Loading...
Vypíná se na rohu Opletalovy ulice ústící do Václavského náměstí a dle reklamní fráze vyzdvihující jeho zbudování se má jednat o první budovu spadající již do 21.století.
Musím přiznat, že mne osobně její podoba i přes poněkud nepříznivé aprílové počasí velmi zaujala a rozhodně si nemyslím, že by nějak negativně ovlivnila vzhled „Václaváku“, spíše je tomu naopak. Jiného názoru ale byla protestující občanská sdružení. Kvůli novostavbě totiž musel být zbourán dům bývalé Pražské akciové tiskárny (zbudovaný v konstruktivistickém duchu) a hlavně mohutný novorenesanční objekt „U Turků“ (též „U saského dvora“) realizovaný dle plánů arch.Josefa Schulze roku 1881 a přestavěný ve stylu Art deco Bohumírem Kozákem roku 1920. Zvýšenou hladinu emocí protestujících proti jeho zbourání zapříčinila naprosto rozdílná vyjádření úřadů... a hlavní rozbuškou se stal fakt, že i přes veškerou snahu zúčastněných nebyl prohlášen za kulturní památku, takže jej roku 2017 nakonec demolice stejně neminula.
Já byl naposledy v naší „Matičce stověžaté“ před více jak třiceti lety, takže si podobu původního domu „U Turků“ nepamatuju. Podle jeho vyobrazení na netu ale soudím, že žádná nenahraditelná škoda nenastala a nový objekt nejenže do zástavby Václavského náměstí bezproblémově zapadl, ale navíc jej svým moderním originálním pojetím výrazně oživil.
(Ostatně, pro podobný příklad „nového ve starém“ nemusíme chodit daleko – viz Tančící dům u Vltavy na Jiráskově náměstí, jenže tady se nic bourat nemuselo, neboť ten zaplnil proluku po bombardování z konce druhé světové války.)
Autorem projektu nového Květinového domu na Václavském náměstí se stal architekt Jan Pokorný, jemuž se prý stal předlohou pro zdvojenou nárožní fasádu objektu nejmarkantnější zbytek hradu v městečku s přízviskem „Valašský betlém“ - válcová věž štramberské Trúby.
Spolu s Pokorným na plánech pracoval tým ze studia Chapman Taylor.
Budova je obložena spišským travertinem, fasádu má rozdělenou. Od prvního do druhého poschodí je rastrová, ta zbylá tvoří fasáda modulová. Přes všechna podlaží procházejí vlnité okrasné lamely, díky čemuž je vzhled budovy pozoruhodný.
Mají zdůraznit pomyslné proudy energie, jenž byly architektům inspirací při projektu. Jejich cílem bylo zachytit nepřetržitý „cvrkot“ v objektu i okolí, především ale jeho ducha. Proto se původní název „Květinový dům“ změnil na The Flow Building, což právě vystihuje anglické slůvko flow. Označuje totiž nejenom „proudění“, dalšími jeho významy je „být připojený“, „vyladěný“ anebo „být v přítomném okamžiku.“
Stavba budovy se třemi podzemními patry a devíti nadzemními etážemi (v nichž sídlí obchody a kanceláře) započala roku 2018 a dokončena byla v červnu o dva roky později.