Prudnik - Prudník
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Slovanské osídlení v okolí Prudníku se datuje od raného středověku a je spojeno s kmenem Holasiců. Kolem r. 990 vládl v okolí Měšek I., v polovině 13. století v rámci kolonizace založil Vok z Rožmberka hrad se zděnými věžemi. K založení samotného města mohlo dojít dle pramenů již r. 1118 templáři. Podle otisku pečeti město mělo hradby již ve 14. století, r. 1607 Rudolf II. udělil městu nový znak s piastovskou orlicí a českým lvem. Město utrpělo za 30. leté války, po 1. pruské válce připadlo se Slezskem Prusku, po r.1945 k Polsku.
Nejstarší památkou je pohanská věž, zbytek rožmberského hradu z doby kolem r. 1259. Hrad se r. 1562 stal majetkem města a postupně chátral. Na ulici Štěpána Bátoryho najdeme věž Dolní brány, na ulici Boleslava Chrabrého jsou zbytky dvou bašt v základech budovy, kde sídlil dětský domov, za války gestapo, dnes muzeum s expozicí dějin města a okolí od prehistorie k současnosti.
Náměstí a měšťanské domy obnovené a postavené po požáru r. 1779, severní strana je nová po zničení v bojích 2. světové války. Radnice má podobu z r. 1842, Mariánský sloup z r. 1694, na místě původní městské studny stojí fontána z r.1696 s císařskou korunovanou orlicí . Na Piastovské ulici klášter milosrdných bratří s kostelem sv. Petra a Pavla z 18. století. První zmínka o kostele Archanděla Michaela je z r. 1321, z dřevěné budovy se nic nedochovalo, nový kostel založen r. 1730, dokončen r. 1752, v r. 1779 zavěšeny dva zvony. V trojlodní stavbě jsou fresky F.A. Schefflera s biblickými alegoriemi z r. 1735. V pravé lodi oltářní obraz Madony s dítětem, který se stal vzorem pro obraz v poutním kostele Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor.
V Prudníku sídlí centrum polské části Euroregionu Praděd.