Prachová - zřícenina kostela
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
První zmínky o vsi Prachová jsou z roku 1275, patrně však na návrší v úrodném Polabí stávala již dříve. Podle jedné verze zanikla už za husitských válek, jako majetek kláštera premonstrátek v Chotěšově, který byl r. 1421 vypálen husity. Jiné prameny uvádějí, že Prachová zanikla až v době třicetileté války.
Zřícenina kostela, kterou dnes můžeme navštívit, rozhodně nepatří k dávné vsi Prachová, ani se nejedná o starobylý morový kostelík, jak tvrdí některé místní pověsti. Kostel sv. Václava byl vybudovaný na troskách kostela sv. Mikuláše, jako klasicistní stavba s průčelní věží a klenutým presbyteriem. Stavba kostela neměla znamenat pokus o obnovení stovky let zaniklé vsi. Jednalo se o kostel nově založeného hřbitova, společného pro sousední obce Hrušovany a Encovany.
Smutná historie Prachové se opakovala po r. 1948. Hřbitov zanikl, kostel zpustl a opět se začal obracet v prach. Dnes jen pár náhrobků, torza zdí a zborcené klenby připomínají dávnou minulost.
Péčí místních dobrovolníků je udržovaná cesta a prostor kostela je čištěn od největších náletových dřevin, takže i dnes může poutník v těchto místech zastavit svůj krok a přemítat, jak tudy kráčela historie...
Zříceninu kostelíka najdeme asi 10 km východně od Litoměřic, na návrší nad silnicí, spojující obce Hrušovany a Encovany, dobrý přístup po málo frekventovaných silničkách je i ze železniční stanice Polepy. Výlet můžeme spojit i s návštěvou nedaleké rozhledny Na Hořidlech. Prostor je zobrazený na mapě KČT č. 11 České středohoří – východ.