Prachatice – Husův dům
Turistické cíle • Měšťanský dům
Renesanční měšťanský Husův dům patří bezesporu k nejkrásnějším památkám jihočeských Prachatic. Pochází z poloviny 16. století, zdobí jej ornamentální psaníčková i figurální sgrafita a najdeme ho na adrese Husova č.p. 71. Jedná se o nárožní patrový dům završený volutovou atikou, který své jméno získal díky tomu, že podle jedné legendy právě v tomto domě pobýval Mistr Jan Hus v době, kdy chodíval do prachatické městské školy. Stejný příběh se ovšem vypráví i o Janu Žižkovi, a proto bývá dům občas nazýván také Žižkův dům. Nakonec se obě pověsti spojily a Mistr Jan Hus zde prý pobýval u svého přítele Jana Žižky.
Tím by byly základní informace a pověsti o Husově domě v Prachaticích sděleny a my můžeme přejít k podrobnostem, určeným zejména příznivcům renesanční architektury a sgrafitové výzdoby.
Památkově chráněný dům na nároží ulic Husova a Věžní má gotickou dispozici a v letech 1540 až 1557 byl renesančně upraven. Právě z tohoto období pochází cenná sgrafitová výzdoba od neznámých autorů, která měla paradoxně za úkol hlavně opticky vyrovnat nepravidelné průčelí. Dům pak byl ještě restaurován v letech 1911, 1966, 1972, 1986 a 2001. Od roku 1966 zde sídlí knihovna.
Husův dům má obdélný půdorys a je podsklepen. V jeho interiéru se nachází cenné klenuté prostory (přízemní síň s hřebínkovou klenbou, v zadní části přízemí prostor s křížovými klenbami svedenými na střední sloupek, bohatá síťová i křížová hřebínková klenba v patře, sklepy s valenými klenbami z kamene) a v roce 1950 odkrytá původní výmalba s rostlinnými motivy.
Průčelí směřující do Husovy ulice je tříosé a najdeme zde také renesanční kamenný portál s vytesanými růžicemi, geometrickými ornamenty a vrcholovým klenákem. Celá plocha přízemí je zdobena fragmentově dochovaným figurálním sgrafitem, spirálami a listovými ornamenty. Nad přízemním oknem můžeme vidět znak Vyšehradského proboštství se dvěma zkříženými klíči a dvojicí postranních okřídlených kozlíků. Vpravo od okna se nachází postava muže a u zkoseného nároží jezdec na koni (znak Viléma z Rožmberka). V horní střední části přízemí je umístěna půlválcová nika s mušlí.
První patro je prolomeno třemi okenními otvory. Plocha patra je zdobena psaníčkovým sgrafitem. Korunní profilovanou římsu přerušují dvě atiková okna a okapový otvor. Atika je rovněž zdobena psaníčkovým sgrafitem a členěna pilastry. Ukončují ji dva volutové štíty ve stylu lombardské renesance.
Boční průčelí do Věžní ulice je v podstatě celé zdobeno psaníčkovým sgrafitem. Okna o různé velikosti jsou prolomena v několika výškách. Pod profilovanou korunní římsou je sgrafitový pás v podobě tzv. mořské vlny. Atika je pilastry rozdělena na šest polí, z nichž jen to levé zdobí psaníčkové sgrafito. Ostatní pole obsahují figurální motivy (stylizace slunce, lov na jelena, stylizace lva a orla nebo gryfa, ponocný s lucernou a muž s dlouhou holí nebo vidlemi a kohoutem v podpaždí, postava foukající sklo označovaná též jako šašek s píšťalou). Nad každým polem atiky je umístěn volutový štít, jen poslední šesté pole je užší, a proto jej kryje pouze polovina štítu.
Husův dům, který vlastní město Prachatice, je považován za významnou stavbu s památkově cennými dochovanými konstrukcemi (zejména klenby a trámový strop). Proro se jedná již od května roku 1958 o chráněnou kulturní památku, která se navíc v říjnu roku 1981 stala součástí Městské památkové rezervace.
Na závěr ještě dvě zajímavosti:
Psaníčková sgrafita z roku 1555 mají rozdílné uspořádání. Ta na Husově ulici a nároží jsou „nasvětlena“ zespodu, ta ve Věžní ulici pak shora.
Je svým způsobem zázrak, že budova ještě stále stojí. Již v období první republiky byl totiž její technický stav velmi špatný. V březnu roku 1937 bylo dokonce rozhodnuto, že je nutno tento dům v – tehdy ještě – Školní ulici zachránit před hrozícím spadnutím. K tomu však nedošlo, protože o rok později již bylo město obsazeno německou armádou. A tak dům dál chátral, což platilo i po ukončení II. světové války. Až v roce 1950 došlo k opravě dřevěných stropů a dokonce teprve v roce 1965 ke generální opravě objektu, která trvala téměř dva roky.