Loading...
Video vzniklo díky projektu Jesenickénávraty.cz. Biskupská kupa (890 m) je zdaleka viditelná hraniční hora, která se tyčí nad městečkem Zlaté hory. Biskupská kupa se jí říká proto, že měla ukazovat kde bylo rozhraní biskupství Olomouckého a Krakovského. Na rozhlednu jsme se vydali během dovolené v Jeseníkách. Auto jsme nechali na parkovišti na Petrových boudách ( 706 m ), které se nachází u silnice Zlaté Hory - Petrovice a vydali se k 1,5 km vzdálené rozhledně po zelené značce. Po půl kilometru jsme přišli k místu zvaném Na bažině a dál už jsme zdolávali poměrně prudké stoupání. Cestou jsme se pohybovali přímo na hranicích s Polskem. Když jsme minuli smírčí kříž, bylo to nejhorší stoupání za námi a zanedlouho jsme vystoupali na rozhlednu. Viděli jsme Zlaté Hory, Otmuchovské jezera a rovinu v Polsku či Králický Sněžník. Poté jsme sestoupili dolů a dostali spoustu razítek do památníku.
Historie vyhlídkových staveb zde je značně pestrá. Už kolem roku 1875 nanosil Na Biskupskou kupu místní hodinář Antonín Wolf kameny, z nichž vytvořil vyvýšený bod. O pár let později místní sekce Moravskoslezského sudetského horského spolku rozhodla zde postavit dřevěnou rozhlednu. Světlo světa spatřila v roce 1890 a vžilo se pro ní jméno pyramida. Měla totiž podobou třináctimetrového komolého jehlanu. Kousek od rozhledny byla pro turisty postavena dřevěná chat, nesoucí jméno Rudolfova. Rozhledna vydržela jen do roku 1896, kdy ji strhnula vichřice.
Tato událost odstartovala okamžité snahy o postavení nové vyhlídky. Stavitelem se stal zednický mistr Werner z Janovic, dostala jméno po císaři Františku Josefovi I. a první turisté se mohli po kraji rozhlédnout 26. srpna 1898. Je to mohutná, 19 metrů vysoká oválná věž, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 17 metrů. V průběhu válečných konfliktů sloužila vojákům, nejčastěji jako pozorovatelna. Po válce zájem o ní upadal a neudržovala se. Časem byla díky blízkosti k hranicím uzavřena a na její Ochoz byl umístěn televizní vysílač. Rudolfova chata zanikla úplně.
Rozhledna se dočkala znovuotevření až v roce 1996 a o dva roky později, sto let od uvedení do provozu, i generální rekonstrukce. V současnosti se o věž stará Klub přátel Zlatých Hor a pověřenou osobou je pan Petřík. Je otevřena celoročně o víkendech, v letní sezóně každý den. Výhled sice komplikují vzrostlé stromy, ale lze z ní vidět celý masív Jeseníků.
Na rozhledně jsme získali spoustu razítek. Nedaleko se nachází zřícenina hradu Leuchtenštejn - musíte jít po modré trase