Jeden z nejstarších benediktinských Klášterů v Čechách, který k návštěvníkům promlouvá jako křižovatka západní a východní kultury, slovanské i latinské zbožnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout základy kostela z 11. století, torzo gotického trojlodí, nebo se projít konventem přeměněným na zámek.
Klášter
Klášter proslul jako středisko slovanské liturgie a vzdělanosti. V raném středověku svým významem překročil hranice naší země a stal se kulturním mostem mezi východní a západní Evropou. Největšího rozkvětu dosáhl v období vlády prvního českého krále Vratislava I. a za vlády římského císaře Karla IV.
V klášteře je pro veřejnost zpřístupněn okruh Staroslověnská Sázava:
věnovaný ranně středověkým dějinám zemí Koruny české, historii kláštera a jeho zakladateli sv. Prokopovi – divotvůrci, národnímu patronovi, ochránci proti zlým mocnostem, ale i horníků nebo vinařů. V průběhu prohlídky je možno zhlédnout řadu ranně středověkých rukopisů ve staroslověnském i latinském jazyce, barokní refektář, kapitulní síň a kostel s kryptou, kde je uložena část ostatků sv. Prokopa.
Pozoruhodnosti, nejcenější historické prostory, unikátní díla
- Gotická kapitulní síň vybudovaná kolem roku 1340, jeden z nejkrásnějších gotických interiérů v Čechách s unikátním středním sloupem vyzdobeným bazilišky, hady a jinými potvorami. Nástěnné malby dvorních umělců císaře Karla IV. vzdávají hold Panně Marii, Matce Vtěleného Slova. Ikonograficky nejvzácnější jsou podoby Panny Marie v naději (těhotné) a Madony Sázavské (kárající).
- Zázračný obraz sv. Prokopa na oltáři sv. Prokopa v kostele, prohlášený v roce 1711 arcibiskupskou konzistoří za milostný a hodný zvláštní úcty. Jen k roku 1764 bylo zaznamenáno 86 písemných osvědčení o zázračných jevech na obraze jako jsou oživlé oči sv. Prokopa a změny jeho pohledu z milostivě příjemného až do hněvivě přísného.
- Posvátný ostatek z těla sv. Prokopa umístěný v kryptě kostela, kde byl Sv. Prokop do roku 1588 pochován, dokládá starobylost Sázavského kláštera jako poutního místa. Při výjimečných církevních svátcích bývají v kostele při mši sv. vystaveny k uctění další svatoprokopské relikvie – dřevěný koflík a lžička sv. Prokopa.
- Barokní refektář z doby přestavby kláštera v 18. století, jejímž autorem byl pravděpodobně Kilián Ignác Dietzenhofer. V zrcadle plackové klenby se nachází freska J. K. Kováře zobrazující legendární zázračnou proměnu vody ve víno při setkání Prokopa s knížetem Oldřichem.
Poslední aktualizace: 15.6.2011
Nadmořská výška:
310 metrů nad mořem
Sázava - zámek, bývalý klášter na mapě
Kvalita příspěvku:
13
turistů zde bylo a hodnotilo
3,92
Diskuse a komentáře k Sázava - zámek, bývalý klášter
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!