Loading...
Šámalova chata je jedním z turisticky nejpopulárnějších a nejoblíbenějších míst Jizerských hor. Možná je to dáno také tím, že se nejedná jen o typickou horskou chatu s restaurací a ubytovacími prostory, ale také o někdejší lovecký zámeček slavného šlechtického rodu Clam-Gallasů nebo součást komplexu budov sklářské hutě (označit bychom ji ovšem mohli také jako samotu). Většina provozních objektů sklárny byla dávno zbourána a zůstala stát jen panská budova, která patřila majiteli sklárny. Roku 1844 sem přišli již zmínění Clam-Gallasové a po nich také členové československé vlády. I proto byl zřejmě interiér v období mezi oběma světovými válkami obložen modřínem a koupelna v apartmánu byla zařízena stejně jako koupelna Jana Masaryka v Černínském paláci.
Sklářská huť na Nové Louce tady přitom – podle některých informačních pramenů - fungovala díky hlubokým jizerským lesům a blízkému Blatnému potoku - již na konci 16. století. Díky tomu zde také vznikla malá osada tvořená několika domy. Sklárnu postavil Johann Josef Kittel a v roce 1769 se Nová Louka dostala do rukou rodiny Riedelů, nejvýznamnějších sklářských podnikatelů v Jizerských horách. Fungovat huť přestala v polovině 19. století, a to zejména díky nástupu modernějších technologií. Sklárna tak byla zbourána a stát zůstal pouze tzv. Panský dům, později přestavěný na lovecký zámeček. Ve 30. letech minulého století se z něj stalo relaxační středisko pro úředníky československé vlády v čele s kancléřem prezidenta T. G. Masaryka Přemyslem Šámalem. Díky tomu se také začalo zámečku říkat Šámalova chata. Po roce 1989 byl celý objekt zrekonstruován.
Dnes je Šámalova chata vyhlášeným horským penzionem a restaurací s výbornou kuchyní a také známým výchozím místem na lyžařské, cyklistické i pěší túry. Nazývána bývá také Lovecký zámeček Nová Louka nebo Šámalova louka (podle nedaleké přírodní rezervace stejného názvu). Jako adresa chaty je uváděn Bedřichov 48, Nová Louka.
Na závěr ještě krátký pelmel doplňujících informací:
Podle některých informačních pramenů však zdejší osada nad rašeliništěm vznikla až v roce 1630 a sklářská huť firmy Riedel roku 1756. Od roku 1929 se zámeček stal majetkem státních lesů a poté již zmíněným vládním rekreačním objektem. Za socialismu zde vládly lesy Severočeské. A je jistě zajímavé, že před nějakými 30 lety chata díky zatékání a špatným oknům hnila a trouchnivěla a dnes je jednou z nejkrásnějších historických památek v Jizerských horách. Také dráty elektrického vedení sem dosáhly teprve v roce 1993 a do té doby vyráběl elektřinu dieselový agregát (elektrický proud z vodní turbíny sem však byl poprvé zaveden již před očekávanou návštěvou prezidenta Edvarda Beneše). Nově přibyla také 25 m hluboká studna. Opravou prošly i obě bývalé hájenky vedle Šámalovy chaty a všechny přilehlé hospodářské budovy. Současná ubytovací kapacita chaty je 45 lůžek. Šámalova chata je také slavnou hvězdou stříbrného plátna; vždyť se zde natáčely např. filmy Prima sezóna nebo Tenkrát v ráji. Dne 29. července roku 1897 zde bylo údajně během jednoho dne naměřeno 345,1 mm srážek, což je dodnes celoevropský rekord. V roce 1958 byl někdejší lovecký zámeček prohlášen naší kulturní památkou.