Přelouč a kostel sv. Jakuba nedaleko Masarykova náměstí
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Nejvýznamnější architektonickou památkou města je farní kostel sv. Jakuba, který stojí v zajímavém zákoutí na severním okraji náměstí. Nedaleko kostela se nachází místo, vyznačené v dlažbě chodníku, kde nechal roku 1738 páter a jezuita Koniáš pálil kacířské knihy.
Původně (asi 12. století) stál na tomto místě (v místech dnešní sakristie) malý románský kostelík, který nechali na ve 14. století přestavěn goticky z lomového kamene a cihel, kdy bylo použito též fragmentů z původní stavby.
Kostel sv. Jakuba si svoje protrpěl během 30tileté války, kdy v roce 1641 vyhořelo celé městečko včetně radnice, školy, fary i kostela, u kterého se zřítil gotický strop, a zůstaly pouze ohořelé zdi. Oprava trvala pět let, během kterých dostal kostel nový krov a strop byl proveden jako rovný dřevěný. V roce 1646 je kostel již uváděn jako barokně přestavěný.
Kaple na severní straně přistavěna v roce 1743 a další významné úpravy lodi proběhly v druhé polovině 18. století. V letech 1780-83 byl zhotoven nový barokně zaklenutý strop, který se zachoval dodnes. Jeho výmalbu provedl malíř Josef Kramolín, který na třech klenutých obloucích zobrazil výjevy ze života sv. Jakuba. Patrně, aby bylo na tuto krásu lépe vidět, došlo zvětšením oken k prosvětlení interiéru.
Na jižní straně lze dnes spatřit obrys kamenného portálu, což je pozůstatek přístavku a původního vchodu do kostela a na kůr. Současně byla roku 1782 postavena na západní straně objektu kostelní věž, jelikož měl kostel pouze malou zvoničku na střeše. Na věž byl osazen gotický zvon Jakub z roku 1515, který váží 886 Kg. Je bez ozdob, pouze opatřen nápisem: „Ve jméno Boží tento zvon dělán ke cti a chvále sv. Jakubu. Anno Domini 1515.“
V roce 1860 byla podle návrhu architekta Schmoranze provedena regotizace kostela. Mimo jiné byl strop presbytáře zaklenut negoticky a čtyři barokní okna byla upravena do dnešní podoby. Zrestaurovaný kostel byl v roce 1884 znovu vysvěcen. Barevné vitráže oken byly pořízeny postupně v letech 1884 – 1912.
Jedná se o jednolodní stavbu s polygonálním presbytářem, který má dvě lomená okna. Zvenku na jižní straně kostela lze spatřit dva zazděné kamenné náhrobky. Na jednom je neznámý rytíř ve zbroji s mečem a u pravé nohy má položenu přilbu. Datace je špatně čitelná, patrně rok 1569 nebo 1599. Na druhém menším náhrobku je zřetelnější nápis, že se jedná o dcerku faráře Karla Rubekuly z roku 1626.
Dobu, kdy Přelouč byla jenom malou osadou a patřila k Opatovickému klášteru, pamatuje ranně gotická sakristie, která přiléhá ke kostelu z jižní strany. Na její západní zdi je zachováno původní románské okno a na jižní straně dole lze objevit lomený výklenek sanktuária. Tato část kostela se řadí k nejstarším památkám města.
Kostel spravuje Římskokatolická farnost Přelouč a bohoslužby se zde konají ve středu, pátek a sobotu v 18:00 hodin, ve čtvrtek v 8:00 hodin a v neděli v 9:30 hodin. Na bližší údaje se lze podívat na internet: http://www.farnost-prelouc.estranky.cz/.
Sv. Jakub zvaný též Větší nebo také Starší byl jeden ze 12 apoštolů a společníků Ježíše Krista. Zemřel mučednickou smrtí jako první z apoštolů. Byl popraven setětím roku 44 v Palestině.
Ostatky sv. Jakuba velkého jsou uloženy ve španělském městě Santiago de Compastello. Po Svaté zemi to bylo nejproslulejší poutní místo ve středověku. Svatý Jakub se pro Španěly stal něčím takovým jako pro nás svatý Václav. Poutě ke hrobu sv. Jakuba byly ve 12. století velmi rozšířené a zasvěcení tohoto kostel tudíž může dokazovat naše styky s kulturními centry na jihu a západě Evropy. Jedná se o sv. Jakuba většího. V druhém případě, to jest zasvěcení kostela Jakubovi menšímu, se jedná o kostely Filipo-jakubské. Sv. Jakub Větší je zobrazován především s mečem, kterým byl popraven, ale také častěji v plášti a klobouku s poutnickou holí, brašnou, lahví, nebo mušlí. Mušle hřebenatka patří k nejvýznamnějším prvkům svatojakubské symboliky, byla totiž také používána jako křtící nádoba.
Ve městě a okolí jsem navštívil ještě následující místa:
- město Přelouč: https://www.turistika.cz/mista/zajimave-i-ospale-mestecko-prelouc
- báječná kavárna: https://www.turistika.cz/mista/prelouc-a-uzasna-kavarna-gavi-caffe
- plastika Týden:https://www.turistika.cz/mista/zajimava-i-vtipna-plastika-tyden-pred-mestskym-uradem-v-prelouci
- most přes Labe:https://www.turistika.cz/mista/prelouc-a-reka-labe-splav-s-vodni-elektrarnou-mostem-a-zdymadlem
- morový sloup a socha sv. Jana Nepomuckého:https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-jana-nepomuckeho-na-namesti-v-prelouci
- Opatovický kanál:https://www.turistika.cz/mista/opatovicky-vodni-kanal-zajimave-stredoveke-vodni-dilo
- bratranci Veverkovi a ruchadlo:https://www.turistika.cz/mista/pamatnik-bratrancu-veverkovych-v-rybitvi-a-vynalez-ktery-vyvolal-narodnostni-spor
- Lázně Bohdaneč:https://www.turistika.cz/mista/krasne-mestecko-lazne-bohdanec-a-vyznamny-architekt-josef-gocar
- cukrárna Nella:https://www.turistika.cz/mista/prijemne-mestecko-lazne-bohdanec-a-uzasna-cukrarna-nella
- kostel sv. Maří Magdaleny:https://www.turistika.cz/mista/lazne-bohdanec-a-barokni-kostel-sv-mari-magdaleny-s-kominem-na-strese
- socha sv. Jana Nepomuckého:https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-jana-nepomuckeho-na-okraji-lazni-bohdanec-u-bohdanecskeho-rybnika
- rozhlednička u Bohdanečského rybníka:https://www.turistika.cz/mista/mala-rozhlednicka-ci-ornitologicka-pozorovatelna-na-okraji-bohdanecskeho-rybnika-u-lazni-bohdanec
Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:
http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/