Sapadere kaňon
Turistické cíle • Příroda • Kaňon
Sapadere, jaké bylo naše překvapení, když místo minibusu pro nás přijely 2 džípy. Avšak ouvej, nebyl dostatek místa, ale bylo nám řečeno, že po třech km si přesedneme. Zajeli jsme k benzínové pumpě, kde jsme čekali asi půl hodiny na další vozidla a vydali se na cestu. Po pár minutách byla zastávka pod hotelem u banánovníkového pole, kde nám průvodce sdělil program. Trochu to zase odporovalo informacím agentury, kde jsme výlet kupovali, ale na to jsme si v Turecku již zvykli, že je zde vše trochu jinak. Po počátečních peripetiích asi 10 džípů pokračuje do nádherné nedotčené přírody v podhůří Taurus ke kaňonu Sapadere s vodopádem a návštěvou stejnojmenné vesničky, vzdálené 44 km od Alanye. Doprovází nás opět fotograf, který celou cestu natáčí a fotí. Byl to opravdový artista, seděl vpředu na kapotě a přeskakoval z auta na auto. První zastávku máme u řeky u odpočívadla s občertvením, kde pozoruji ženu, jak dělá nějaké placky. Další zastávka je návštěva trpasličí jeskyně (viz samostaný popis).
Pak již ujíždíme cestou necestou kolem horských vesniček s nezbytnými mešitami, mezi pohořím s hlubokými údolími. Sapadere bylo dlouho skryto, znalo ho jen pár domorodců, veřejnosti a hlavně turistům zpřístupněno v r. 2008. Kaňon dlouhý 360 m se nachází 3 km od vesnice a je tvořen erozí vody, ledu a větru. Zastavujeme na začátku u restaurace a pokračujeme pěšky po 530 m dlouhém dřevěném chodníku do soutěsky s řekou, kterou tvoří menší nebo větší vodopády. Pozorně sleduji přírodu se všemi odstíny zelené, vzácné rostliny a tyrkysovou vodu tryskající přes kameny, tvořící nádherné kaskády nebo krásně zbarvené skály. Dívám se pozorně kolem sebe a na jednom vrcholu vidím nádherný vodopád, jehož kapky vody jsou unášeny větrem do okolí. Hučící voda a čistý vzduch blahodárně působí na duši.
To se již dostávám na konec soutěsky a spatřuji vodopád Sapadere. Pod ním jsme se mohli koupat, ale nevím, jestli bych to ve 12 stupňů "teplé" vodě zkusila. Zdržela jsem se u něj chvíli na fotografování a vracím se stejnou cestou zpět. Pod jednou skálou spatřuji restauraci a dokonce i malou pláž s lehátky u řeky pro relax. Po chutném obědě, na který jsme však dosti dlouho čekali, nás vezou na prohlídku vesnice Sapadere, zavedli nás pouze do mešity a mlýna,ne do typického tureckého domu, prý uplynul čas na výlet a vracíme se do hotelu. Řidič nám pak na zpáteční cestě zastavuje na focení uprostřed hor nad strmým údolím. Výlet stál 25 euro (my to usmlouvaly na 20, což bylo asi 570 Kč). Exim tento výlet má za 1.140 Kč a pro děti od 7-12 let za 650 Kč. Je to opravdu velký rozdíl a stejně to kupuje u tamních agentur. Byla tam i budka s ceníkem, ale nikoho jsem v ní neviděla - vstup do kaňonu - dospělí 9 TL, děti 6-12 let 4,5 TL, do 6 let zdarma. Kaňon přístupný veřejnosti po celý rok.