Praha (863 m), Brdy
Turistické cíle • Příroda • Hora
Hora Praha je se svými necelými 863m druhým nejvyšším vrchem v Brdech. Leží necelé 2 km severozápadně od obce Nepomuk u Rožmitálu p.T., ke které se sklání poměrně příkrými srázy. I severní a severovýchodní svahy prudce klesají do Třítrubeckého údolí. Na východ ovšem pokračuje hřeben jen mírným klesáním k Malému Toku (844 m) a Plešci (786 m). Také na severozápad klesá hřeben jen zvolna do sedla Roviny (778 m), kde dříve stávala hájenka. (Nyní tu najdeme jen její základy, stodolu a zajímavě řešené roubené seníky).
Vrch sám přes svoji výšku nepůsobí příliš výrazně – a i proto se mu asi dostalo pojmenování až zřejmě v době národního obrození.
V současnosti ale nelze Prahu přehlédnout. Důvodem je 60 m vysoká stavba věže meteoradaru. Z jeho Ochozu ve výšce 916m je kruhový rozhled na Šumavu, Krušné hory i Krkonoše (a za mimořádné viditelnosti až na Alpy).
Ostatně, že je tato lokalita vhodná k umístění radiolokátoru, poznali za II. světové války už nacisté, kteří zde vybudovali naváděcí radary pro své letectvo. Po válce pak zde radarovou stanici provozovala i armáda a od roku 2000, kdy byla železobetonová věž nového radaru vybudována, jej převzal ČHMÚ, který jej provozuje spolu s druhým podobným radarem Na Vrchu Skalky (736 m) u Protivanova na Drahanské vrchovině.
Ve svazích Prahy najdeme několik památníčků, připomínajících partyzánský odboj proti nacistické okupaci, který si tu vyžádal řadu lidských životů.
Každoročně v lednu sem pořádá společnost Klub přátel Mrázka tzv. „Výstup na Pražák“, kterého se účastní široká veřejnost a který je pořádán jako charitativní akce.
Hora se nachází ve vojenském újezdu Brdy a oficiálně sem není vstup veřejnosti povolen.