Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
To, že jsou Jizerské hory krásné, vědí jistě nejen účastníci zdejší slavné „Padesátky“. Navíc nejsou nijak rozlehlé, takže to hlavní může poznat jejich návštěvník v relativně krátkém časovém úseku. Náš tip na výlet, který je určen nejen pěším turistům, ale i jejich kolegům na bicyklech, koloběžkách nebo běžeckých lyžích, je zaměřen na lokalitu nad střediskem Bedřichov. To je v létě východiskem turistů i cyklistů, v zimě si zde pak dávají dostaveníčko běžkaři. Náš výlet bude vlastně takovým dvojtipem, kde si může vybrat každý svou trasu podle vlastních sil a nálady. S jedním prudkým převýšením musí ale počítat úplně všichni.
V následujících řádcích si postupně představíme všechny objekty, které během našeho výletu navštívíme a na závěr si také prozradíme možnosti kombinací jednotlivých tras i – v názvu zmíněných – chatových trojúhelníků.
Tím prvním je Královka, což je nejen chata (dnes už spíše hotel se Sluneční terasou) z roku 1934, ale hlavně jedna z nejznámějších a nejkrásnějších kamenných rozhleden v Jizerských horách. V minulosti se jí říkalo Königova vyhlídka, nachází se na Nekrasu, ve výšce 859 nadmořských metrů a od bedřichovského běžeckého areálu je vzdálena přibližně jeden kilometr. Za příznivého počasí rozhledna nabízí výhledy nejen na Jizerské hory a Ještěd, ale i Krkonoše nebo Český ráj a nahlédneme také k sousedům do Polska a Německa. Rozhledna byla postavena v roce 1907, je vysoká 23,5 m (vyhlídková plošina je ve výšce 20,5 m) a při výstupu na ni musíte zdolat 102 schodů. Za vstup na rozhlednu se platí 40,- Kč (zlevněné vstupné je za 30,- Kč).
Druhý objekt je od Královky vzdálen přibližně na onen příslovečný hod kamenem (v tomto případě je ale potřeba metnout kámen přibližně do vzdálenosti 100 m) a do naší výletní trasy až tak nezapadá. Pro ty, kteří se od Královky moc vzdalovat nechtějí a potrpí si na podniky vyšší kategorie, je to ale jedna z možností. Hotel Premiér (****) se stejnojmennou panoramatickou restaurací nabízí vynikající kuchyni, posezení u krbu i na venkovní terase a také krásné výhledy. Hotel s 16 pokoji (38 lůžek) pochází z roku 1994 a v roce 2012 byl rekonstruován a rozšířen.
Běžný turista se ale z Královky vydá spíše na opačnou stranu, kde po několika stovkách metrů narazí na další „historickou útulnu“. Prezidentská chata byla postavena v letech 1928 až 1929 a měla by tak být nejstarší dochovanou chatou v Jizerských horách, která dodnes slouží svému původnímu účelu. V době svého slavnostního otevření měla chata 11 pokojů (44 lůžek). Chata má poměrně zajímavou historii, která by vydala na malý televizní seriál. Původně se totiž jednalo o Dům Přátel přírody, který na začátku II. světové války zabavili nacisté a chata se následně pro veřejnost uzavřela na neuvěřitelných 52 let. Po válce totiž přešla pod Kancelář prezidenta republiky a stalo se z ní rekreační zařízení pro zaměstnance Hradu. V roce 1989 je chata pronajata soukromníkům a teprve roku 1991 je na Prezidentské obnoven provoz pro turisty. V letech 2011 až 2012 byla chata rekonstruována.
Na poslední zastávku, kterou je Šámalova chata na Nové Louce, už to máme přece jen o kousek dále (po TZ pro pěší je to téměř 5 km, po cyklo něco málo přes 4 km). Nabízí se i dlouhá varianta, kterou jsme zvolili také my, kdy se po kombinaci cyklotras číslo 3020 až 3023, neznačených cest a Stezky kancléře P. Šámala objíždí vodní nádrž Josefův důl.
Samotná chata, nazývaná občas také Lovecký zámeček Nová Louka, stojí na místě, kde již od konce 16. století pracovala sklářská huť. Sklárna zde fungovala až do poloviny 19. století, kdy byly všechny její budovy strženy a stát zůstal pouze tzv. Panský dům, přestavěný po roce 1844 rodem Clam-Gallasů na lovecký zámeček. Ve 30. letech minulého století sloužil jako relaxační centrum úředníkům vlády Československé republiky, a právě po tehdejším (Masarykově) prezidentském kancléři se zámečku začalo říkat Šámalova chata.
Roku 1958 byla chata na Blatném potoce prohlášena kulturní památkou, po roce 1989 byl objekt na samotě zrekonstruován a stal se z něj horský penzion a stylová restaurace s vyhlášenou kuchyní. Velkým plusem je v tomto případě skvělé umístění na východišti lyžařských, cyklistických i pěších tras.
Propojení mezi chatami:
Královka – Premiér: žlutá TZ a neznačená cesta
Královka – Prezidentská: žlutá TZ, zelená TZ, NS Hrabětické louky
Královka – Šámalova chata: žlutá TZ a modrá TZ nebo cyklotrasa č. 3023
Spojení Prezidentské chaty s tou kancléřskou (Šámalovou) je popsáno v textu o něco výše.
Vzhledem k tomu, že jsme tyto trojúhelníky projížděli různými směry, jedli jsme pokaždé jinde. Kromě hotelu Premiér jsme vyzkoušeli všechny ostatní kuchyně a všude nám chutnalo.
Jizerky jsou opravdu krásné, takže se nelze divit tomu, že se nám tady velice líbilo, a to i přes jistou nepřízeň počasí … kterou ovšem lze na horách v první polovině května tak trošku očekávat. Svým způsobem je proto pochopitelné, že se nám občas nejvíce líbilo závěrečné rumové kolečko (někdy se ovšem jednalo spíše o kolotoč) na některé z uvedených chat.
Kromě dopravy, ubytování, jídla, pití a materiálu na případné opravy kol jsme utratili jen za vstupné na rozhlednu Královka.