Loading...
Horní les se svými 774 m nad mořem je dominantou zdejší krajiny. Proto si Eurotel Praha vybral toto místo pro svůj telekomunikační vysílač vyššího řádu. Jelikož objekt měl stát na katastru obce Rovečné, obec souhlasila se stavbou pouze za podmínky, že součástí vysílače bude i rozhledna. Práce započaly v roce 2001 a slavnostní uvedení do provozu proběhlo 19. dubna 2002.
Vysílač se nachází 70 m od vrcholu (z důvodu ochranného pásma geodetického bodu) a dosahuje celkové výšky 59 m. Zdoláme-li po kruhovém schodišti 201 schodů na vyhlídkový ochoz, ocitneme se nejen 38 m nad zemí, ale především 803 m nad mořem. Otevře se nám jedinečný kruhový rozhled do okolí rázovité krajiny.
V nejbližším okolí je možné spatřit Rovečné, Malé a Velké Tresné, část města Olešnice, zříceninu hradu Zubštejna, klikatící se hladinu Vírské přehrady, kostelík ve Vítochově, obce Písečné, Polom, Sulkovec a město Bystré. Mezi vzdálenější místa viditelné z ochozu patří město Svitavy, jehla televizního vysílače Kojál, rozhledna Podlesí v Moravském krasu, hluboké údolí Svratky, u Nového Města na Moravě Horusův a Buchtův kopec a masiv Devíti skal. Za ideálních podmínek je možné spatřit nejenom stoupající páru nad Jadernou elektrárnou Dukovany, ale i Jeseníky s dominantou Pradědu a masív Králického Sněžníku. Byli i tací, kteří měli možnost vidět i hřeben Krkonoš se Sněžkou. Z vrcholvé knihy je informace, že za velmi dobré viditelnosti jsou vidět i Alpy, konkrétně více jak 200 km vzdálený masiv Schneebergu (2076 m).
K rozhledně se dostanete nejpohodlněji z obce Rovečné, odkud sem vede červeně značená cesta. Ale i tak je to více jak 3 km s převýšením 210 m. Průběh trasy je vyznačen zde. Zdatnější parti se pak mohou vydat též po modré značce z Víru, ale musejí počítat s tím, že půjde o tvrdý výstup s téměř pětisetmetrovým převýšením.
Rozhledna je volně přístupná, otevřená je však pouze od 15. dubna do 15 října.
K rozhledně byla vydána turistická známka č. 1291
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.48 Žďárské vrchy/B6, GOL 1:25 000 Olešnicko