Nová Bystřice – kostel sv. Petra a Pavla
Novobystřický svatostánek je – i když na to možná na první pohled nevypadá – sakrální stavbou, která i dnes nabízí nejednu pozoruhodnou připomínku svého středověkého původu. Možná i proto je tento kostel, který je také hlavní dominantou městské památkové zóny v jihočeské Nové Bystřici, mezi naše kulturní památky zařazen již od května roku 1958.
Kostel sv. Petra a Pavla je sice středověkého původu, ale jeho současná podoba již převážně odpovídá barokní úpravě z přelomu 17. a 18. století. Původně se jednalo o gotický kostel, který vznikl v I. polovině 14. století. V 70. letech 14. století pak byla přistavěna severní kaple. Přesto, že poté kostel čekaly hlavně mnohé přírodní katastrofy a jiné „újmy na zdraví“, zůstala zde dodnes dochována řada hodnotných stavebních středověkých konstrukcí. Ceněné jsou zejména obvodové zdivo, sklenutí presbytáře a severní kaple, portály podvěží a sakristie nebo nástěnné malby v presbytáři.
V polovině 17. stletí kostel vyhořel. Jeho loď byla obnovovena v roce 1653, věž pak o dva roky později. Roku 1678 byla vystavěna nová sakristie … a tato situace se opakovala ke konci 18. století. A tak se stavělo znovu. Věž roku 1774, loď v letech 1796 až 1797. I tak je dodnes vysoce hodnocena rovněž barokní etapa vývoje kostela, např. sklenutí lodi nebo úprava věže.