Semily
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 19 A5
kostel sv. Petra a Pavla (1908)
kostel sv. Jana Křtitele (1723)
zámek
těžba mědi a zlata (15. - 16. stol.)
muzeum
rodiště Ivana Olbrachta (1882)
První zmínka o objektu 1352
Prvotní osídlení lze položit do 12. století, ale první písemné známky o obci pocházejí až z roku 1352, kdy obec drží páni z Lemberka, kteří sídlili na Sytové. Pravděpodobně zde byli usazeni horníci, kteří zde těžili měděnou rudu a zlato. Později připadá formou dědictví k hradu Pecce. Výstavba tvrze spadá do období kolem roku 1400. Dalším majitelem je Hynek z Valdštejna, který je zde připomínán roku 1428. V 16. století se Semily dostávají pod panství Navarov. V této době zaznamenává těžba mědi a zlata největšího rozkvětu. Dále se zde vystřídali Valečovští, Svojanovští z Boskovic, Smiřičtí ze Smiřic a jedním z majitelů byl i Albrecht z Valdštejna. Mezitím se Semily stávají samostatným panstvím. Roku 1635 přecházejí Semily do majetku rodu Des Foursů, Za jejich působení zachvacuje město roku 1691 jeden z největších požárů. Des Foursové prodávají město roku 1748 hrabatům Caretto – Millesimo, kteří zde sedí až do roku 1810. V tomto roce se stávají majiteli Jakub a Václav Veithové od nichž roku 1824 kupuje panství kníže Karel Rohan. Rohanové drží celé panství do roku 1848, kdy zaniká patrimoniální správa a tak po roce 1890 se město Semily stává zcela samostatným. Zdejší tvrz zanikla beze stop a zámek byl zakomponován do zástavby. Pozastavme se nyní u několika památek v městě. Téměř na Riegrově náměstí se nalézá tzv. Riegrův mlýn ve kterém se roku 1818 narodil František Ladislav Riegr. Dnes je v budově umístěno informační středisko. Další zastávku učiňme přímo na Riegrově náměstí, kde je umístěna socha dr. F.L. Riegra od Františka Šalouna. Původní kostel z roku 1352 se nedochoval díky dřevěné stavbě, která podlehla požáru. pozdější barokní kostel sv. Petra a Pavla z roku 1702 vyhořel a nadále chátral. Pro celkovou neobnovitelnost byl roku 1908 stržen a na jeho místě vyrostl roku 1911 nový kostel v dnešní podobě. Věž kostela je v současnosti upravena jako zasklená vyhlídková věž. Před kostelem je umístěna socha sv. Václava. Před vchodem další dvě sochy sv. Petra a sv. Pavla. Bývalé okresní město Semily se nachází 22 km severozápadním směrem od Nové Paky, nebo 8 km jihovýchodně od Železného Brodu na křižovatce turistických cest. Riegrova cesta značená jako červená TZN přichází do Semil od Železného Brodu a pokračuje jihozápadním směrem ke Zlaté cestě Českého ráje pod Kozákovem od kterého vychází zelená TZN, aby po protnutí Semil pokračovala dále k Jilemnici, nebo Sejkorské kapli. Žlutá TZN, která přichází do Semil od Železného Brodu míří přes Sejkorskou kapli k Bozkovu, Jesennému a k Navarovu. Od nedalekého soutoku Jizery s Kamenicí vychází modrá TZN, která Semily prochází v ose sever – jih, aby za Semilami dovedla turistu až do Lomnice nad Popelkou.
Fotogalerie
Semily leží v Severních Čechách, východním směrem od města Turnov. Město se rozkládá v malebné oblasti Podkrkonoší, nedaleko Českého ráje a nad soutokem Olešky a Jizery. Město je obklopeno zalesněnými stráněmi kopců. U západního okraje města na východním svahu kopce Lomy ( 495 m.n.m.) je vybudovaná sjezdová trať se dvěma lyžařskými vleky. Menší sjezdovku najdeme také u jižního okraje města. Východním směrem z města v ohybu řeky Jizery bylo vybudováno golfové hřiště. Severním směrem od města je veřejnosti přístupná Bozkovská dolomitová jeskyně se zajímavou krápníkovou výzdobou a pěkným jezírkem. Ve městě se křižuje několik značených cyklistických tras, po kterých se můžeme vydat za poznáním Podkrkonošské krajiny. Semily jsou výchozím bodem celé řady turistických tras. Vydat se můžeme k výše jmenované jeskyni. Nejpěknější turistická trasa vede severozápadním směrem z města po tak zvané Riegrově stezce vedoucí údolím Jizery. Cestou budeme procházet skalnatým kaňonem či tunelem ve skále. Vydáme-li se ze Semil jihozápadním směrem dojdeme na nejvyšší bod v Českém ráji na vrchol Kozákov ( 744 m.n.m.). Na vrcholku kopce najdeme odpočinek v turistické chatě či můžeme vystoupat na zdejší rozhlednu. V oblasti kopce Kozákov je naleziště drahých kamenů.
Historie
Již ve 12. století tu byla založena osada, první zmínka o ní je z roku 1352. V 15. století byla osada povýšena na městečko. V období středověku se v okolí města těžila železná a měděná ruda. Rozvoj města byl několikrát pozastaven ničivými požáry. Jako nejhorší byl označen požár v roce 1691, v důsledku toho se rozvoj města na dlouhou dobu zastavil. K novému rozvoji města přispělo v 19.století zavedení průmyslu a vybudování železniční trati. Ve městě začal pracovat textilní a dřevařský průmysl a rozvíjela se tu také výroba hraček. V místech kde stávala tvrz byl kolem roku 1700 vybudován zámek, který prodělal v roce 1842 přestavbu po požáru. Novorománská bazilika svatého Petra a Pavla byla postavena v roce 1908 na místě starší svatyně. Budova radnice byla postavena v roce 1874. Ve středu náměstí stojí Mariánský sloup zhotovený v roce 1738. Na hřbitově je barokní kostel svatého Jana Křtitele pocházející z roku 1723. barokní budova fary byla postavena v 18. století. Na území města je několik barokních plastik, k nejcennějším patří sousoší svaté Anny a pannou Marií pocházející z roku 1756. V Semilech najdeme také významné stavby moderní architektury, které byly postaveny na přelomu 19. a 20. století. V centru města jsou dva pomníky věnované památce zdejším významným rodákům a to politikovi J.L. Riegrovi ( 1818-1903) a spisovateli Antalu Staškovi ( 1843- 1941) a jeho synovi Ivanu Olbrachtovi ( 1882-1952). V rodném domě I. Olbrachta byla instalována muzejní expozice zaměřená na Pojizerskou oblast.