Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Strážný vrch (610 m n. m.) je součástí Hřebečského hřbetu na pomezí Čech a Moravy. Vrch se stal více vyhledávaným po roce 2010, kdy na něm byla v rámci projektu Hřebečské důlní stezky postavena rozhledna. Slavnostní otevření a zpřístupnění rozhledny veřejnosti se konalo 4. července 2010.
Dřevěná konstrukce rozhledny, kombinovaná s ocelovým schodištěm, má pozoruhodnou podobu vyztužení hornických štol. Nezapře tak historii důlní činnosti v oblasti. Rozhledna dosahuje výšky 17 metrů, když vyhlídková plošina je ve 14 metrech. K výstupu na plošinu postačí zvládnout 63 schodů rozdělených do čtyř ramen.
Výhledy z rozhledny jsou pouze od severu po jihovýchod. Na severu je možné v dáli vidět město Lanškroun a část Orlických hor. Od nich se táhne v celém zorném úhlu Zábřežská vrchovina. V severovýchodním směru lze za dobré viditelnosti rozpoznat obrysy padesát kilometrů vzdáleného Králického Sněžníku. Pod rozhlednou v témže směru leží Nová Ves. V jihovýchodním směru potom sedm kilometrů vzdálená Moravská Třebová.
Rozhledna se nachází mimo klasické značení KČT. Přivede vás k ní místní značení Hřebečských důlních stezek. Na křižovatkách cest jsou umístěné rozcestníky. Na ukázku přikládám jeden ve fotogalerii. Modré značení je určené pro pěší, žluté pro cyklisty.
Na Strážný vrch se po tomto značení dostanete nejblíže z Nové Vsi, dále z Mladějova nebo z Hřebče. Doporučuji si na stránkách www.mapy.cz vytisknout mapku okolí rozhledny v měřítku, ve kterém rozpoznáte lesní cesty. Nebo na www.hrebecskedulnistezky.cz/sekce-hrebecske_dulni_stezky/mapa/ se seznamte s barevným značením stezek (Strážný vrch je v prostředním horním okénku).
A na závěr ještě uvedu, že rozhledna na Strážném vrchu je přístupná celoročně bez časového omezení. Vstupné na ni se neplatí.