Vísecká rychta v Kravařích
Vísecká Rychta se nachází v obci Kravaře v Čechách na hranici Českého středohoří a Máchova kraje. Jedná se o muzeum, v kterém je dobře ukázáno, jak se v dřívějších dobách žilo, zejména ve stavení, v kterém bydlel rychtář. Jsou tu vystaveny různé druhy nábytku a nádobí. Dozvíte se tu z informačních tabulí, jaké se používaly architektonické prvky na různých staveních zejména na severu Čech.
Venku na dvoře se nacházejí vystavené zemědělské stroje, které se používaly na obdělávání zemědělské půdy a Luk.
Otevírací doba: Listopad- Březen ZAVŘENO, Duben So- Ne 9:00-12:00, 13:00-17:00, Květen- Září Út- Ne 9:00- 12:00, 13:00- 17:00, Říjen So- Ne 9:00- 12:00, 13:00-17:00. Vstupné: plné 40 Kč, zvýhodněné, studenti a senioři 20Kč, rodinné 90Kč (2 dospělí+ dvě děti ).
Kravaře leží v Severních Čechách, jihozápadním směrem od města Česká Lípa. Městečko se rozkládá na rozhraní Českého středohoří a chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Městečkem protéká Bobří potok. Východně od kravař je vybudováno několik větších či menších rybníků. Řada z těchto rybníků je určena k rekreačním účelům, jako přírodní koupaliště a je tu postaveno několik chatových osad. Městečkem prochází pouze značené turistická trasa, po které se můžeme vydat i na kole. Vydáme-li se severním směrem z Kravař, půjdeme proti toku Bobřího potoka a cesta nás povede Bobří soutěskou na jejímž konci je na Bobřím potoce vodopád. Jihovýchodním směrem z města dojdeme na vrchol kopce Ronov, na jehož vrcholku je stejnojmenná zřícenina hradu. Odtud můžeme pokračovat k další zřícenině hradu Hřídelík, kterou najdeme nedaleko obce Blíževedly.
Historie
Na obchodní cestě vedoucí z Litoměřic do Nejsevernějších Čech vznikl panský dvůr v letech 1175 až 1178. V roce 1226 tu byla postavena osada Vitoslavice a v polovině 13. století započala stavba městečka a kolem roku 1261 povýšil král Přemysl Otakar II. Kravaře na město. Koncem 15. století byly Kravaře zpět městečkem a městská práva získaly opět až v roce 1866. Městečko nebylo nikdy opevněno, jako obranné hradby sloužily kamenné zadní části stodol a hospodářských budov. V roce 1646 bylo požárem zničeno celé město včetně kostela. Druhý velký požár postihl město v roce 1860. V 16. století se v okolí města začal pěstovat chmel.V 17. století se obyvatelé města živili pěstováním zeleniny, chovem ryb a formanstvím. V roce 1898 byla do města zavedena železniční trať na trase vedoucí z Lovosic do České Lípy. Historické centrum města je tvořeno trojúhelníkovým náměstím s barokním kostelem Narození panny Marie, který byl postavený kolem roku 1660. Tento kostel prodělal v letech 1744 až 1749 rozsáhlou přestavbu. Nedaleká barokní fara byla postavena v roce 1788. Ve středu náměstí stojí Mariánský Sloup zhotovený v roce 1708. Domy na náměstí jsou patrové a byly postaveny převážně v pozdně romantickém slohu po požáru v roce 1860. Starší budovou je radnice postavená v roce 1828 a je zdobená členěnou fasádou. Okrajová část města Víska byla v roce 1995 prohlášena vesnickou památkovou zónou. Ve Vísce je pěkná roubená rychta postavená v roce 1797.
Kravaře leží na hranici CHKO České středohoří, asi 6 km severovýchodně od Úštěka a 12 km jihozápadně od České Lípy. První písemná zmínka je z roku 1175.
Obcí prochází zelená turistická značka.
K vidění kostel Narození Panny Marie z roku 1600 (později přestavovaný), kaple Panny Marie Pomocné, mariánský sloup, barokní mosty přes Bobří potok, na náměstí řada empírových domů včetně radnice v místní části Víska muzeum Vísecká rychta s expozicí lidového bydlení.
V největší roubence u nás v Kravařích u České Lípy je expozice lidového bydlení, umění a architektury. Otevírací dobo je ve všední dny odpoledne, v sobotu i dopoledne a to vše v turistickou sezonu. Přes zimu je zavřeno. Roubenka je vidět od silnice při cestě z Doks do Litoměřic.