Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
V obci Soběšice, kousek od Brna, stojí na kopci Ostrá horka rozhledna. Byla slavnostně otevřena 1.6.2008, přičemž záměr postavit zde rozhlednu vznikl o čtyři roky dříve.
Rozhledna stojí na jižním okraji Soběšic v místech, kde se vzájemně přibližují silnice vedoucí do Soběšic z brněnských městských částí Královo Pole a Lesná. Kopec s nadmořskou výškou 405 m byl vybrán v roce 1759 jako nejsevernější místo trigonometrické sítě zakládané v oblasti vídeňského poledníku. Základním bodem sítě byla kopule kaple sv. Kříže, zbořená v roce 1784, kterou připomíná malý kamenný Památník. Pod jeho kamenem je osazen stabilizační kámen vůbec prvního trigonometrického bodu na území dnešní České republiky.
Konstrukce rozhledny je ocelová, dolní plošinu tvoří železobetonová základová deska, střední plošina je ve výšce 8 m, horní plošina ve výšce 16 m. celková výška rozhledny je 19,10 m.
Ze Soběšic vede k rozhledně žlutá značka, pojedete-li autem od Brna, ještě před obcí a horizontem zabočte doleva mezi zahrádky. Dál již jděte pěšky - k rozhledně je to malý kousek.
Jedná se o zalesněnou zdaleka viditelnou kupovitou ostrovní horu (404 m), tvořenou granodioritem brněnského masivu, která se vypíná jako krajinná dominanta na jižním okraji Soběšic. Na vrcholu stávala od roku 1718 poutní kaple sv. Kříže, zrušená roku 1786 v souvislosti s josefínskými reformami. Špička kaple byla zaměřena tehdejším ředitelem vídeňské hvězdárny J. Liesganigem roku 1759 jako první trigonometrický bod na území dnešní České republiky. Tuto událost připomíná malý kamenný Památník na místě zbořené kaple.
Kousek od Památníku stojí rozhledna Ostrá horka. Ocelová konstrukce se stříškou je vysoká 19 m. Má dvě vyhlídkové plošiny (v osmi a šestnácti metrech) a byla po čtyřletých přípravách slavnostně zpřístupněna 1. června 2008. Z horní plošiny máte jako na dlani téměř polovinu města Brna a široké okolí Soběšic. Rozhledná je volně přístupná po celý rok.
Přes vrchol Stromu prochází žlutá značka směřující sem z Řečkovic přes okraj Soběšic a pokračující do Obřan.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-Svratecko/E3, 1:50 000 Moravský kras/E1, GOL 1:25 000 Moravský kras, 1:20 000 Adamov a okolí
Rozcestí se nachází na výrazné vyvýšenině Strom nad brněnskou čtvrtí Soběšice, na které dnes stojí kovová rozhledna zvaná Ostrá horka. Kolem prochází žlutě značená turistická cesta. Jedním směrem jde k jezdeckému areálu Panská lícha a kolem Obřanského hradiska klesne k řece Svitavě do městské části Obřany k MHD na končnou linky tramvaje. Druhým směrem prochází jižní části Soběšic, klesne do údolí Ponávky k Zamilovanému hájku a končí v městské části Řečkovice na ulici Žitné u MHD.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-Svratecko/E3, GOL 1:25 000 Moravský kras