštejna slíbil, že postaví nový kostel. Položil k němu základy, ale pak žil více v cizině než doma a v roce 1712 zemřel. Jeho nástupci se pohádali o dědictví a na kostel neměli peníze. Teprve kněz, farář a děkan Josef Leffler v roce 1721 přiměl knížete Antonína Floriána z Lichtenštejnu, aby kostel dostavěl.

Nový kostel byl vystavěn s přestávkami v letech 1704 - 1724 v barokním slohu a dne 15.8.1724 byl slavnostně vysvěcen.

Kostel je jednolodní stavba s polygonálním závěrem, se dvěma čtyřbokými věžemi a příčnou lodí. Je 38 m dlouhý, 20 m široký a 21 m vysoký. Kostel má dvě věže 40 m vysoké. Po levé straně presbytáře je sakristie, naproti ní boční kaple, tzv. „stará zpovědnice“. Kostel stojí na bývalém hřbitově, na kterém se pochovávalo do roku 1870. V jeho rozích stojí dvě kaple, bývalé kostnice. Nyní slouží jako skladiště, v suterénu byla v letech 1985 - 1999 umístěna plynová kotelna pro kostel.

Pod kostelem se nachází krypta, do níž se dříve pochovávali kněží. Vchod do ní býval z kostela, v místech mezi předními lavicemi. Dodnes, když procházíte středem kostela nad bývalým vchodem, slyšíte, že vaše kroky mají jiný ozvuk než o pár metrů dále. Po úpravě dlažby byl zbudován nový vchod ze starého hřbitova, za presbytářem kostela. Poslední farář pochovaný v kryptě byl v r. 1774 Josef Xaverius Leffler.

V kostele jsou čtyři oltáře - jeden hlavní a tři vedlejší. Hlavní oltář pochází z r. 1785 a je zděný. Obraz Nanebevzetí Panny Marie je od brněnského malíře Ignáce Bayera. Sochařské práce pochází od brněnského sochaře Tomáše Schweigla. Oltář byl opravován roku 1873, v roce 1929 pořízena nová kamenná oltářní plotna. V roce 1974 byl vybudován oltář čelem k lidu. Nad oltářem je malované okno s obrazem Nejsvětější Trojice, které zhotovil v r. 1914 B. Škarda z Brna.

V čele pravé boční lodi stojí oltář sv. Antonína Paduánského s obrazem a dvěma sochami paulánských světců. Na druhé straně kostela, v čele levé lodi je oltář Panny Marie Bolestné s její krásnou barokní sochou uprostřed. Po stranách stojí sochy sv. apoštola Jana a sv. Maří Magdaleny. Třetí oltář se nachází v příčné lodi na pravé straně. Je to oltář sv. Rodiny s kopií Rafaelova obrazu, na kterém je znázorněna Matka Boží s malým Ježíškem, sv. Alžběta s Janem Křtitelem a sv. Josef. Dvě sochy po stranách oltáře představují rodiče Jana Křtitele - Zachariáše a Alžbětu.

Kazatelna byla zhotovena v roce 1738 od zdejšího stolaře Havla Soluse, opravena v roce 1980. Mramorová křtitelnice pochází z r. 1730. Křížová cesta zakoupena za 52 zlatých od knihkupce Karla Sartoriho z Vídně a požehnána v r.1883.

V kostele byly původně byly varhany ze Svatého Kopečka u Olomouce. Ty byly roku 1887 nejprve předělány a 1912 přestavěny. Koncem 80. let se zjistilo, že varhany potřebují generální opravu. Nakonec byly zakoupeny varhany nové, protože ty původní nebyly vzácné. Varhany byly dokončeny v roce 1992.

V kostele je celkem 44 lavic, které při plném obsazení pojmou 250 osob. Na starých lavicích si můžete všimnout malých vypálených důlků. Pochází z dob, kdy se ještě nesvítilo elektřinou a proto se při některých bohoslužbách používaly malé svíčky, které si lidé voskem přilepili k lavici. Svíčku nechali jednoduše dohořet a její knot vypálil do lavice malý důlek.

Zvony jsou umístěny v levé věži kostela a v malé věžičce, tzv. sanktusové. Do nově postaveného kostela byly zvony zavěšeny v roce 1725. Byly zde až do roku 1908, kdy pro nesoulad tónů byl větší zvon prodán zvonařskému závodu Adolfa Hillera v Brně a pořízeny dva nové zvony. Oba nové zvony a umíráček byly dne 3.4.1917 sňaty a odvezeny na válečné účely. V roce 1925 byly jako náhrada za odebrané zvony pořízeny dva nové od firmy Manoušek.

V roce 1942 byly dne 15.4. tři zvony z věží kostela sňaty a odevzdány pro válečné potřeby. V pozořicích zůstal jen jediný nejstarší historický zvon z roku 1483. V roce 1943 byl pořízen náhradní zvon umíráček za zvon odebraný v roce 1917. Po válce se ze všech zvonů vrátily jen dva, a sice farní ze sanktusové věžičky a ze zvoničky v Hostěnicích.

