Příkazy – smírčí kříž
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Příkazy jsou vesnickou památkovou rezervací, nacházející se severozápadně od krajského města Olomouc. Žije zde necelých třináct stovek obyvatel a písemně jsou Příkazy poprvé zmiňovány v roce 1250. Sama obec se chlubí svou polohou mezi dvěma starými královskými městy - Olomoucí a Litovlí - v blízkosti řeky Moravy i tím, že právě v okolí řeky bylo zahájeno nejstarší osídlování kraje a vznikaly zde i první cesty a od 19. století také železnice. A právě nedaleko zdejšího vlakového nádraží najdeme památku, která je předmětem tohoto článku.
Jedná se o další z „hanáckých“ smírčích křížů, v tomto případě spíše půlkřížů. Zřejmě nejstarší zdejší památku naleznete za objektem obecní váhy, nacházejícím se u staré silnice, spojující Olomouc s Litovlí a tedy i severní částí Olomouckého kraje. A příznivce historických památek jistě potěší fakt, že se tento pískovcový kříž nachází hned vedle velmi pěkných barokních božích muk z 18. století.
Samotný smírčí kříž je velmi nenápadný, protože je až po ramena zapadlý v zemi. Otázkou zůstává, jestli je skutečně zapadnutý a nebo z něj prostě více nezbylo (výkopové práce za účelem zjištění skutečného stavu jsem raději nezahajoval). Podle historických pramenů byl tento kříž ještě na konci 19. století – v roce 1899 – celý, ale v roce 1907 se již nacházel na současném místě a ve své současné podobě.
Podle dostupných informačních pramenů je příkazský smírčí kříž 48 centimetrů vysoký, jeho šířka je 48 až 50 cm a tloušťka 20 až 24 cm. Tajemnost tohoto kříže zvyšuje fakt, že není známa žádná legenda, vázající se k jeho vzniku ani období, kdy byl tento kříž vztyčen.