Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rezervace
Přírodní rezervace Buky u Vysokého Chvojna o výměře 28,33 ha se nachází na Pardubicku mezi obcemi Vysoké Chvojno, Bělečko a Albrechtice nad Orlicí. Snadný přístup k ní mají motoristé a cyklisté po silnici z Vysokého Chvojna do Týniště nad Orlicí. Turisté k ní dojdou po modré turistické značce z Bělečka (značka prochází přímo rezervací) nebo po žlutém značení z Holic do Třebechovic pod Orebem (značka vede kolem jihovýchodní a východní hranice rezervace).
Přírodní rezervace je čtvrtou nejstarší na území naší republiky. První zmínky v kronikách popisují, že zdejší lesy byly již ve 12 století tmavé a hluboké s převládajícími smrky, buky a jedlemi. Převažující výskyt jehličnanů dal název okolním obcím Vysoké Chvojno a Chvojenec. Nejstaršími dřevinami jsou ale buky, stáří některých se odhaduje na 400 let.
Terén přírodní rezervace je mírně zvlněný. Nejvyšším místem, o kopci se nedá psát, je Homole se svými 297 metry nadmořské výšky. Celé území je součástí Holické křídové tabule. Slínové podloží je překryté štěrkopísky, které sem ve své době nanesla nedaleká Orlice.
Základní bukové jádro (cca 5 ha) dnešní přírodní rezervace začalo být chráněné již v roce 1884. Tehdejší vlastník lesních pozemků markrabě Alexander Pallavicini (* 1853 – † 1933) rozhodl o ponechání této části lesa přirozenému vývoji. Na svoji dobu se jednalo o revoluční a osvícené rozhodnutí.
V roce 1929 území postihla větrná smršť, která zpustošila značnou část chráněného území včetně nejsilnějších stromů. Pro ilustraci uvedu, že největší vyvrácený strom měl objem 35 m3 dřeva (viz fotografie). V té době italského majitele Alexandea Pallaviciniho postihla další pohroma v podobě pozemkové reformy. Jeho lesní majetek v okolí Vysokého Chvojna byl po soudních sporech zestátněn.
V roce 1931, dva roky po uvedené větrné smršti, začíná zdevastované území spravovat a obhospodařovat nově založené Lesní družstvo Vysoké Chvojno s. r. o. Lesní porosty zůstaly i nadále bezzásahovou zónou. V roce 1955 ji Ministerstvo kultury vyhlásilo přírodní rezervací.
V roce 1996 obnovené Lesní družstvo zpracovalo projekt na zlepšení stavu chráněného území. Jednotlivé sekce bukových porostů byly oploceny, aby nedocházelo k okusování mladých stromků zvěří a zajistila se tak přirozená obnova bukového lesa. V přírodní rezervaci se počítá s předčasným vytěžením nepůvodních a nekvalitních jehličnanů. Ty budou nahrazeny převážně bukem, dubem a jedlí. První znatelné výsledky budou viditelné za deset let.
Vzhledem ke svému významu byla přírodní rezervace Buky u Vysokého Chvojna navržena do soustavy evropsky významných chráněných území Natura 2000.