Ptačí oblast Jaroslavické rybníky
Jaroslavické rybníky se nacházejí v široké ploché nivě řeky Dyje a napájí je Mlýnská strouha, která se od Dyje odděluje v obci Krhovice. Rybníky mají historickou návaznost na zdejší zámek. V době jeho rozkvětu byl zde vybudován Zámecký rybník, později však pozemky byly dlouhou dobu využívány jako orná půda a rybník byl obnoven až v roce 1948. Koncem 50. let 20. století k němu přibyl ještě Horní rybník a dále výtažníky a sádky. Zdejší rybníky mají z ochranářského hlediska význam především jako hnízdiště ptáků a tahová zastávka. Jelikož jde o soustavu vodních nádrží různé velikosti a hloubky, s různým způsobem využití a s různým rozsahem břehových porostů a dalších biotopů, poskytují vhodné životní prostředí pro ptačí druhy s různými nároky na prostředí. Zdejší území o rozloze 357 ha bylo vyhlášeno v rámci sítě Natura 2000 za ptačí oblast. Největší zdejší vodní plocha Zámeckého (Dolního) rybníka má rozlohu 206 ha s průměrnou hloubku 1 m. Druhou velkou vodní plochou je navazující Horní rybník o rozloze 59 ha s podlouhlými ostrůvky. Východní část areálu tvoří oblast sádek s šesti výtažníky o výměře 0,9-6,5 ha. Dva nejmenší při vstupu do areálu jsou využívány ke sportovnímu rybolovu a vzhledem k vysoké návštěvnosti jsou ornitologicky nevýznamné.
Jediným druhem, který je předmětem ochrany je kvakoš noční. Z dalších druhů zde pravidelně hnízdí čáp bílý, moták pochop a ledňáček říční, vzácně pak luňák hnědý. Zdejší členitý prostor výtažníků s hrázkami zarostlými mokřadní vegetací je příhodný pro hnízdění zrzohlávky rudozobé. Každoročně zde zahnízdí alespoň dva páry. K významným zde hnízdícím druhům patří dále husa velká, cvrčilka slavíková, rákosník velký, sýkořice vousatá, moudivláček lužní, chřástal vodní a řada dalších. Nepravidelně bývá zjišťováno možné hnízdění i bukače velkého, čírky modré, lžičáka pestrého, výjimečně i čírky obecné. Na Horním rybníku zahnízdilo několik párů potápky černokrké. V břehových porostech rybníků též hnízdí datel černý, možná i strakapoud prostřední a za potravou sem zalétá čáp černý.
Na podzim se pak na Jaroslavických rybnících shromažďují labutě velké, husy velké, kachny, lysky černé a v době výlovů volavky popelavé, volavky bílé, rackové chechtaví, různé druhy bahňáků. Na jaře nebo v létě pak bývá často některý z výtažníků na nižší hladině nebo vypuštěný a stává se velice atraktivní lokalitou pro brodivé ptáky, bahňáky a rybáky, mezi kterými jsou často velmi vzácné druhy, např. kulík mořský. Na tahu nebo při náhodných záletech byli dále zastiženi i kormorán malý, ibis hnědý a koliha velká. V zimě zde bývají pravidelně pozorovány jednotlivé exempláře orla mořského.
Jaroslavické rybníky slouží z hospodářského hlediska výhradně k chovu kaprů a jiných sladkovodních ryb. Každoročně se zde konají tradiční výlovy. Sportovní rybáři se zde mohou zakoupit povolenku a chytit třeba i 10 kilového kapra.
Kolem rybníků dnes prochází zdejší Naučná stezka, která na několika informačních panelech seznamuje návštěvníky o zdejších přírodovědných zajímavostech.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.82 Střední Podyjí/C3