Přehrada Slezská Harta - Den otevřených dveří
Přehrada Slezská Harta - Den otevřených dveří (22.3.2014)
Den otevřených dveří se na přehradách, které spravuje Povodí Odry, státní podnik, koná každoročně v březnovou sobotu, která je nejblíže Světovému dni vody (22.3.). Povodí o tom informuje na svých webových stránkách: http://www.pod.cz/ Letos to vyšlo na den přesně.
Můžete tak navštívit přehrady Slezská Harta, Kružberk, Morávka, Šance a Žermanice a podívat se do přehrady zevnitř, do nitra hrází a na turbíny, místa, která jsou po zbytek roku veřejnosti nepřístupná. Některé z uvedených přehrad mohou být v tom kterém roce nepřístupné z technických důvodů (opravy, čištění), letos se dveře neotvíraly na Šancích a Žermanicích. O tom je ale informováno na stránkách Povodí.
My jsme v roce 2014 navštívili Slezskou Hartu. Neprobíhala zde klasická komentovaná prohlídka, ale v jednotlivých prostorách byli pro dotazy k dispozici pracovníci Povodí. Začátek byl v 9,00 hod., zájem o prohlídku značný, parkoviště u hráze se postupně plnilo již od půl deváté, později auta směrovali zaparkovat na travnatý prostor vedle přehrady. Přijížděly také zájezdové autobusy. Bylo krásné počasí, po letošní zimě - nezimě, jaro v plném proudu. V přehradě ale bylo po suché zimě bez sněhu méně vody než je obvyklé.
Nejprve jsme šli z hráze po lávce nad vodou do věže (vtokový a odběrný objekt), od věže byly v dálce vidět zasněžené Jeseníky a v blízkosti přehrady se vypíná kužel Velkého Roudného. Po prohlídce věže jsme se vrátili na hráz a pokračovali dolů po schodech kolem přepadu k objektu, ve kterém je umístěna vodní elektrárna se dvěma Francisovými turbínami v podzemí. V provozu byla jedna turbína, ta menší. V budově byly k mání propagační letáky o přehradě.
Dále je možnost navštívit nitro hráze - revizní štolu. Vchází se dveřmi nedaleko budovy elektrárny. Zájemce upozorňuji na velké množství příkrých schodů (cca 600 schodů), proto bych tuto trasu nedoporučila méně pohyblivým osobám. Ze štoly vyjdete nahoře u parkoviště.
Přehrada se stavěla na řece Moravici v letech 1987 - 1997 a napouštěna byla v letech 1996 - 1998, přičemž napouštění urychlily mohutné povodně na Moravě v roce 1997. Jeden z pracovníků Povodí nám sdělil, že v době, kdy se rozhodlo o stavbě tohoto vodního díla, byla velká potřeba vody pro ostravskou aglomeraci, především pro ostravský průmysl. V dnešní době by přehrada již pravděpodobně nevznikla.
Zatopením oblasti zmizela obec Karlovec (zůstal jen kostel na břehu přehrady), částečně byly zatopeny obce Leskovec nad Moravicí, Razová, Dlouhá Stráň, Nová Pláň a Roudno. Lidé se museli přestěhovat do panelových bytů v Bruntále, některým bylo přispěno na výstavbu nového rodinného domku v nezatopených částech obcí.
Jméno získala přehrada podle malé osady Slezská Harta, která se nachází v údolí řeky Moravice, cca 1 km pod hrází. Podle zdrojů na internetu slovo "harta" pochází z německého nářečí, ve kterém harta znamenala "pastvina". Před zátopou byly kolem Moravice skutečně převážně louky a pastviny, které tvořily kolem 60 % zatopených pozemků.
Mapa oblasti: Slezská Harta (mapy.cz/turisticka)
Snímkování z 50-tých let 20. století, kdy ještě přehrada nebyla: geoportal.gov.cz
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Poslední tři fotografie vložil k příspěvku jiný uživatel webu turistika.cz