Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 15 B1
První zmínka o objektu 1384
Jiný název objektu Rohnau
Na území původně patřícím klášteru v Doksanech vyrostl později hrad. Datum založení či prvního majitele neznáme a tak je hrad spolehlivě doložen až roku 1384, kdy je v majetku pánů z Ronova. Později se hrad dostává rodu Berků z Dubé, který jej drží až do roku 1437. V tu dobu se majitelem stává Vilém z Illburka, který nechává hrad na tehdejší dobu “zmodernizovat”. Po jeho smrti se hrad dědictvím dostává Vartenberkům, kteří jej později prodávají Hrzánům z Harasova. Z hradu, který přestal být obýván již po Illburkově smrti se zvolna stávaly rozvaliny, které byly využity lidmi v období 30-ti leté války. Protože si švédští vojevůdci mysleli, že zde jsou uloženy cennosti ukrytých obyvatel, rozhodli se hrad ztéci a roku 1643 jej také vypálili. Pozdějším majitelem byla k hradu vytvořena křížová cesta, která se však do dnešních dob nedochovala. Dnes se zde nachází pouze zachované zdivo hradeb a části hradního paláce. Z vrcholu je možno učinit výhledy do okolí. Zřícenina hradu Ronov se nachází na červené TZN, se značenou odbočkou, z Blíževedel do Stvolínek. Lokalitou též prochází zelená TZN z Kravař.
přírodní lokalita Ronov
vyhlídkové místo
Přírodní památka vyhlášena roku 1995. Důvodem ochrany jsou vzácné druhy teplomilných rostlin a živočichů na suťových polích a lese na kopci jehož vrchol leží ve výši 553 m.n.m. Vrchol je nejzápadnějším výběžkem Ralské pahorkatiny.
Zříceniny hradu Ronov stojí na vrcholu homolovitého kopce (553 m) nad obcí Blíževedly na Českolipsku v Libereckém kraji. Pozůstatky staršího vnitřního hradu definitivně zanikly v polovině 19. století. Dodnes dochované hradní ruiny pocházejí z období, kdy Ronov upravoval Vilém z Illburku, je zde možné vidět vnější opevnění s baštami a Trosky věží a budovy na jižním okraji. Zříceniny jsou volně přístupné, ale přístup k nim po značené turistické cestě není příliš snadný.