Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Dá se říct, že rozhledna je přímo v centru města. Proto je nejlepší zaparkovat na parkovišti na náměstí u kostela sv. Jana Nepomuckého. Bohužel nikde jsme nenašli k ní žádný ukazatel. Asi se předpokládá, že všichni ví, že rozhledna je součástí Podbrdského muzea, které je nedaleko Radnice v dolní části náměstí.
Dříve zde byl areál továrního komplexu Agrostroj, který město odkoupilo a ve zrekonstruovaných prostorách otevřelo Podbrdské muzeum. Bývalou trafostanici přestavělo na rozhlednu. Vše bylo otevřeno 1. července 2010. Rozhledna měří 12 metrů, na vyhlídkovou plošinu vystoupáte po 45 schodech. Z důvodu jejího umístění je přístupná pouze v návštěvních hodinách muzea. Údajně mají klíče být k dispozici v pokladně muzea. Když jsme tam přišli my, byl průchod přes muzeum k rozhledně otevřen, stejně jako rozhledna.
Rozhledna je na břehu rybníku Kuchyňka, proto je hezký pohled tím směrem, na druhou stranu je pak vidět Radnici s hodinovou věží a zdejší zámek. U paty rozhledny je dětské hřiště.
V muzeu je galerie, soukromá sbírka historických vozů – převážně Aerovek, sbírka starých zemědělských strojů a nářadí. V patře je ukázka toho, jak vypadala podbrdská domácnost, jaká řemesla se zde provozovala. Nejvyšší patro je věnováno Jakubu Janu Rybovi, který zde působil jako učitel i hudební skladatel. Jeho Česká mše vánoční se prvně hrála na veřejnosti právě zde r. 1796 v kostele Povýšení sv. Kříže. V muzeu najdete i sbírku erbů a unikátní model chrámu sv. Víta, který je vyrobený ze žitné slámy.
Muzeum jsme nenavštívili, milujeme rozhledny - takže to byl důvod naší zastávky cestou na dovolenou. Ale myslím, že se sem přece jen někdy vypravíme. Expozice vypadají zajímavě.