Prudnik - Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Jihopolské město Prudnik, založené v 13. století je poměrně významným střediskem v jižní části Opolského vojvodství (po našem kraji). Ačkoliv město (něm. Neustadt) vzniklo za časů velké kolonizace, vždy v něm byl značný počet slovanského (hlavně polského obyvatelstva). Přestože v 18. století přešlo Dolní Slezsko do držení Pruska, Poláků příliš neubylo, spíš se vytratily vazby na české země, i když zakladatelem města byl patrně Petr Vok z Rožmberka (ten první). Přece jen ale dnešní název města je dokladem starých vztahů, po válce se ujala právě spíš počeštěná podoba polského jména Prądnik.
Město mělo celkem štěstí, i přes nedaleký průběh fronty nebylo za války tolik poničené, jako nedaleká větší Nysa (tam byly ale pevnosti). K zajímavým památkám města se řadí poměrně nenápadný klášter Milosrdných bratří (Binifratrów). Ti přišli do Prudníku v r. 1763 a založili zde klášterní nemocnici. V roce 1783 se započalo se stavbou jednolodního barokního kostela. Projektantem stavby byl Michal Klemes z Krnova (tehdy Jägerndorf). Zasvěcení sv. Petru a sv. Pavlu dokládá oltářní obraz, sochy obou světců po stranách oltáře od kladského řezbáře Franze Thamma.
Loď kostela s valenou klenbou je vyzdobená mj. ornamentální výzdobou a řadou dalších soch světců. Vyřezávaná je i křížová cesta. Kruchta je vybavena zdobnými varhanami s oslavnými latinskými nápisy. Kostel má trojboký závěr, hranolová věž nad vstupem na jižní straně kostela. Vnější omítky jsou většinou hladké, vstup rámován členěn lesénami.
Založení nemocnice mělo svůj prozaický důvod, v Prudníku sídlil velitel pluku kyrisníků, po jedné z bitev utrpěl značné ztráty. Plukovník Fryderyk Wilhelm Röder zakoupil pozemky pro klášter a osvícený (ale i válkychtivý) Bedřich Veliký povolil Milosrdným bratrům vstup do města.