Přírodní divadlo v Debři
Turistické cíle • Drobné památky
Při procházení lesoparkem Debř u Mšena na Mělnicku upoutají vaši pozornost zbytky přírodního divadla. To zde bylo postaveno na sklonku padesátých let dvacátého století z iniciativy mšenského okrašlovacího spolku a divadelního souboru Mácha. Divadlo sestávalo z jeviště, orchestřiště, amfiteátru, šaten, převlékáren, WC a dalšího příslušenství.
Poprvé ochotníci stanuli na zdejších prknech, která znamenají svět, dne 12. září 1959 ve Vrchlického hře Noc na Karlštejně. Pamětníci vzpomínají na herecké výkony, pěkné kulisy i na koně na jevišti.
Počáteční nadšení divadelníků a obyvatel Mšena bohužel netrvalo dlouho. Odehrálo se zde několik představení a párkrát koncertovala hudební skupina Kučerovců. Poté byl kulturní stánek méně využíván a v polovině 90. let minulého století zbourán. Zůstaly po něm pouze základy. Příčinou upadajícího zájmu mohlo být umístění divadla v chladné rokli, navíc vzdálené od Mšena.
Před třemi lety se členové Okrašlovacího spolku pro Mšeno rozhodli přírodní divadlo oživit, zastavit jeho další destrukci. K zakonzervování stavu napomohla dotace ČEZu ve výši 50 tisíc korun, šikovné ruce zedníků, členů okrašlovacího spolku a dalších dobrovolníků. Snahou je v pozůstatcích divadla pořádat divadelní představení, přednášky, krátkodobé výstavy, koncerty a další akce pro dospělé i děti.
V červenci roku 2015 se přírodní dovadlo dočkalo slavnostního znovuotevření, jehož součástí byl průvod v dobovém oblečení a divadelní představení Květ zapomnění v podání ochotníků z mělnického Nového divadla. Letní multifunkční scéna dostala jméno po Josefu Bedřichu Cinibulkovi, řediteli mšenských škol a slavném propagátorovi turistiky na Kokořínsku.
K přírodnímu divadlu vás dovede modrá turistická značka ze Mšena.