Hlavním městem Itálie je Řím. Součástí italské metropole je samostatný stát Vatikán - sídlo papeže (památky Andělský hrad a Bazilika Sv. Petra). Sever země pokrývají Alpy a Dolomity s mnoha ski areály. Táním ledovců zde vznikla turisty oblíbená jezera. Na jihu země je největší středomořský ostrov Sicíle, který pokrývá pohoří Apeniny s nejvyšší sopkou Evropy - Etna (3 323m). Mezi další oblíbené italské ostrovy patří Sardinie nebo Elba.
Při cestování po severu ostrova Sardinie, nedaleko od města Castelsardo (jižním směrem), přijíždíme do vesnice Tergu. Na jejím okraji se nachází zajímavý farní kostel Nostra Signora di Tergu. Prohlížíme si patrně jeden z nejvýznamnějších příkladů románské architektury na ostrově. Působivý kostel a pozůstatky kláštera jsou architektonickým drahokamem, umístěným ve venkovské krajině na konci obce. Jedná se asi o velké poutní místo. Na prostranství před kostelem se dnes konala nějaká slavnost nebo pouť. My jsme však přijeli pozdě.
Realizace stavby je spojována s osobou Maurianuse I z Torres, který vládl patrně v letech 1065 to 1082. Kostel byl vybudován staviteli z Pisy a Lombardie. Vysvěcení se datuje do roku 1117 a v roce 1122 je kostel uváděn ve vlastnictví světově proslulého benediktinského opatství Montecassino. V roce 1444 se stal součástí arcidiecéze z Torres. Kostel byl stavěn s využitím červeného trachytu a jasnějšího vápence, použitého pro účely dekorace. Fasáda, které chybí vrchní díl (rozpadl se během staletí), je dělena na dvě úrovně. Dolní část má dva nárožní čtverhranné pilíře a dva polosloupy podpírající dva oblouky s jemně zdobenou obloukovou římsou z vápence. Centrální portál je také z vápence, zdobený motivem akantového listu. Rostlinné motivy jsou též prezentovány v bíle orámované horní úrovni fasády. Jsou ve slepých lodžiích s pěti arkádami, ve kterých jsou obsaženy neobvyklé geometrické dekorace. Specifický výraz dávají také fasádě dva boční sloupy, jež mají klikatící se tvar. Dominantou centrální arkády je malé rosetové okno.
Boční strany kostela jsou charakterizovány falešnými sloupy s lombardským pásem. Na severní straně je robustní věž čtvercového půdorysu se zvonem. Interiér je na půdorysu latinského kříže s hlavní a příčnou chrámovou lodí. Apsida s obdélníkovým půdorysem byla přestavěna v roce 1164. Do stejné doby se datuje nahrazení válcové klenby hlavní lodě chrámu nynějším dřevěným krovem.
Odjíždíme podél hlavní silnice městečka Tergu, která se jmenuje Viale dei Benedetti. Její část od kostela po první křižovatku lemuje Křížová cesta jedinečného druhu. V tomto případě by se možná mělo říkat křížová silnice. Obdivujeme zde patnáct sousoší z růžového trachytu, které vytvořil Stefano Chessa. Via Crucis neboli Křížová cesta zpodobňuje utrpení Krista na jeho poslední cestě z domu Pilátova až na horu Kalvárii. Zdejší se odlišuje tím, že nevede jako obvykle do kopce a nemá čtrnáct zastavení, nýbrž o jedno víc. Patnácté zastavení pojednává o Ježíšově zmrtvýchvstání. Člověk sice nemusí věřit legendě o spasiteli, ale určitě na něho zdejší místo dojem udělá.
*
Další zajímavá místa, která jsem navštívil při putování po části ostrova Sardinie: