Roncesvalles
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Roncesvalles. Při vyslovení tohoto jména se jistě mnohému čtenáři vybaví statečný, čestný a oddaný rytíř, jehož neznámý středověký autor zvěčnil již v 11. století v nesmrtelné Písni o Rolandovi. Kdo z Vás epos četl, jistě nedokáže zapomenout na líčení bitvy v pyrenejském průsmyku Roncesvalles, španělsky Orreaga, kde dvacet tisíc Francouzů vzdorovalo mnohonásobné přesile nepřátel. Zřejmě by podlehli, nebýt Rolanda a kouzelného rohu Olifant, na který hrdina v poslední chvíli zatroubil. Sám se tím sice připravil o život, ale Karlu Velikému otevřel cestu do Zaragozy.
Do Roncesvalles se dnes dostanete buď tzv. Francouzskou cestou, tedy přechodem Pyrenejí ze Saint-Jean-Pied-de Port nebo autobusem z Pamplony. Osobně bych Vám doporučila cestu přes Hory, neboť pohled shora je okouzlující. Při poměrně prudkém sestupu se před Vámi otevře místo, které je dodnes pro Francouze jedním z nejposvátnějších. Není se co divit, vždyť právě zde je podle legendy v kapli sv. Ducha pohřben Roland se svými druhy. Nejsou zde sami, postupem staletí k nim přibývali poutníci, kteří zahynuli během své cesty za svatým Jakubem. Traduje se, že právě na základě legendy byla Roncesvalles udělena v roce 1836 výjimka ze zákona o konfiskaci církevního majetku. Hrozilo totiž, že by ho Francouzi mohli koupit a posunout tak hranice. Domy a okolní krajina jsou ostatně majetkem církve dodnes.
Kromě románské funerální kaple sv. Ducha zde můžete navštívit i poutní kostel sv. Jakuba ze 13. století. Malý kostel krátce po svém vzniku přestal stačit stále sílícímu zástupu poutníků, a proto navarrský král Sancho VII. Udatný záhy přistoupil ke stavbě gotického kolegiálního kostela Real Colegiata de Roncesvalles a kláštera se špitálem. V něm jsou dodnes ubytováváni poutníci. V Roncesvalles můžete navštívit i chrámové muzeum, ve kterém je uložena celá řada vzácných a zajímavých exponátů, např. šachy Karla Velikého. Nádherná je rovněž hrobka krále Sancho VII., která se svými 225 cm patří k největším v této části Španělska.
Roncesvalles - Orreaga - ubytovna poutníků
Přímo pod nádhernými vrcholky Pyrenejí leží místo toužebně očekávané většinou poutníků jdoucích z francouzského Městečka Saint Jean Pied de Port. Po překonání horského masivu nezřídka i v létě plného sněhu se po 27 km před Vámi otevře průsmyk známý z legend.
Pro poutníky byl tento historický hostinec, připomínající kostel, otevřen již v roce 1612. V horním patře je místo pro spaní, v původní kryptě, nalézající se ve spodní části budovy, je umývárna včetně praček, dále pak jídelna a počítače.
Přespat zde můžete za 5 euro v ubytovně poutníků, kteří se rozhodli, podobně jako známý brazilský spisovatel Paolo Coelho, pro Camino Francés. Ubytovna pojme najednou na 150 lidí.