Schullerův kámen: Připomínka dávné tragédie
Turistické cíle • Drobné památky
Stručný popis místa: Kámen připomínající zastřeleného nešťastníka stojí na křižovatce lesních cest v lesích nedaleko lesního hotelu Peršlák. Naproti němu se nachází kamenný sloupek s vyobrazením svatého Pavla. Schullerův kámen je také pojmenování kopce, na jehož úbočí zmíněná křižovatka lesních cest leží. Vrchol dosahuje nadmořské výšky 493 metrů nad mořem.
Kámen s obrazem svatého Pavla je prý původní Schullerův kámen Kousek od této křižovatky se nachází ještě jedna kamenná stéla, nic bližšího se o ní ale neví. Repliku Schullerova kamene nechal v roce 2015 vztyčit Spolek přátel historie jindřichohradeckých lesů a rybníků a Lesy České republiky. Letopočet uvedený na kameni je ovšem chybný.
Historie: Kámen má připomínat Pavla Schullera z Dobré Vody, který byl v těchto místech zastřelen. Nebyl to lesník, ani myslivec, který by v lese přišel o život při přestřelce s pytlákem. Byl to sedlák, který byl v lese zastřelen pruským vojákem. Aspoň podle staré pověsti se říká, že sedlák se ocitl v Nové Bystřici zrovna ve chvíli, kdy se ve městě utábořila pruská vojska, která se zrovna vracela zpátky do své domoviny. Když se zastavil v krčmě, Prusové byli potěšeni tím, že potkali německy mluvícího krajana a přizvali ho aby si s nimi zahrál karty. Pavlovi Schullerovi se ale ten den dařilo až příliš dobře, zato vojákům vůbec ne. Jeden voják dokonce prohrál v kartách peníze, za které měl nakoupit zásoby jídla pro mužstvo.
Pavel Schuller se prý z hostince vydal jen bez klobouku a hole, aby nevzbudil podezření vojáků, a spěchal domů. Když se podíváte na mapu, uvidíte, že z Nové Bystřice do Dobré Vody, je to přes les, kde leží Schullerův kámen velká zacházka, sedlák ale tuto cestu volil záměrně, aby unikl vojákům. Nakonec byl ale přeci jen dostižen, zastřelen a oloupen. Plná verze této pověsti, je k dispozici na níže uvedeném internetovém odkazu, který se podrobně zabývá touto oblastí, proto jí zde uvádím opravdu jen velmi stručně.
Pavel Schuller byl asi opravdu zastřelen v lese vojáky, jenže podle matrik k události nedošlo v roce 1769, ale v roce 1676. A Prusové se v této oblasti objevili až vlastně během Války o rakouské dědictví – v roce 1744 dobyli České Budějovice. Jak to v podobných případech bývá, neví se vlastně, jak k tragédii v lese došlo a pověst bude pravděpodobně spojovat více událostí dohromady.
Zmíněné záznamy o události najdeme v matričních knihách farnosti Nová Bystřice. A existují hned dva. Liší se datem, kdy k zastřelení mělo dojít, rok ale zůstává v obou případech stejný. Podle prvního byl Pavel Schuller zastřelen 27. 4. 1676 a o dva dny později tedy 29. 4. 1676 pohřben v Číměři. Podle druhé matriční knihy byl Pavel Schuller zabit až 29. 4. 1676.
Každopádně pohřben je opravdu na hřbitově v Číměři. V matričních knihách se uvádí, že Pavel Schuller byl zabit v lese za Novými Mlýny. Tuto vesnici byste zde dnes hledali marně, její existence skončila po druhé světové válce (více informací o jejím osudu najdete třeba na informační tabuli na hrázi dnešního Novomlýnského rybníka) kousek od zmíněného hotelu Peršlák.
Přístup: I dnes platí, že Schullerův kámen leží v odlehlé oblasti. Můžete se sem vydat po neznačených lesních cestách od lesního hotelu Peršlák, po modré turistické značce se ze Staňkova dostanete na rozcestí Pod Smírčím vrchem (na stejné rozcestí vás přivede i žlutá turistická značka vedoucí z Libořez), dál už ale musíte též po neznačených lesních cestách.
Literatura
1. ://www.perslak-novyvojirov.cz/node/48