V letech 1986 a 1988 byly pořízeny dva nové zvony, oba požehnal kapitulní vikář brněnské diecéze Ludvík Horký za velké účasti farníků. Nyní je na pozořickém kostele celkem 5 zvonů.

http://www.pozorice.cz/index.php?id_text=48

Poslední aktualizace: 27.10.2008
Nadmořská výška:
315 metrů nad mořem
Pozořice - kostel Nanebevzetí P. Marie na mapě
Autor: pasatur
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pozořice - kostel Nanebevzetí P. Marie

Z Pozořic přes Mokrou-Horákov do Líšně
Z Pozořic přes Mokrou-Horákov do Líšně
Trasa
Jako výchozí bod vánoční vycházky jsme si zvolili Pozořice nedaleko Brna,…
0.1km
více »
Pozořice
Pozořice
Městečko
Pozořice jsou od roku 2006 povýšeny na městečko a mají 2020 obyvatel.…
0.3km
více »
Hrušeň Šmigula - Sivice
Hrušeň Šmigula - Sivice
Památný strom
Na svahu Kopce Velká Baba, v polní trati Krátké kopaniny, se nachází více…
0.4km
více »
Sochařské památky Pozořic
Sochařské památky Pozořic
Drobné památky
Před pozořickou farou stojí od roku 1908 socha Panny Marie (do té doby stávala před domem č. 11) na novogotickém pískovcovém…
0.6km
více »
Kaple sv.Rocha - Sivice
Kaple sv.Rocha - Sivice
Kaple
Kaple sv.Rocha v Sivicích byla až do nedávné rekonstrukce a úpravy středu…
0.9km
více »
Křížový kámen - Sivice
Křížový kámen - Sivice
Kříž
Křížový kámen se nachází na začátku obce Sivice v zatáčce silnice od…
1.3km
více »
Přírodní koupací biotop Kovalovice
Přírodní koupací biotop Kovalovice
Koupaliště
V obci Kovalovice je od roku 2007 otevřen od června do září veřejně…
1.7km
více »
Biotop Kovalovice
Biotop Kovalovice
Koupaliště
Přírodní koupací biotop byl vybudován v roce 2007.…
1.7km
více »
Vinařství U Křížů
Vinařství U Křížů
Vinařský cíl
Nacházíme se pravděpodobně na nejsevernějším místě Velkopavlovické vinařské podoblasti, a dost možná i celé Moravy, kde vyrábějí a n…
1.8km
více »
Masarykova alej - Tvarožná
Masarykova alej - Tvarožná
Památný strom
Vydáte-li se ze západního konce návsi kousek po hlavní ulici vedoucí do…
2km
více »
Lužní les - Mokrá-Horákov
Lužní les - Mokrá-Horákov
Bažina, mokřady
Nad místem, kde se do Roketnice vlévá Mokerský potok se nalézá přírodní…
2.2km
více »
Vildenberk
Vildenberk
Zřícenina
Zřícenina hradu Vildenberk leží u modré turistické značky nad obcí Pozořice. Do dnešní doby se zachovaly pouze terénní náznaky -…
2.3km
více »
Tvarožná - drobné památky a zajímavosti obce
Tvarožná - drobné památky a zajímavosti obce
Drobné památky
Pomník padlým v 1. světové válce byl na tvaroženské návsi odhalen v roce…
2.4km
více »
Kostel sv. Mikuláše v Tvarožné
Kostel sv. Mikuláše v Tvarožné
Kostel
Původní tvaroženský kostel byl již středověkého založení z 1. poloviny 14.…
2.4km
více »
Rozcestník Vildenberk zřícenina, odbočka
Rozcestník Vildenberk zřícenina, odbočka
Rozcestí
Turistický rozcestník se nachází v blízkosti zříceniny hradu Vildenberku, který stál ve 14.století v lesích Drahanské vrchoviny nad…
2.5km
více »
Tvarožná - pomník závodníka Bedřicha Soffera
Tvarožná - pomník závodníka Bedřicha Soffera
Pomník
Na silnici č.430 z Brna do Vyškova se u odboček na Tvarožnou a Blažovice…
2.8km
více »
Přes Mokrou na zdejší rozhlednu
Přes Mokrou na zdejší rozhlednu
Tipy na výlet
Vyrazíme do míst východně od metropole Brna, kde se úrodné jihomo…
2.9km
více »
Na mokerskou rozhlednu
Na mokerskou rozhlednu
Trasy
Jako výchozí bod pro vycházku na zdejší rozhlednu jsem zvolil Zas…
3km
více »
Mokrá-Horákov - koupaliště Mokrák 2017
Mokrá-Horákov - koupaliště Mokrák 2017
Koupaliště
Nachází se v malebném údolí v místní části Mokrá u Zastávky IDS J…
3.1km
více »
Kaplička Santon
Kaplička Santon
Kaple
Původní dřevená kaple byly postavena v roce 1700 a v roce 1805 pobořena…
3.1km
více »
zavřít reklamu