Loading...
Benediktinský klášter sv. Petra v rakouském Salcburku je považován za nejstarší funkční klášter v německy mluvících zemích. Klášter totiž údajně založil – nebo dokonce pouze obnovil - sv. Rupert, a to okolo roku 696. V této době zde byl také zřejmě postaven první klášterní kostel sv. Petra. Nálezené fragmenty zdi pod oltářem v současném chóru jsou ovšem datovány do 5. století, kdy už zde pravděpodobně stával velmi malý románský klášter. Ve středověku pak bylo toto svatopetrské opatství známé svou slavnou školou písma a iluminací, která později úzce spolupracovala s benediktinskou univerzitou v Salcburku, založenou v roce 1622. Před II. světovou válkou odsud sice byli všichni řádoví bratři vyhnáni, ale klášter zrušen nebyl. Benediktini se sem hned po válce a i dnes zde žijí více než dvě desítky mnichů.
Současný klášterní kostel byl postaven v letech 1125 až 1143 a vysvěcení se dočkal ještě o čtyři roky později. Mohutná chrámová věž sice byla dokončena až v roce 1400, ale její jádro je románské a pochází z 9. století. Kostel se stal postupně gotickým a objevily se zde také velké varhany, které v roce 1444 postavil Heinrich Traxdorf. Gotické žebrové klenby se však do současnosti dochovaly pouze ve vstupní předsíni. Kostel byl následně přestavěn ve stylu pozdní renesance, a to v letech 1605 až 1606. V letech 1619 až 1620 dostal klášterní svatostánek nové klenby a roku 1622 byla jeho podoba doplněna o štíhlou kopuli. Nezaměnitelná barokní cibulová věž byla postavena až v roce 1756. Oba hlavní oltáře byly navrženy Martinem Johanem Schmidtem zvaným Kremser-Schmidt.
V chrámovém interiéru, jehož současná podoba pochází z let 1760 až 1766, stojí za pozornost také jistě mariánský oltář s Madonou z roku 1425, nástropní malby a bohatá rokoková štuková výzdoba. Z umělců, kteří zde tvořili, bývají nejčastěji jmenováni Franz Xaver König, Lorenz Harmbler, Johann Högler a Benedikt Zöpf.
Součástí kláštera sv. Petra je také nejstarší knihovna v Rakousku s 800 vzácnými rukopisy a 100.000 knihami. V roce 1768 byla knihovna přebudována ve stylu rokoka. V archivu knihovny najdeme materiály z období 8. až 20. století, a to včetně materiálů hudebních. Od roku 2014 je zde otevřeno také Muzeum sv. Petra, ve kterém se můžeme seznámit s rozsáhlými klášterními sbírkami obrazů, grafiky, fotografií, umění a řemesel, minerálů, nábytku, hudebních nástrojů, mincí a přírody. Nechybí, pochopitelně, ani klášterní klenotnice.
Těch nej zde ovšem najdeme mnohem více, zmínit můžeme např. Stifftskeller, což je prý nejstarší restaurace ve střední Evropě, nebo Petersfriedhof, který je svými skalními „katakombami" považován za vůbec nejstarší dochovanou architekturu Salcburku i za jeden z nejkrásnějších a nejpůsobivějších hřbitovů (nejen) střední Evropy.