Prohlídka Českých Budějovic
Na soutoku Vltavy a Malše se nachází České Budějovice, město, které je hospodářským a kulturním centrem Jížních Čech. Město bylo založeno na příkaz krále Přemysla Otakara II. Zvolené místo poskytovalo dostatek prostoru, a tak mohlo být vytvořeno velké náměstí, pravidelná síť širokých ulic, kostel s klášterem. Díky rychlému rozvoji obchodu a řemesel se Budějovice brzy staly nejvýznamnějším jihočeským městem. Díky modernímu opevnění se město stalo pevností, v níž několikrát našli azyl zemští úředníci / při vpádu Sasů roku 1631 - 1632 /, ve zdejším farním kostele byly krátký čes ukryty i korunovací klenoty. V době nástupu baroka město změnilo svou tvář, přibyla řada památek - známý symbol Samsonovy kašny, stavěly se nové kostely. Centrem města procházíme přes čtvercové náměstí P. O. II., které je jedno z nejkrásnějších u nás, pocházející z doby založení Českých Budějovic ve 13. století.
Dochovala se zde řada gotických a renesančních měšťanských domů s podloubím. Prohlížíme si gotické portály, arkády, gotické klenby s lomenými čely, renesanční klenby a průčelí ze 16. století. Charakteristické jsou sgrafitová zákoutí oken. Významnou dominantou je renesanční radnice z roku 1555. Je to zajímavá dvoupatrová budova s bohatě zdobeným průčelím, atikou doplněnou sochami - Moudrost, Opatrnost, Statečnost, Spravedlnost, osově umístěným štítem a třemi věžemi. V obřadní síni je freska - Šalamounova soudu. Je považována za druhou nejkrásnější správní budovu z období baroka v Čechách. Z domů na západní straně vyniká č.p. 7 U černého medvěda s gotickým podloubím se dvěma lomenými oblouky a křížovou klenbou. Na severní straně upoutá nárožní Arnoldův dům č.p. 9 s renesanční arkýřem. Na stejné straně náměstí stojí i cenný Čermákův dům č.p. 15 se zachovalým gotickým jádrem, dvorem s pavlačí a arkádami, přes který vede most s kamenným zábradlím. Významný je i dům č.p. 17 gotický s podloubím s hrotitými oblouky a patrem vysazeným na krakorcích, a také dům č.p. 18 gotický s renesanční atikou a prostornou síní s gotickou křížovou klenbou v patře.
Na východní straně jsme si pivšimli dvou převážně renesančních domů - U jezdce sv. Jiří, č.p. 19 s vlnitou atikou a U zlaté hvězdy č.p. 22 s renesančním průčelím z roku 1570 a barokním štítem. Nejhezčí dům na jižní straně je č.p.34 U bílé labutě, gotický s lomenými oblouky podloubí a mohutnými krakorci nesoucími vysazené 1. patro, zaujme i renesanční dům s gotickým jádrem č.p. 30 U bílého anděla a novorenesanční objekt č.p. 39 Dům umění z konce 19. století. Uprostred náměstí trůní nádherná Samsonova kašna z let 1720 - 27 s postavou Samsona krotícího lva. Kousek od náměstí stojí 72 metrů vysoká kamenná renesanční Černá věž z let 1549 - 77 jako samostatná kostelní zvonice a městská vyhlídková věž. Za věží při Kamenické ulici stojí katedrála trojlodní chrám sv. Mikuláše. Zajímavou stavbou je obchodní dům U Hájíčků č.p. 9 z roku 1911 se secesními prvky, pěkný goticko - renesanční Wortnerův dům, v němž dnes sídlí Alšova jihočeská galerie. Nejstarší budovy města jsme viděli na Piaristickém náměstí - jedná se o Dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie z roku 1265.
Ve městě lze vidět mnoho dalších památek. V posledních letech přibylo několik moderních staveb - budova ČSOB, Dlouhý most, atd. Nejvýznamnějším podnikem je Budějovický Budvar, je zde i několik velkých nákupních center, divadelní scény, Malé divadlo, mnoho divadelních souborů i studentských, atd. Nejvýznamnějším kinem je zdejší multikino - Cinstar, Kotva a letní kino - Háječek, je zde několik kulturních domů a kulturních center, knihoven a muzeí. Z akcí lze navštívit např. Halové závody psů, mezinárodní výstavy psů, Antonínský jarmark, atd. Dlouhou tradici má českobudějovické výstavnictví. Nelekněte se v letní sezóně, kdy lze v ulicích města potkat bezhlavého rytíře, či jiná strašidla - jde o oblíbenou organizivanou prohlídku večerních Českých Budějovic.