Loading...
V Rychnově na Moravě (ač tedy Pardubický kraj, okres Svitavy, ale i Svitavy jsou historicky moravské) najdeme poměrně zajímavou koncentraci zajímavých sochařských děl.
Jedním z nich je sousoší Panny Marie které uvozuje přístup ke zdejšímu kostel. Vrcholně barokní dílo z roku 1717 je označováno jako morový sloup. Uvádí se že epidemii v roce 1715 podlehlo 93 osob. Začátkem 18. století skutečně dozníval jedna z morových epidemií (ale mohla to být i jiná infekční choroba, např. cholera, tyfus apod.).
Sousoší je připisováno dílně význačného barokního umělce Johanna Sturmera (též Jana Václava, 1675–1729).
Sousoší spočívá na stupňovitém základu, samotný sloup tvoří nižší hranolový stupeň s ustupující hranou, na kterou navazuje vyšší hranol s volutovými ozdobami na bocích. Na čelní straně je ozdobná kartuše s německým nápisem, na zadní straně je obdobná kartuše s reliéfem sv. Gottfrieda s berlou v levé ruce, pravou má položenou na srdci. Boční strany sloupu jsou ozdobeny pásy s velkým motivem akantu.
Tato část sloupu je zakončena širší římsou, která nese užší čtyřhranný sloup zakončený variací na iónskou hlavici s rostlinným dekorem. I celý sloupek je ozdoben akantovými a květinovými motivy.
Na bocích sloupku stojí dvě světice.
Mladá žena s lebkou a růžovým věncem je sv. Rozálie, patronka nemocí a epidemií. Prostovlasá dívka na druhé straně je sv. Kristýna, která se za nemocí obrací modlitbou ke Kristu.
Obě světice mají bohatě rozevlátý šat.
Sousoší je zakončeno bohatě rozevlátou Immaculatou, která stojí na zeměkouli, tradičně drtí hada. Ruce má sepjaté a hlava ozdobená hvězdnou svatozáří hledí vzhůru.
Po bocích Panny Marie je dvojice andílků, jeden s osmibokým předmětem (kartuší), druhý má růžový věnec a zlacenou větvičku.