Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Rusín leží jižním směrem od města Osoblaha. Obec se rozkládá v jihovýchodní části osoblažského výběžku. Jižním a východním směrem nedaleko obce prochází hranice s Polskem. Součástí obce Rusín jsou dvě nedaleké osady a to Hrozová a Matějovice. Západním směrem od Rusína leží obec Slezské Rudoltice a severním směrem obec Bohušov. Od severního okraje obce se zvedá Rusínský kopec ( 314 m.n.m.). Ve východní části obce je vybudován malý rybník. Nedaleko západního okraje obce protéká říčka Hrozová a podél jejího toku se rozprostírají lesy a hájky. Osadou Matějovice protéká Matějovický potok, který ústí do říčky Hrozová. V prostoru mezi obcemi Matějovice a Rusín a nedaleko toku Hrozové se nachází zajímavý přírodní útvar a to Venušina jeskyně u Matějovi. Jedná se o dutinu v pískovcové skále, která je ovšem veřejnosti nepřístupná. Nedaleko jeskyně najdeme takzvané závrty v pískovci, které nemají krasový původ a jsou označována jako nejzajímavější výtvory přírody na Severní Moravě. Obcí prochází jedna z částí Naučné stezky Osoblažsko, která protíná celou oblast osoblažského výběžku.
První zmínka o Rusínu je z roku 1290 a v tomto období byla obec součástí opavského knížectví. V roce 1331 byl Rusín prodán Hynkovi z Hlubčic. V roce 1360 se majiteli obce stávají Fulštejnové a v roce 1377 byla obec připojena k majetku olomoucké kapituly. Nedaleko vrcholku Rusínského kopce byla vystavěna poutní kaple. Původní kaple byla posavená v roce 1814 a v roce 1945 byla zničena. Na jejím místě byla v letech 1992 až 1993 postavena její kopie.
První zmínka o osadě Hrozová je z roku 1309. V roce 1516 stála na území obce tvrz. Majiteli obce bylo do roku 1566 páni z Fulštejna a poté se vlastníky obce stávají Sedlničtí z Choltic. Sedliničtí nechali na přelomu 16. a 17. století přestavět tvrz na malý renesanční zámeček. V období po bitvě na Bílé hoře se v držení obce vystřídalo několik majitelů a to Trachové z Březí, Lvové z Rožmitálu. Na počátku 18. století získal obec do majetku rod Pinů z Friedenthalu a Corna. V roce 1877 byl zchátralý zámeček zbourán a na jeho místě byla postavena dům pro správce velkostatku. Tento dům byl stavěn v tak zvaném švýcarském stylu. Tento objekt byl v sedmdesátých letech 20. století pro svoji značnou zchátralost zbourán. V obci se nachází kostel archanděla Michaela, který byl postaven ve 13. století. Tento kostel společně s ohradní zdí je chráněnou kulturní památkou. V roce 1850 proběhla rekonstrukce kostelní věže.
První zmínka o osadě Matějovice je z roku 1266 a tomto roce věnoval osadu olomoucký biskup Dětřichovi z Brodu. V roce 1274 byla obce v držení Achilla von Hemenhausena. Po té získali osadu do majetku Fulštejnové, dále Tharoullové a v roce 1740 rod von Bartensteinů. Na začátku 20. století se obec stává majetkem rodu Kleinů. V roce 1878 byl v osadě postaven kostelík svatého Antonína.
Název obce: Rusín
Počet obyvatel: 141
Rozloha: 14,274 km2
Adresa: Obecní úřad Rusín , 793 99 Rusín 53
Statutární orgán - Starosta: Eduard Ivanický
Telefon: 554 656 028
Fax: 554 656 028
E-mail: ourusin@razdva.cz
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Krnov
Obec s pověřeným obecním úřadem: Osoblaha