Šaľa
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Šaľa je slovenské okresní město, ležící v Nitranském kraji na na obou březích dolního toku Váh, v nadmořské výšce 110 m a rozkládá se v úrodné nížině. Má 24 400 obyvatel a rozlohu 45 km².
Již v dobách pravěku byla oblast dnešní Šaľy osídlená. V halštatské době tu existovalo sídliště, stejně jako v době římské a po příchodu prvních Slovanů. V 2. polovině 16. století zde byl postaven renesanční zámek. Po zavedení železničního spojení mezi Bratislavou a Budapeští, které procházelo právě Šaľou, se město začalo rozvíjet. Město patří mezi nejstarší města na Slovensku a je významné i jako archeologická lokalita, protože se zde našla lebka neandertálského člověka. Po druhé světové válce rozvoj města nejvíc ovlivnila výstavba chemické továrny Duslo Šaľa.
V roce 2006 byla v centru města, mezi obchody vybudovaná pěší zóna..
Své jméno získala Šaľa pravděpodobně od SALIS - sůl. Už od 8. století je Šaľa známá jako sklad soli na trase Hallstatt – Nitra.
Vzhledem k tomu, že obyvatelstvo je z 60 % římskokatolického vyznání, je zde mnoho kostelů a kaplí. Za zmínku stojí kostel sv. Margity Antiochijské z roku 1830, pozdně barokní kostel Svätej Rodiny z 18. století ve Veči a moderní kostel Panny Márie, pomocnice kresťanov postavený v roce 2007. Dále Jaskyňa Lurdskej Panny Márie či kaple Svätej rodiny.
Nedaleko města, v Kráľovej nad Váhom se nachází dětská Farma Humanita, což je malá zoologická zahrada s různými druhy zvířat.
Vodní dílo Kráľová nazývané též jako Kaskády - víceúčelová nádrž na řece Váhu 14 km severně od města. Dílo bylo dokončené v roce 1985 s cílem energetického využití Váhu, protipovodňové ochrany přilehlého území, na těžbu štěrkopísků, jako zásobník zavlažovací vody, na splavnění daného úseku Váhu, na chov ryb a jako prostředí na rekreaci a vodní sporty.