Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Semanínský smírčí kříž je všeobecně považován za nejstarší pamětihodnost této východočeské obce. Semanín u České Třebové, ve kterém dnes žije přibližně 600 obyvatel, je poprvé písemně zmiňován v roce 1347, kdy byla vesnice vlastněna litomyšlským biskupem (založena však byla zřejmě již ve II. polovině 13. století). V té době se obec nazývala Vila Zimeri, tedy Zimerova ves, později byl používán německý název Schirmdorf. Kříž, který se původně nacházel nedaleko místního kostela sv. Bartoloměje (před sousoším Cyrila a Metoděje), dnes najdete vedle úvozu cesty v bukovém lese nad obcí.
Jedná se o masivní kamenný kříž se dvěma krátkými rameny a – na čelní straně vyrytým - christogramem IHS, kde ovšem S vypadá spíše jako C. A to je snad první a poslední informace, na které se různé informační prameny shodnou. Možná také ještě na tom, že kříž je zhotoven ze svrchnokřídového pískovce, který se v okolí Semanína dříve těžil, a že v horní části kříže je viditelný důlek. Uváděné rozměry kříže už se liší a pohybují se od 101 cm výšky,71 cm šířky a 23 cm tloušťky po hodnoty 143 x 80 x 25 cm.
Není ani jisté, jestli se opravdu jedná o klasický smírčí kříž v pravém slova smyslu, tedy kříž, který byl postaven na místě, kde došlo k vraždě nebo zabití. Podle středověkého práva nemusel být vrah popraven ani uvězněn, ale stačilo, když se usmířil – a hlavně finančně vyrovnal - s rodinou oběti. Součástí tohoto „trestu“ byla i povinnost postavit na místě zločinu kamenný kříž, který symbolizoval jeho usmíření s Bohem. Této variantě by nasvědčoval i zmíněný nápis „IHS“.
Druhou, mnohými odborníky také podporovanou, variantou je možnost, že by se jednalo o kříž, spojovaný s cyrilometodějskou tradicí, podle níž označují podobné kříže místa, na kterých Konstantin s Metudkem kázali. A tou poslední – nejméně pravděpodobnou variantou – je tzv. pamětní kříž, postavený jako připomínku nějakého neštěstí nebo výraz poděkování za jeho odvrácení. Podle ústního podání se v místě, kde kříž stojí, měl do země propadnou kůň i s jezdcem. Otázkou ovšem zůstává, kde byl tento kříž vlastně původně „vztyčen“ …