Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městská část
Rusovce jsou městskou částí Bratislavy a leží na pravém břehu Dunaje, jižně od centra.
Rusovce jsou známé četným výskytem historických památek. patří k nim římskokatolický kostel sv. Máří Magdaleny z roku 1662, kostel sv. Víta ze 17. století a evangelický kostel ze začátku 19. století. Nejvýznamnější historickou památkou Rusovců je zdejší zámek s anglickým parkem. V 2. polovině 19. století byl přestavěn v tzv. windsorském slohu. V současnosti je bohužel pro veřejnost nepřístupný. Dále je zde sloup Nejsvětější Trojice z roku 1748, morový sloup před kostelem sv. Máří Magdalény z roku 1719, mauzoleum Laury Henckelové (manželky předposledního majitele rusovského panství Huga Henckela von Donnersmarck), postavené v roce 1884 v neogotickém slohu, sloup Piety z roku 1742 a několik křížů.
Z pozdější doby totalitní si můžete na západ od Rusovců prohlédnout raketové hangary protivzdušné obrany socialistického státu, které jsem tam jako voják Československé lidové armády pomáhal budovat.
Na území Rusovců se v druhém až čtvrtém století nacházela římská Gerulata, na což dnes upozorňuje místní muzejní expozice. Původně samostatná obec Rusovce je poprvé zmiňována roku 1266, kdy měla převážně zemědělský charakter. Ve středověku se sem přistěhovalo mnoho Chorvatů, kteří si Rusovce přejmenovali na Rosvar. Roku 1918 se Rusovce nestaly součástí Československa, ale zůstaly součástí Maďarska. Teprve v roce 1947 byly připojeny k Československu a roku 1972 k městu Bratislava.