Loading...
Od otevření nové budovy na Václavském náměstí, tedy přesněji na nároží s Opletalovou ulicí uplynul sotva týden a shodou okolností jsem zrovna do Prahy měl cestu, tak jsem se na ten zázrak rovněž podíval. Na stránkách developerské firmy se prezentuje budova jako moderní stavba hodna technologií 21. století. Projevit se to má zejména v provozních nákladech a v kvalitě pracovního prostředí. Budova nabízí cca 15000 m2 kancelářských ploch a 6000 m2 maloobchodních ploch. Otázka je, jak se podaří tuto plochu v současné krizi zaplnit, ovšem budova tu nestojí na pár let, ale jak investoři doufají, na daleko delší období.
Návrh budovy pochází z ateliéru studia Chapman Taylor. Podle zadání má být budova moderní, ale má odkazovat i na tradici české architektury, zejména secese, které je na Václaváku poměrně dost. Budova má celkem 12 podlaží, tři podzemní (dvě patra podzemních garáží s 50 nabíječkami na elektromobily). Nadzemních podlaží je devět, dvě nejvyšší jsou poněkud ustupující, takže při pohledu jsou poněkud zakrytá a nenarušují linii okolní zástavby. Tu převyšují vlastně jen nárožní ozdobné prvky v podobě svislých vln.
Úsporu energií mají zajišťovat např. Trojitá okna, tepelná čerpadla a jiné moderní vynálezy, jak např. inteligentní žaluzie, výtahy s rekuperací a inteligentní LED osvětlení.
Konečná podoba budovy je vlastně kompromisem, jeden z původních návrhů počítal s daleko vyšší stavbou (12 nadzemních podlaží) s impozantní nárožní věží.
Dokončená stavba nahradila původní budovu z roku 1920, kterou navrhl architekt Bohumír Kozák. Ve věci odstranění stavby i vedlejší budovy na Opletalově ulici se vedlo několik soudních pří. Ministerstvo kultury dokonce při svém rozhodnutí z r. 2015 konstatuje, že magistrát nerespektoval základní principy památkové ochrany a že jak demolice, tak realizace navržených staveb, je z hlediska památkové péče neakceptovatelná. Stavba je umístěná v památkově chráněné lokalitě.
Jak už to nakonec chodí, patrně správně umístěné všimné (nebo jiná prebenda) zapůsobily na patřičných místech a k realizaci současné budovy došlo.
Původní název budovy měl být Květinový dům, stavební povolení bylo vydáno v roce 2018. Nový název The Flow Building má vyjadřovat nepřetržitý koloběh města (flow=proud, vlna). Z prvního subjektivního dojmu se dá říci, že novostavba vlastně na Václavském náměstí nepůsobí nevkusně, řekl bych, že je nakonec celkem krotká. Jediným ozvláštňujícím prvkem jsou ozdobné svislé vlna na fasádě, kdyby se odstranily, vlastně by šlo docela o obyčejnou skleněnou stavbu, jaké už jsou nakonec na bývalém Koňském trhu k vidění. Prostě neuráží a ani nehyzdí.
Dodejme, že realizace moderní architektury v Praze je vůbec problém. Buď se projevuje návrhy až brutálních výškových budov (na Pankráci), pokud se má něco moderního objevit poblíž centra, hned se setká s pokřikem staromilců a rádoby ochránců památek. K takovým věcem by se měli v prvé řadě stavět odborníci a ne laici. Nakonec co dělali milovníci památek někdy v 17. a 18. století, kdy zmizela spousta románských a gotických domů a byla nahrazena přeumělkovanými barokními domy, případně pozdější přestavby empírové, klasicistní, novorenesanční, secesní, kubistické (česká specialita), funkcionalistické...