Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Název této stavby naznačuje, že se jedná o sakrální památku s nedlouhou historií. Pravda je to však pouze částečně. Svatojakubský kostel v severobrabantském městě 's-Hertogenbosch byl sice ve své současné podobě postaven teprve v období let 1905 až 1907, ale stejně je dnes nizozemskou národní kulturní památkou. Podobu tohoto chrámu vytvořili církevní architekti Jan Stuyt a Jos Cuypers a dnes již svému původnímu účelu neslouží. Od roku 2007 zde totiž sídlí Jheronimus Bosch Art Center, tedy veřejnosti přístupné muzeum geniálního malíře pozdního středověku Hieronyma Bosche. Původně se však jednalo o barokní kostel. Dnes si sem jeho návštěvníci chodí prohlédnout – mimo jiné - kopii slavného obrazu Zahrada pozemských rozkoší, za kterou by jinak museli putovat do madridského Museo del Prado. Boschova díla přitom nestřídala ani zmíněnou barokní podobu kostela ani neoklasicistní stavbu Arnolda van Veggel z roku 1804. Kostel je vlastně trojlodní bazilikou s výrazným západním průčelím, kopulí a centrální věží ve stylu italských zvonic. V ní se – ve výšce 40 metrů – nachází uzavřená vyhlídková plošina, odkud se nabízí úchvatný panoramatický pohled na město i zdejší katedrálu.
Informační prameny jsou k tomuto místu relativně skoupé. Původní kostel byl zasvěcen Panně Marii a byl součástí domovní zástavby, která později zmizela. Tento „tajný“ katolický kostel zde vznikl v roce 1669 a následně byl několikrát zvětšen a stavebně upraven. V roce 1804 zde tak byl slavnostně otevřen – v podstatě – zcela nový kostel, který byl o 80 let později opět nahrazen jinou stavbou, tentokrát již kopulovitého typu. Právě kvůli chátrání kupole byl v roce 1905 zbořen a nahrazen stávající centrální stavbou, která je ve své podobě směsí stylů neogotického, neorománského, byzantského a toskánského (věž). Kostel byl vysvěcen 24. června 1907 a jeho věž, která měla původně výšku 71 m, byla v letech 1923 a 1924 snížena na „pouhopouhých“ 52 metrů.
Místo, kde kostel stojí, bylo původně soukromým dvorem, skrytým za „starým“ kostelem. V letech 1927 až 1929 bylo do současné podoby upraveno průčelí a byl dokončen vstupní portál kostela. Současně byly také strženy čtyři budovy, čímž se kostel sv. Jakuba konečně opticky zvýraznil. V roce 1935 se na takto vzniklém náměstí objevila Termoteho socha Dobrého Pastýře. Až do roku 1972 se jednalo o farní kostel vnitřního města a v lednu 2002 se zde konala poslední oficiální bohoslužba. V roce 2005 je navrženo umístit do nevyužívaného kostela Jeroen (Jheronimus) Bosch Art Center. Koncem března roku 2007 jsou plány realizovány a centrum je oficiálně otevřeno. Z uvedeného je tedy zřejmé, že vstup do kostela je dnes zpoplatněn (v červnu roku 2015 se jednalo o 6 euro).
V interiéru kostela dnes – kromě „milionů Boschovin“ - nalezneme např. barokní kazatelnu, vyřezávanou varhanní galerii v barokním stylu, několik soch z 18. století, část mobiliáře, např. dvě zpovědnice, z poloviny 19. století a pneumatické varhany firmy Michael Maarschalkerweerd z roku 1900. Za pozornost jistě stojí také osm dřevěných plastik světců. Pocházejí z roku 1862 a z dílny J. Goossense. Jedná se např. o sv. Františka Xaverského, sv. Františka z Assisi, sv. Antonína Paduánského, Jana Evangelisty nebo sv. Petra a Pavla. Ty ještě doplňují čtyři postavy andělů a terakotové reliéfy čtyř evangelistů. Čtrnáct vyřezávaných zastavení křížové cesty vytvořil v roce 1898 A.M. van der Geld Den Bosch a doplňují je mnohé deskové obrazy z 18. a 19. století. Některé interiérové prvky prý pochází i z 17. století.
Trojlodní bazilika na půdorysu řeckého kříže - s vrcholovou kopulí a vysokou zvonicí - má cihelný interiér a půlkruhově uzavřený chór i boční kaple. Cihlu doplňují kamenné sokly a pískovcové portály a ostění. Tento svatostánek bývá uváděn jako významný příklad inovace v kostelní architektuře. Presbytář je částečně podsklepený a v těchto prostorách se dnes nachází expoziční část nazvána „Dílna Hyeronyma Bosche“.
Jako adresa tohoto „kostelního muzea“ bývá uváděn s-Hertogenbosch, ulice Hinthamerstraat 177 nebo Jeroen Boschplein 2.